Xi Jinping'in liderliğinde Shenzhen'ın değişimi

2017-09-21 11:42:53 CRI

Shenzhen, 2012'den bu yana ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in getirdiği önerilerle büyük değişim geçirdi.

Çin Uluslararası Radyosu muhabirleri, Xi Jinping'in 5 yıl önce inceleme yapmak üzere ziyaret ettiği Shenzhen kentine giderek, son 5 yıl içinde kentte meydana gelen değişikliklere tanık oldu.

Shenzhen'daki Lianhuashan Parkı'nın tepesindeki meydanda Çin'in reform ve dışa açılmasının ana tasarımcısı Deng Xiaoning'in bronz heykeli dikili. Hemen yakınlarında Genel Sekreter Xi'nin 2012 yılında diktiği 3 metrelik banyan ağacı şimdi 10 metreyi aşmış durumda.

Xi, Aralık 2012'de ÇKP genel sekreterliğine başladıktan sonra ilk yurt içi gezisini Shenzhen'a gerçekleştirdi. 92 yaşındaki ÇKP Shenzhen Komitesi eski sekreteri Li Hao, 2012 yılında kentte yaptığı inceleme gezisinde Xi'ye eşlik etmişti. Li Hao, geziyle ilgili şu detayları verdi:

“Genel Sekreter Xi, Shenzhen'a büyük ilgi gösterdi. Xi'nin Shenzhen gezisinin ilk durağı Qianhai, yani buradaki Shenzhen-Hong Kong Çağdaş Hizmet Sektörü İşbirliği Bölgesi oldu. Xi, gelişiyle birlikte araştırılması gereken bir dizi konuyu da getirdi.”

Shenzhen 5 yıl önce darboğazdaydı

30 yıldan fazla bir sürelik gelişmenin arkasından Shenzhen'de reform ve dışa açılma çalışmaları darboğaz aşamasına girdi. Yeni kalkınma motorlarının keşfedilmesi gerekiyordu. Yüzölçümü sadece 15 kilometrekare olan Qianhai, Xi'nin önerilerinden sonra umut verici bir bölge haline geldi.

Shenzhen Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Zheng Hongjie, Xi'nin Shenzhen gezisine ilişkin gözlemlerini şöyle aktardı:

“Genel Sekreter Xi, burada dev değişikliklerin yapılması arzusunu dile getirdi. Xi, Shenzhen'in acele etmemesi ve bir girişimde bulunurken titiz davranması gerektiğini söylemişti.”

Qianhai'daki çalışmaların zemininde inovasyon var

Çin'in yeni tur reform ve dışa açılma platformu olarak Qianhai; Shenzhen-Hong Kong işbirliği, serbest ticaret pilot bölgesi, Kuşak ve Yol Girişimi olmak üzere 3 büyük projenin önemli bir üssü. Zheng Hongjie, sistem tasarımının gayri safi yurt içi hasıladan daha önemli olduğunu, Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin özel bir semti olan Qianhai'da ileri düzeyde reform ve inovasyon çalışmalarının yürütülmesinin büyük bir sınama olduğunu kaydetti.

Qianhai'da inovasyonu bölgenin mimarisinde bile görmek mümkün. 333 eski konteyner kullanılarak inşa edilen Qianhai Yönetim Müdürlüğü'nün ofisi son derece dikkat çekici. Buradaki düşük çalışma koşulları, yönetim müdürlüğünün verimli çalışması ile sistem ve mekanizma inovasyonunun ilerletilmesine büyük bir olumsuz etki getirmedi.

Bununla birlikte, son beş yıldır Qianhai kıyılarında yeni binalar inşa edildi. Burada Qianhai Hisse Senedi Borsası kuruldu, sınır ötesi Renminbi bazlı kredi sağlama çalışması öncelikle burada başlatıldı. Çin'deki tek serbest ticaret tahkim birliği de burada kuruldu. Qianhai, sistem inovasyonu, Shenzhen-Hong Kong işbirliği ve yeni kent inşası gibi konularda büyük ilerleme kaydetti.

ÇKP Shenzhen Komitesi Daimi Üyesi ve Qianhai Shekou Serbest Ticaret Bölgesi Yönetim Müdürü Tian Fu, bölgenin geçirdiği değişimle ilgili şunlara dikkat çekti:

“Qianhai; yatırım ve ticaret kolaylığı, finansal inovasyon, denetim, hukuki ortam, sistem ile mekanizma inovasyonu olmak üzere 6 alanda gelişme kaydetmeye çalışıyor. Son birkaç yılda, sistem inovasyonunda 284 müspet sonuç ortaya koyduk, bunlardan 110'u Çin'de ilk kez ortaya koyuldu ve ülke genelinde yaygınlaştırıldı. Bunlar, Qianhai'nın üstlendiği sorumluluğa nasıl bağlı kaldığını gösteriyor.”

Çin'in reform ve dışa açılma üssü: Qianhai

Rakamlara göre, Qianhai'da açılan işletmelerin sayısı 2012 yılında 299 iken, bu sayı 2016 yılında 130 kat artarak 42 bine yükseldi. Değerlendirilen yabancı sermaye miktarı ise 230 kat büyüyerek 3 milyar 800 milyon ABD Doları'na yükseldi.

30 yıl önce “Shekou Ruhu”, Shenzhen'in reform ve dışa açılmasının simgesiydi. Şimdi de “Qianhai Ruhu” Shenzhen, hatta Çin'in yeni tur reform ve dışa açılma çalışmalarının sembolü haline geldi. Tian Fu, bu konuda şöyle konuştu:

“Genel sekreter Xi Jinping'in ‘her yıl yeni bir yüz yaratma' isteğine göre, Qianhai'ın bu yılki ekonomik değerinin 200 milyar yuanı aşması bekleniyor. Yani her kilometrekareye 10 milyar yuan düşecek. Böylece hedeflerimizi 3 yıldan önce gerçekleştirmiş olacağız. Gelecekte, özellikle ‘Guangdong, Hong Kong ve Macao Büyük Körfez Bölgesi' adlı ulusal stratejinin uygulanmasıyla, Qianhai, büyümede hareket sağlayıcı güç rolü oynayacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor