BM Genel Kurulu 72. Dönem genel görüşmeleri başlayacak

2017-09-19 11:50:47 CRI

72. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun genel görüşmeleri bugün başlayacak. Çeşitli ülkelerin liderleri ve üst düzeyli temsilcileri, tüm dünyanın ilgisini çeken Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunundan küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliğine ve mülteci akınından tüm dünyaya yayılan terör faaliyetlerine kadar birçok ciddi soruna çözüm bulmaya çalışacaklar.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5 Eylül'de yaptığı konuşmada, günümüz dünyasında karşılaşılan üç büyük meydan okumadan nükleer tehdidin en önde gelen tehdit olduğuna dikkati çekti.

Güvenlik Konseyi'nde kısa süre önce onaylanan 2375 sayılı kararda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) yeni yaptırımlar uygulanması belirlendi. Tarihteki en ciddi yaptırım kararı olarak görülen bu kararın yayınlanmasının ardından çok geçmeden, KDHC, bir kez daha balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Güvenlik Konseyi, bundan hemen sonra yaptığı açıklamada, KDHC'nin bu hareketinin uluslararası topluma yönelik ciddi bir tehdit olduğunu belirterek kınama yayınladı.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun, BM Genel Kurulu'nun gündemine alınmamasına rağmen Kore Yarımadası'ndaki ciddi durumdan dolayı, bu dönemki BM Genel Kurulu'nun general oturumları ve üst düzeyli etkinliklerine katılan yüzden fazla devlet lideri, hükümet başkanları ve üst düzey temsilcilerinin ilgi odaklarından biri olacak.

Myanmar'daki insani krizi BM gündeminde

Myanmar'ın durumu ise, bu dönemki BM Genel Kurulu sırasında tarafların ilgilenecekleri bir diğer konu başlığı. Myanmar'ın Rakhine eyaletinin kuzeyinde 25 Ağustos'tan itibaren bir dizi saldırı olayının meydana gelmesinden bu yana, onlarca kişi hayatını kaybetti. Saldırılar sonrası güvenlik birimleri bir dizi operasyon başlattı. Çok sayıda insan çatışmalardan kaçmak için memleketlerinden ayrıldı.

Myanmar resmi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 30 bine yakın kişi evsiz kaldı. BM Güvenlik Konseyi, 9 yıldan sonra ilk kez, Myanmar'daki insani krizle ilgili açıklama yaptı. Tarafların, bu dönemki Genel Kurul'da krizle ilgili ne gibi çözüm paketini çıkaracağı merak konusu.

Öte yandan, aşırıcılık ve terör faaliyetleriyle mücadele çalışmaları genel kurulun gündemine dahil edildi. BM Genel Kurulu, kısa süre önce BM'nin terörle mücadele çerçevesini yeniden yapılandırarak, BM kapsamında terörle mücadeledeki çabaların koordine edilmesi ve çeşitli ülkelerin terörle mücadelelerine desteğin artırılması amacıyla, terörle mücadele ofisi kurmayı kararlaştırmıştı.

Taraflar, bu dönemki BM Genel Kurulu'nda, kendi ülkerinde ve uluslararası terörle mücadeleki duruma göre aşırıcılık ve terörizmi ortaklaşa ele almak için önerilerde bulunacaklar.

Ayrıca, bazı sosyal medya şirketlerinden üst düzeyli yetkililer internet yoluyla aşırıcılık ve terörizm düşüncelerinin yaygınlaştırılmasının önlenmesini amaçlayan bir etkinliğe katılacak.

Genel Kurul'daki diğer bir ilgi odağı da iklim değişikliği sorunu. Kasırga gibi iklim değişikliğine bağlı aşırı ve ani hava değişimlerinin sık görünmesi, küresel üretimi ve yaşamı ciddi bir şekilde etkiledi.

Kamuoyunda geniş yer bulan haberlerde, son zamanlarda ABD'de sık görünen kasırgaların Trump yönetiminin “Paris İklim Değişikliği Anlaşması”ndan ayrılmasına yönelik doğanın bir intikamı olduğuna yer verildi. Bu nedenle Trump'ın, ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirebileceği ifade edildi.

Genel Kurul'a katılan taraflar, aynı zamanda barış koruma hareketinde reform gibi önemli konular hakkında kendi görüşlerini ifade edecekler.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, heyetiyle BM Genel Kurulu'nun general oturumlarına katılacak. Wang Yi, Çin'in günümüzdeki uluslararası durum, önemli uluslararası ve bölgesel sorunlardaki tutum ve düşüncesini kapsamlı bir şekilde açıklayacak. Wang Yi aynı zamanda Çin'in BM üye ülkeleriyle birlikte dünya barışı ve istikrarını koruma, kalkınma ve refahını ilerletme kararını ifade edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor