Dünya turizmi Chengdu'da masaya yatırılıyor

2017-09-14 11:36:15 CRI

Dünya turizmi Chengdu'da masaya yatırılıyor

BM Dünya Turizm Örgütü'nün 22. Toplantısı Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da dün başladı.

16 Eylül'e kadar sürecek toplantı kapsamında yapılacak 6 toplu oturum ile 30'dan fazla temalı ve bölgesel oturumlarda turizm ve rekabet gücü, sürdürülebilir kalkınma ve akıllı turizm konuları masaya yatırılacak.

Çin Ulusal Turizm İdaresi ve BM Dünya Turizm Örgütü'nün ortaklaşa düzenlediği Kuşak ve Yol ülkeleri turizm bakanları yuvarlak masa toplantısında da ilgili güzergâhtaki ülke ve bölgelerin turizm işbirliğini artırması çağrısı yapıldı.

Diğer yandan, toplantıda Çin'in girişimleri sonrasında Dünya Turizm Federasyonu da resmen kuruldu.

Kuşak ve Yol güzergâhında turizm işbirliği güçleniyor

Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jinzao, açılışta yaptığı konuşmada, Çin'in küresel turizmde rekabet gücü açısından 15. sıraya yükseldiğini söyldi.

Li, 21. yüzyılda dünyadaki en büyük turizm piyasası olma yolunda hızla ilerleyen Çin'in, küresel turizmin gelişmesine daha büyük katkılar yapacağını kaydetti.

Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde turizm piyasası için daha geniş ufuklar yaratılacağına da dikkat çeken Li, şunları söyledi:

"Kuşak ve Yol güzergâhındaki turizm işbirliği konusunda, seyahat güvenliğini koruma çalışmalarının güçlendirilmesinin yanı sıra, turizm alanında ülkeler arası bağlanırlığın derinleştirilmesini, seyahat vizesi verme ve konaklama kolaylıklarının artırılmasını arzuluyoruz. Çin, İpek Yolu üzerindeki altın tur hatlarının keşfedilmesi konusunda ilgili ülkelerle işbirliğini yoğunlaştırmaya da hazır."

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai de verdiği demeçte, örgütün Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Kuşak ve Yol inisiyatifi, kadim İpek Yolu'nu devam ettirerek, komşular arasında karşılıklı yarar ilkesi temelinde ilgili ülkeleri birbirine bağlıyor. 'Kuşak', birbirine bağlanmayı, 'Yol' ise çıkarların ortak paylaşılmasını simgeliyor. Bu açıdan, Kuşak ve Yol inisiyatifi son derece büyük önem taşıyor."

Dünya Turizm Federasyonu kuruldu

Toplantı esnasında Çin'in çağrısıyla Dünya Turizm Federasyonu'nun resmen kurulduğu ilan edildi.

"Turizm dünyayı güzelleştirir" anlayışıyla kurulan federasyon, turizmin gelişmesini ilerletmeyi, yoksulluğu azaltmayı ve barışı sağlamayı hedefliyor.

Küresel turizm çevreleri arasındaki iletişimi yoğunlaştırmak, karşılıklı anlayışı artırmak ve deneyim paylaşımını sağlamak da federasyonun hedefleri arasında yer alıyor.

Farklı ülkelerdeki turizm çevreleri de federasyonun kuruluşunun önemli bir adım olduğu kanısında. Fransız turizm şirketi Club Med Greater China'nın CEO'su Gino Andreetta, bu konudaki fikirlerini şöyle aktardı:

"Dünya Turizm Federasyonu'nun kurulması yararlı bir adım. Çin'in çağrısıyla kurulan federasyon, ülkenin dünyaya açılma yönündeki iradesini de gösteriyor. Federasyonun çeşitli ülkelerden kuruluşlar ve turizm birlikleri için iletişim ve paylaşım platformu hâline geleceğine, turizmin gelişmesini daha verimli şekilde ilerleteceğine inanıyorum."

İki yılda bir düzenlenen Dünya Turizm Örgütü toplantısı, uluslararası turizm alanında yapılan en üst düzey etkinlik olarak biliniyor. Çin, 2003 yılında başkent Beijing'de gerçekleştirilen toplantının ardından ikinci kez bu buluşmaya evsahipliği yapıyor.

Toplantıya katılan isimler arasında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor