Başlıca finansal kuruluşların liderleri Çin ekonomisine güven duyuyor

2017-09-13 11:45:50 CRI

Başlıca finansal kuruluşların liderleri Çin ekonomisine güven duyuyor

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) başta olmak üzere küresel finans kuruluşlarının yöneticileri, inovasyon öncülüğünde sürdürülebilir kalkınma yolunu izleyen Çin'in ekonomik büyümesine güven beslediklerini açıkladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, başkent Beijing'de düzenlenen "1+6" Yuvarlak Masa Toplantısı'nda küresel ekonomik ve finansal kuruluşların yöneticileriyle bir araya geldi.

Başbakan Li'nin evsahipliğinde ikinci kez gerçekleşen buluşmaya Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, IMF Başkanı Christine Lagarde ve Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo'nun yanı sıra, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria ve G20 Finansal İstikrar Kurulu Mark Carney katıldı.

Finans liderleri, küresel ekonomi, çok taraflı ticaret rejimi, sürdürülebilir kalkınma ve Çin ekonomisinin yeniden yapılandırılması gibi konulara odaklandı.

Son 5 yılda yeniden yapılandırmaya odaklanıldı

Başbakan Li Keqiang'ın toplantıda verdiği bilgilere göre, yılın ilk yarısında Çin'in GSYH artışı yüzde 6,9 olarak kaydedilerek, Hükümet Çalışma Raporu'nda belirtilen yıllık hedefin içinde kaldı. Bu dönemde, her gün ortalama 16 bin yeni şirket resmen kuruldu.

Başbakan Li, diyalogda, geçtiğimiz beş yılda Çin'in ekonominin yeniden yapılandırılmasına odaklandığını da belirterek, “Çin ekonomisi istikrar kazandı, dünyanın ekonomik büyümesine yüzde 30'luk katkı yaptı” dedi.

Li Keqiang'ın açıklamalarına göre, son dört yılda kentlerde yıllık ortalama 13 milyon yeni istihdam yaratılırken, bu yılın ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 800 bin fazla istihdam yaratıldı.


Başbakan Li Keqiang, ülke genelinde başlatılan girişimcilik ve inovasyon inisiyatifiyle elde edilen sonuçları da değerlendirdi.

Li: Ekonominin niteliği ve verimliliği yükseliyor

Ekonomideki yapısal reformların etkilerinin görülmeye başladığına dikkat çeken Li Keqiang, iç tüketimin ekonominin en önemli motoru hâline gelmesinin yanı sıra, hizmet sektörünün en büyük katma değer, vergi geliri ve istihdam fırsatı sağlayan sektör olduğunu belirtti.


Ekonomik büyümenin tüketim, yatırım ve ihracat arasında denge sağlanarak ilerlediğine işaret eden Li, şunları söyledi:

“Yılın ilk yarısında ekonomi yüzde 6,9 büyüdü. Son birkaç aydaki ekonomik gidişata göre ilk 6 aylık büyüme eğilimi sürecek. Çin'in genel ekonomik durumunda büyük bir değişiklik olmayacak. Bununla birlikte, ekonominin niteliği ve verimliliği de artıyor. Çinli işletmelerin kârları son birkaç ayda iki haneli artışlarını sürdürüyor.”

Başbakan Li Keqiang, söz konusu toplantının, Çin'in çok taraflılık ilkesini izlediğini ve sorumlu bir büyük ülke olarak uluslararası toplumla iletişimini güçlendirdiğini göstermesi nedeniyle çok önemli olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor