Bo'ao Forumu'nun ana gündemi Avrasya strateji kaynaşması

2017-09-18 10:40:33

      Bo'ao Asya Forumu Paris Toplantısı kısa süre önce yapıldı. Ana şiarı “Kuşak ve Yol: Avrasya bölgesinde strateji kaynaşması” olarak belirlenen toplantı, Fransa Perspektif ve İnovasyon Fonu ve Bo'ao Asya Forumu tarafından ortaklaşa organize edildi. Toplantı Çin ve Fransa devlet başkanlarınca desteklendi.

     Söz konusu toplantıya Çin, Fransa, İngiltere, ABD ve Avustralya gibi 19 ülkeden 300'den fazla temsilci katıldı. Toplantıda altyapı inşası önceliği, yatırım ve ticaret, finans ve inovasyon olmak üzere üç konuda görüş alışverişinde bulunuldu. Avrasya strateji kaynaşmasının güçlendirilmesi, Kuşak ve Yol önündeki meydan okumalarla fırsatlara karşı hazır olunması için alınması gereken tedbirler ele alındı.

     Bo'ao Asya Forumu Konsey Başkan Yardımcısı ve Çin Eski Başbakan Yardımcısı Zeng Peiyan toplantının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol'un gerçekçi işbirliği platformu ve ortak kalkınma önerisi olduğuna işaret ederek, BM 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması için önemli fırsat olduğunu ifade etti.

Zeng Peiyan, Kuşak ve Yol vizyonunun endüstriyel kapasite fazlalığını pazarlamak yerine sürdürülebilir ortak gelişme ve çevre korumayı hızlandırmak olduğunu söyledi. Zeng Peiyan, Kuşak ve Yol'un özünün ortak adım atmak olduğuna dikkat çekerek, bu inisiyatifin dışa açık ve hoşgörü ilkeleri doğrultusunda yürütüleceğini ve Avrasya ülkelerine odaklanacağını belirtti. Zeng Peiyan bu konuda şunları kaydetti:

“Kuşak ve Yol, sadece Avrasya bölgesinde sürdürülebilir refahın oluşturulmasına yardımcı olmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda, mülteci krizi ve terörizm gibi jeopolitik risklerin giderilmesine güç katacak. Gerçi Kuşak ve Yol, bu bölgede yer alan ülkelerin stratejilerinin kaynaşmasını güçlendirmeyi, Avrasya bölgesinde gelişmemiş ülkelerin kalkınmasını hızlandırmayı ve tüm bölgede uyum ve istikrarı korumayı hedefliyor.”


Avrasya'da işbirliği, bölgede barış ve istikrarı korur

Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher, toplantıda yaptığı konuşmada, ticaret, personel değişimi gibi alanlarda üst düzey bölgesel işbirliğini güçlendirmenin bölgede barış ve istikrarın korunmasına güç katacağını açıkladı.

AB'nin serbest ticareti ve çok taraflılığını kararlılıkla desteklediğine dikkat çeken Larcher, Avrasya ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasının güçlendirilmesi için ortak çaba harcaması halinde, çok taraflı işbirliği mekanizmasını verimli hale getirebilirken, Afrika ülkeleriyle bağlantıyı da güçlendirebileceğini söyledi. Larcher şöyle konuştu:


“Kuşak ve Yol, AB, Çin ve İpek Yolu güzergahında yer alan tüm ülkeler arasında işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın kurucu üyesi ve İpek Yolu'nun Avrupa ucunda yer alan ülkesi olan Fransa, bu konuda aktif rol oynamaya hazır.”

 Bo'ao Asya Forumu Konsey Üyesi, Fransa Eski Başbakanı ve Fransa Perspektif ve İnovasyon Fonu Başkanı Jean Pierre Raffarin, Kuşak ve Yol doğrultusunda Avrasya strateji kaynaşmasının günden güne yoğunlaştırıldığını kaydetti. Raffarin bu konuda şunları söyledi:

“Örneğin, Avrupa Yatırım Fonu ve Çin İpek Yolu Fonu arasında ortak yatırım anlayış muhtırası imzalandı. Bu iki fon ayrıca Çin-Avrupa Ortak Yatırım Fonu'nu kuracak. İlk aşamada altyapı inşasına ve Avrupa'da KOBİ'lerin uluslararasılaşmasına 500 milyon Avro tutarında yatırım yapacak. ”

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron aynı gün Bo'ao Asya Forumu Paris Toplantısı'na katılan Çin temsilcileriyle görüşürken yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin tarafından ortaya koyulan son derece önemli bir öneri olduğuna işaret ederek, bunun Avrasya ülkeleri arasında siyaset, kültür ve ekonomi köprüsü oluşturduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor