Döviz rezervinde yeni rekor

2017-09-08 11:47:16 CRI

Döviz rezervinde yeni rekor

Çin'de merkez bankası işlevi gören Çin Halk Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre, Ağustos ayının sonunda Çin'in döviz rezervi 3 trilyon 90 milyar dolara ulaşarak, Temmuz ayının sonuna göre 10 milyar 800 milyon dolar arttı ve Çin'in döviz rezervinde arka arkaya yedi aydır artış görüldü.

Uzmanlar, yapısal düzenlemelerle döviz rezervinin fonksiyonunun daha iyi bir şekilde yerine getirilmesi durumunda, gelecekte Çin'in döviz rezervinin istikrarı korumaya devam edeceğine işaret ediyor.

Bu yılın başından bu yana, Çin ekonomisinde istikrarlı ve olumlu eğilim görülüyor, yapısal düzenlemeler derinleştiriliyor, önemli ekonomik endeksler beklenenden daha iyi seyrediyor. Ülkede makroekonomideki istikrar güçleniyor, uluslararası finans piyasası görece istikrarlı durumda, sınır ötesi sermayenin akışında da istikrarlı eğilim görülüyor, döviz piyasasındaki arz-talep dengeli seviyede, Renminbi kurunda da istikrar korunuyor.

Çin Ulusal Döviz Yönetim Müdürlüğü'nden bir yetkili, Ağustos ayında Çin'in sınır ötesi sermaye akışı ve döviz piyasasındaki arz-talep durumunun dengeli olmaya devam ettiğini, uluslararası finans piyasasında, varlık dengesinin yükselmesinin döviz rezervinin artmasına neden olduğunu belirtti.

Çin Döviz Yatırımı Enstitüsü Başkanı Tan Yaling, bir yandan reel ekonomiyle döviz rezervi miktarının artırılması, diğer yandan yapısal düzenlemeler yoluyla döviz rezervi fonksiyonunun daha iyi şekilde yerine getirilmesi gerektiğine işaret etti. Tan konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:


“Döviz rezervinin artması hangi unsurlara dayanıyor? Esas olarak dış ticaret ve reel ekonomiye dayanıyor. Diğer yandan ABD doları değer kaybederken, döviz rezervinin yapısı ve miktarı konusunda çok iyi düzenlemeler yapıyoruz.”

Bu yılın ikinci yarısında döviz rezervinin durumunu değerlendiren Tan, sözlerine şunları ekledi:


“Gelecekte döviz rezervinin gelişme eğiliminde pek fazla değişiklik olmayacak. Ancak doların değer kaybetme ve Renminbi değerinin yükselmesi durumunun değişmesi halinde, dalgalanmalar ortaya çıkabilecek. Öte yandan, döviz rezervi konusunda profesyonel ve Çin'in gerçeklerine uygun bir anlayış benimsenmelidir. Döviz rezervi sadece basit bir sayı değil, reel ekonominin gelişmesi ve yapısal reformun gerçekleştirilmesindeki rolü ihmal edilmemelidir.”

Öte yandan Çin Ulusal Döviz Yönetim Müdürlüğü'nden bir yetkili, arz yanlı yapısal reformun ilerlemesi ve ekonomik büyüme tarzının dönüşmesinin daha da hızlandığı bir dönemde, ekonominin hızlı seviyede büyümesine ve daha yüksek seviyeye girmesine destek veren olumlu unsurların güçleneceğini, Çin ekonomisindeki istikrarlı eğilimin süreceğini ifade etti.

Aynı yetkili, finans sisteminde reformun derinleştirilmesi ve finansın dışa açılmasının hızlandırılmasıyla birlikte, gelecekte Çin'in sınır ötesi sermaye akışının temelinin daha da sağlamlaşacağına işaret etti.

Çin ekonomisi 2017 yılının ilk yarısında yüzde 6,9 büyüdü. Tüketim, hizmet ve inovasyon odaklı ekonomik sektörler bu büyümede geniş rol oynadı. Bu gelişmenin ardından IMF, Çin ekonomisine dair GDP öngörüsünü yükseltti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor