Çin ekonomisi ağustosta sağlıklı şekilde büyüdü

2017-09-15 10:57:35

Çin ekonomisi ağustosta sağlıklı şekilde büyüdü

Çin ekonomisinin ağustos ayında genel olarak sağlıklı şekilde büyüdüğü açıklandı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu Aihua, dün yaptığı açıklamada, ağustos ayında yapısal düzenlemelerin derinleşmesinin sürdürülmesi sayesinde ekonominin istikrarlı olarak ilerlediğini söyledi.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre, ağustos ayında sanayi katma değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarken, hizmet sektöründe nispeten hızlı artış kaydedildi. Aynı ayda, ülke genelinde hizmet sektöründeki üretim ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 arttı.

Sözcü Liu, tüketim, yatırım ve diğer alanlardan gelen verilerin de Çin ekonomisinin sağlıklı şekilde ilerlediğini gösterdiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arz ve talep açılarından bakıldığında ocak-ağustos döneminde perakende satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 arttı. Artış oranı yüzde 0,1 puan yükseldi. Yatırımlar da istikrarlı artışını korudu. Ocak-ağustos ayları arasında sabit sermaye yatırımlarında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,8'lik artış kaydedildi. İthalat ve ihracatta ise iki haneli artış sürdürüldü. Dolayısıyla arz ve talep arasında denge sağlandı.”

Başlıca endeksler olumlu tablo çizdi

Bunun yanı sıra, ağustos ayında kent ve kasabalardaki işsizlik oranında da istikrar görülürken, Tüketici Fiyat Endeksi'nde hafif bir yükseliş kaydedildi.

Sanayi alanında ise ileri teknoloji endüstrisindeki nispeten hızlı artış korundu, 20 milyon yuan üzerinde üretim yapan işletmelerin kârı yükselmeye devam etti.

Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu, büyüme, istihdam, mal fiyatları, yapısal düzenlemeler ve üretim olmak üzere beş alandaki endekslere göre, yılın ilk sekiz ayındaki ekonomik büyümenin makul ölçüde korunduğunu, yapısal düzenlemelerin derinleşmeye devam ettiğini ve üretimin genel olarak yükselmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Yılın ikinci yarısındaki ekonomik gidişata da değinen sözcü, bu yılın başından beri işletmelerin kârının arttığını, halkın gelirinin istikrarlı şekilde yükseldiğini ve mali gelirlerin de geçen yıla göre daha hızlı arttığını ifade etti.

Uluslararası toplumun güveni artıyor

Diğer yandan, yatırım, tüketim ve ihracat gibi alanlardan gelen taleplerin de yükseldiğini kaydeden Liu, bu nedenle gerek iç gerekse dış ortamın Çin ekonomisinin büyümeye dair güvenini artırdığını belirtti. Sözcü, şunları söyledi:

“Ağustos ayında imalat sektöründeki satın alma yöneticileri endeksi (PMI) yüzde 51,7 olarak kaydedildi. Böylece art arda 13 aydır kritik eşiğin üzerinde kalındı. İmalat dışı ticari faaliyetler endeksi de yüzde 53,4'ü bularak, nispeten yüksek iyimserlikte bir portre çizdi. Tüketici güven endeksi de görece yüksek seviyede. Son dönemde, uluslararası toplumun Çin ekonomisinin büyümesine dair güveni de giderek arttı. Bazı uluslararası kuruluşlar, ülkemizin ekonomik büyüme tahminini yükseltti.”

Sözcü Liu, açıklamasında ayrıca uluslararası ortamda birçok belirsizliğin hâlâ mevcut olduğuna işaret etti.

Ulusal ekonominin, yapısal düzenlemelerin sürdüğü kilit bir dönemde olduğunu, bu yüzden birçok risk ve sorunun da bulunduğunu belirten sözcü, gelecekte risklerin önlenerek reel ekonominin güçlendirilmesi, bu sayede büyümenin temellerinin sağlamlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor