“Yoksul nüfusa isabetli yardım” dağ köyünü zenginleştiyor

2017-09-25 12:13:48 CRI

Hu'nan eyaletinin Xiangxi Tujia ve Miao Etnik Grupları Özerk İli'ne bağlı Shibadong, küçük bir dağ köyü. Yerel halkın anlattığına göre, ataları savaştan kaçmak için buraya yerleşmişler. Shibadong Köyü uzun bir süredir tahıl üretimi ile geçiniyordu ve 2013 yılında köylülerin kişi başı yıllık geliri ancak bin 600 yuanı buluyordu.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2013'te Shibadong Köyü'nü ziyaret etti ve “yoksul nüfusa isabetli yardım” fikrini ortaya koydu.


Eskiden yaşantıları “destek bekleme, başkalarına dayanma ve yardım isteme” şeklinde olan köylüler, Cumhurbaşkanı'nın gelmesinden sonra hükümetin kendilerine ayrıca büyük bir sermaye ayırmasını beklemeye başlamıştı. Ancak geçen süre zarfında köye ayrılan yardım başka yoksul köylere ayrılandan daha fazla olmadı. Çünkü Cumhurbaşkanı ziyaret sırasında, Shibadong Köyü'nün kendi kaynaklarından yararlanarak değişmesi gerektiğini söylemişti.


Daha sonra köyün lider kadrosu ve yoksul nüfusa yardım çalışmaları yürüten ekip, köyün gerçek durumunu araştırarak, potansiyel ile sermayeyi birleştirip, tüysüz kırmızı kalpli kivi yetiştirmeye karar verdi. 2014'te dikilen kivi ağaçları bu sene meyve vermeye başladı. Köy sakinlerinin endüstriyi geliştirme konusundaki yetenekleri de gittikçe  artıyor. Yoksul nüfusa yönelik yardım çalışmaları yürüten ekibin şefi Wu Shiwen, köyün dağlık bölgede bulunduğu için endüstriyel kirlikten uzak olduğunu, büyük bir ekolojik avantajının bulunduğunu ve birçok sektörü geliştirebileceğini söyledi.


Wu Shiwen'in verdiği bilgilere göre, köyde kivi dışında, şeftali üretimi ve balıkçılık da yapılıyor. Köyde ayrıca maden suyu fabrikaları da kuruldu. Öte yandan, köyün güzel ortamı turistlerin ilgisini çekmeye başladı ve köyde turizm sektörü de kalkınmaya başladı.


Köylüler ilk başlarda turistlerin gelebileceğine pek ihtimal vermedi. Ekip, köye bir lokanta açma konusunda öncülük etti ve köye turist çekmeyi başardı. Bunu gören diğer köylüler de aynı yolu takip etmeye başladı ve şu an köyde turizm giderek gelişiyor.

Köyde kişi başına düşen yıllık gelir 2016'da 8 bin 313 yuana çıktı ve yoksulluk gömleği çıkarıldı.


Köylüler yoksulluktan kurtulunca hayatlarını nasıl iyileştireceklerini düşünmeye başladı. Köydeki kadınlar Miao etnik grubuna özgü bir nakış türünü eğlenceden endüstriye dönüştürme girişimine başladı.


Köyde, 2014 yılında bir nakış kooperatifi kuruldu. Şu an kooperatife üye 35 kadın bulunuyor. İlçe Kadınlar Federasyonu kadınlara nakış eğitimi veriyor ve kooperatif ile şirket arasında iletişim kuruyor. Şirketin siparişleri arttıkça nakış işleyenler de daha iyi kazanıyor.


“Yoksul nüfusa isabetli yardım” politikası, Shibadong Köyü'ndeki herkese umut veriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor