Xiamen Zirvesi BRICS işbirliğini derinleştirdi

2017-09-07 11:30:20 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi dün başkent Beijing'de yaptığı açıklamada BRICS Xiamen Zirvesi'nin sonuçlarını değerlendirdi.

Yang Jiechi, Çin'in ev sahipliğindeki BRICS Liderleri Xiamen Zirvesi'nin dünya barışı ve gelişmesinin ilerletilmesi, küresel yönetişimin iyileştirilmesi ve BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi için büyük önem taşıdığında dikkat çekti.

BRICS ülkeleri son 10 yıldır dünyada ekonomik büyümenin motoru, küresel yönetişim ve reformların öncüsü rolünü oynuyor.

Küresel kalkınmada belirsiz unsurların bulunduğu koşullarda Xiamen Zirvesi, BRICS ülkeleri arasındaki dayanışma ve işbirliğini ilerletirken, BRICS aklı ve planını ortaya koyarak, dünya barışı ve kalkınmasına önemli katkılar yaptı.

Dışa açık, kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve kazan-kazan ruhu doğrultusunda, BRICS işbirliği ikinci “altın 10 yıl”a girdi.

5 ülkenin liderlerinin ortaklaşa yayınladığı Xiamen Deklarasyonu, çeşitli alanları kapsayan işbirliğinin güçlendirilmesi için güçlü bir sinyal verdi.

BRICS ekonomik işbirliği, somut yararlar getiriyor

Yang Jiechi, Xiamen Zirvesi'nde BRICS ülkelerinin “BRICS Ekonomik Ortaklık Stratejisi”ni yerine getirme vesilesiyle, ekonomik işbirliğini derinleştirerek, 30 somut sonuç elde ettiklerini söyledi.

Ticaret alanında BRICS ülkeleri, Ekonomik ve Ticari Eylem Programı, Yatırım Kolaylığı Programı, Hizmet Ticareti İşbirliği Yol Haritası gibi işbirliği belgelerini hazırladı.

Finans alanında BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın ilk bölgesel temsilciliği, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde kuruldu. Bankanın küresel kalkınma örgütü olma yolunda önemli bir adım atıldı.

Bunun yanı sıra, BRICS ülkeleri, inovasyon düşüncesini geliştirerek, inovasyona dayalı uygulamalarda da ilerleme kaydetti. Beş ülke, İşbirliğinde İnovasyon Eylem Planı, E-ticaret İşbirliği Çağrısı belgelerini çıkararak, yeni ekonomik büyüme noktaları ve yeni sektörleri destekleme kararı aldı.

Kültürel iletişim, BRICS işbirliğinin yeni noktası haline geliyor

Son 10 yılda ekonomik işbirliği BRICS işbirliğinin ana hattını oluştururken, siyaset ve güvenlik alanındaki işbirliği olumlu eğilimi koruyor, kültürel temaslar BRICS işbirliğinin yeni noktası haline geldi.

BRICS Çin Yılı esnasında birbirinden güzel kültürel etkinlikler de düzenlendi.

Guangzhou kentinde 5 ülkeden 200'den fazla sporcunun katılımıyla ilk BRICS ülkeleri spor oyunları düzenlendi. BRICS Film Festivali sırasında 5 ülkenin 33 filmi gösterildi. Zirvenin ardından düzenlenen BRICS Kültür Festivali'nde zengin içerikli gösteri ve fuarlar çeşitli açılardan 5 ülkenin derin kültürel zenginliğini gösterdi. Bu etkinlikler, BRICS işbirliğinin içeriğini zenginleştirdiği gibi, BRICS işbirliğinde halkların desteğini de kazandı.

BRICS işbirliği genişletiliyor

Çin, "BRICS+" işbirliği modelini ortaya koydu. Bu kapsamda zirve sırasında Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyaloğu düzenlendi.

5 BRICS ülkesinin lideri ile başta Mısır, Meksika, Tacikistan, Gine ve Tayland olmak üzere çeşitli bölgelerden gelişmekte olan ülkelerin liderleri arasında diyalog yapıldı.

Diyalogun küresel temsil gücünün arttığına ve kalkınma alanında daha geniş ortaklık ilişkileri kurulmasının amaçlandığına dikkat çeken Yang Jiechi, diyalogun dört açıdan olumlu sinyal verdiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor