Çin'in insan hakları çalışmaları Cenevre'de tanıtılıyor

2017-09-12 11:34:07 CRI

Cenevre'de düzenlenen ve Çin'in insan hakları durumundaki ilerlemeleri yansıtan fotoğraf sergisi, üst düzey diplomatlar ve temsilcilerin beğenisini kazandı.

BM İnsan Hakları Konseyi 36. Toplantısı, dün Cenevre'deki Milletler Sarayı'nda başladı. “Halkın daha iyi yaşama kavuşması için” başlığını taşıyan fotoğraf sergisi de aynı gün açıldı.

Serginin açılışına, başta farklı ülkelerin BM Cenevre Ofisi'ndeki temsilcileri ile uluslararası örgütler ve hükümet dışı örgütlerin yetkilileri olmak üzere 800'den fazla kişi katıldı.

Sergide yer alan 70'ten fazla fotoğraf ile 15 kısa video ile Çin'in yoksullukla mücadele, eğitim, istihdam, sağlık, çevre, demokrasi ile dini hak ve özgürlükleri kapsayan çalışmalarında kaydedilen ilerlemeler tanıtıldı.

Eserler sayesinde ziyaretçiler Çin'in uluslararası insan hakları çalışmalarına yaptığı katkıları da öğrenme fırsatı buldu.

Çin'in BM Cenevre Ofisi'ndeki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 yılda, özellikle de geride bırakılan son 5 yılda, insan hakları çalışmalarında gözle görülür başarılar kazanıldığını söyledi.

Çin'in uluslararası insan hakları çalışmalarının inşacısı ve ilerleticisi hâline geldiğini kaydeden Ma, sergiyi şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu sergi, özel bir anlam taşıyor. Çünkü sergi, Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin hemen öncesinde ve BM İnsan Hakları Konseyi'nin 36. Toplantısı'nın başlangıç gününde açıldı. Sergi, tüm dünyaya Çin'in insan hakları çalışmalarında elde ettiği başarıları gösterirken, uluslararası toplumun bizi daha iyi tanımasını ve anlamasını sağlayacak.”

Ma, Çin'in diğer ülkelerle birlikte uluslararası insan hakları çalışmalarının sağlıklı gelişmesini ilerletmeye, sorunların çözümüne katkı yapmaya devam edeceğini de vurguladı.

Yabancı diplomatlardan Çin'e övgü

Pakistan'ın Cenevre'deki Daimi Temsilcisi Faruk Amil, serginin Çin'in insan hakları çalışmalarında kazanılan başarıları net bir şekilde yansıttığını kaydetti. Bazı ülkelerin Çin'deki insan hakları durumuna yönelik eleştirilerini “asılsız ve adaletsiz” olarak değerlendiren Amil, şunları söyledi:

“Çin hükümeti, kalkınma sayesinde halkın temiz su kullanmasını, kaliteli eğitim görmesini, kalkınma hakkını ve saygınlığını korumasını sağlamaya çalışıyor. Çin hükümeti, vatandaşları için güzel bir ortam oluşturmak için büyük çaba harcıyor.”

“En önemli gelişme yoksulluğu azaltma alanında”

Rusya'nın Cenevre'deki Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin de Çin'de birkaç yıl öncesine kıyasla daha çok alanda insan hakları güvencesi sağlandığını dile getirdi.

Borodavkin, Çin'de sağlık, sosyal güvenlik, eğitim ve yaşlılara bakım alanlarında önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi. 

Uluslararası Göç Örgütü Genel Sekreteri William Lacy Swing de Çin'deki insan hakları çalışmalarını övgüyle değerlendirdi. Swing, şöyle konuştu:

“Her yıl Çin'e ziyarette bulunuyorum ve Çin'de kaydedilen ilerlemelere şahit oluyorum. En önemli başarı, yoksulluğu azaltma konusunda gösteriliyor. BM'nin Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleştirilmesi yolunda Çin önemli adımlar attı. Çin'in bu ilerlemelere devam edeceğine de inanıyorum.”

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi ve Çin'in BM Cenevre Ofisi tarafından ortaklaşa organize edilen etkinliği Çin Uluslararası Radyosu düzenledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor