Hepu'da müze kültürü güçleniyor

2017-09-26 11:41:13 CRI

Çin'in Guangxi eyaletinin Beihai kentindeki Hepu ilçesinde Han Kültür Müzesi bulunuyor. Müze, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Nisan ayındaki ziyaretinin ardından bir hayli ünlendi.


Hepu hükümeti ve müze yöneticileri kentin eski Deniz İpek Yolu'ndaki önemli rolünü tarihi eserlerle göstermek amacıyla müze inşasını güçlendirmeye başladı.


Çin'in sahil bölgesinde bulunan Hepu'da Han Hanedanlığı'ndan kalan en büyük mezarlık bulunuyor. Hepu Han Kültür Müzesi'nde, mezarlıktan çıkarılan tarihi Deniz İpek Yolu'na ilişkin eserler sergileniyor. Bu müze, Çin'de Deniz İpek Yolu'na ilişkin en fazla tarihi esere sahip müze olma niteliği taşıyor.


Müzede bulunan İran, Roma ve Hindistan gibi ülkelere ait tarihi eserler, Hepu'nun eski çağlarda Deniz İpek Yolu'ndaki önemli bir liman olduğunu gösteriyor.


Çin'in bazı tarihi belgelerinde Han Hanedanlığı'nın hedefinin Hepu limanından yola çıkarak, Güneydoğu Asya'ya gitmek olduğuna dair bilgiler yer alıyor.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretinden sonra müze, turistlerin gözdesi haline geldi. Verilere göre, müzenin ağırladığı ziyaretçi sayısı, Nisan ile Ağustos ayları arasında 90 bini aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 278 arttı.


Hepu yerel yönetimi, ziyaretçilere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Xi'nin talimatlarını yerine getirerek, Nisan ayında müzedeki altyapı tesislerini yenilemeye ve Han Mezarlığı Parkı'nın inşa çalışmalarına başladı.


Hepu yönetiminden edinilen bilgilere göre, mezarlıktan çıkan 160 tarihi eserin Sha'anxi eyaletinde bakıma gönderilmesi için 3 milyon yuanlık bütçe ayrıldı. Öte yandan, Han Mezarlığı Parkı'nın inşasına da başlandı. 200 milyon yuandan fazla bütçenin ayrıldığı parkın inşasının ilk aşamasının Ekim'de sona ermesi ve ziyaretçilere açılması bekleniyor.


Hepu yönetimi ayrıca, tarihi eserleri korumak ve 2017-2021 yılları arasında yapılacak arkeolojik çalışmalar için bir dizi plan hazırladı.


Plana göre, Hepu'da Deniz İpek Yolu Enstitüsü kuruldu ve 10 adet araştırma projesi hazırlandı. Ayrıca, önümüzdeki birkaç yıl içinde arkeolojik çalışmalara 50 milyon yuanlık sermaye yatırılacak.


Hepu Han Kültür Müzesi, son yıllarda çok sayıda yabancı uzmanın dikkatini çekiyor. İlçe yönetiminde üst düzey bir yetkili olarak çalışan Wang Fanghong, tarihi Deniz İpek Yolu'nu izleyerek güzergahta bulunan bölge ve ülkeleri ziyaret etmek ve yabancı uzmanlarla iletişimde bulunmak istediğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor