Beijing, 90 ülke ve bölgeden savcıları buluşturuyor

2017-09-11 11:16:07 CRI

Beijing, 90 ülke ve bölgeden savcıları buluşturuyor

22. Uluslararası Savcılar Birliği Yıllık Toplantısı bugün Beijing'de başlıyor.

Birliğin başkanı Gerhard Jarosch, dört gün sürecek toplantıya yaklaşık 90 ülke ve bölgeden savcıların katılacağını, buluşma sayesinde taraflar arasındaki suçlarla ortaklaşa mücadeleye dair işbirliğinin güçlenmesinin beklendiğini ifade etti.

Toplantıyla işbirliği genişletilecek

1995 yılında kurulan Uluslararası Savcılar Birliği içinde beş kıtadaki 176 ülkeden topluluk üyeleri ve çeşitli ülkelerden bağımsız üyeler bulunuyor.

Birliğin çalışmaları, savcıların çalışmalarındaki mesleki ve ahlaki seviyenin yükseltilmesini, uluslararası adli işbirliğini artırmak suretiyle suçlarla ortaklaşa mücadele edilmesini amaçlıyor.

Birliğin kurucu üyelerinden biri olan Çin Yüksek Halk Savcılığı, 1999 yılının ardından tekrar söz konusu toplantıya evsahipliği yapıyor.

Çin'in ilgili hazırlık çalışmalarını övgüyle değerlendiren Gerhard Jarosch, toplantıdan beklentilerini şöyle ifade etti:

"Şu an yaklaşık 90 ülke ve bölgeden savcıların Beijing'de buluşacağını öğrendim. Toplantı vesilesiyle savcılar arasındaki anlayışın artırılarak suçlarla mücadeledeki işbirliğinin genişletileceğine inanıyorum. Aynı zamanda, Çin'in adalet kültürünü daha iyi öğrenmeyi de ümit ediyoruz."

Siber suçlarla mücadeleye vurgu

Gerhard Jarosch, toplantıda ele alınacak konular hakkında da bilgi verdi:

"Bu yılki toplantı, konu açısından son derece geniş bir yelpazeye sahip. Bilindiği gibi, bilişim alanının hızla gelişmesiyle birlikte siber suçlar da gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla siber suçlarla mücadele, son toplantının gündemindeki en önemli konulardan biri. Bunun dışında yolsuzluk, askerî suçlar ve çevre suçlarına dair savcılık çalışmaları da ele alınacak."

"Suçlar küreselleşme eğilimi taşıyor"

Alınan bilgilere göre, Uluslararası Savcılar Birliği Yıllık Toplantısı'na yurt dışından katılan 500'den fazla misafir arasında, farklı ülkelerin adalet bakanları ve başsavcılarının yanında, BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi, AB Adalet Divanı gibi uluslararası örgütlerin yetkilileri de bulunuyor.

Başkan Gerhard Jarosch, toplantının uluslararası adli işbirliğini güçlendireceği gibi, savcılıkların küresel sorunlarla ortaklaşa mücadele etmesine yardımcı olacağını dile getirdi. Jarosch, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu an suçlar giderek küreselleşme eğilimi taşıyor. Dolayısıyla Uluslararası Savcılar Birliği, küresel kapsamda savcılık kuruluşları arasındaki işbirliğini ilerletmeye çalışıyor. Çeşitli ülkelerin ilgili kuruluşları arasındaki işbirliğinin zeminini ise karşılıklı anlayışı artırmak oluşturuyor."

Çinli kuruluşlar işbirliği arayışında

Diğer yandan, son yıllarda, Çin'in savcılık kuruluşları dış temasları artırmak için büyük çaba harcıyor.

Yüksek Halk Savcılığı, 19 ülkeden adli kuruluşlarla 24 işbirliği belgesi imzaladı. Çeşitli ülkelerle personel değişimi ve eğitim işbirliği de yoğunlaştırıldı.

Beijing'deki buluşmada, Çin'in deneyimlerini dinlemeyi sabırsızlıkla beklediklerini kaydeden Gerhard Jarosch, bu konuda şunları söyledi:

"Son yıllarda Çin'deki savcılıklar, başta bilimsel ve teknolojik uygulamalar olmak üzere çeşitli alanlarda büyük ilerlemeler kaydetti. Çin'de alınan birçok somut tedbir, uluslararası savcılık çevrelerine de öncülük yapıyor."


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor