BRICS, gelişmekte olan ülkeler için güçlü bir ses olmalı

2017-09-06 11:15:43 CRI

BRICS, gelişmekte olan ülkeler için güçlü bir ses olmalı

Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyaloğu dün sabah Xiamen kentinde düzenlendi.

5 BRICS ülkesinin liderleri ile başta Mısır, Meksika, Tacikistan, Gine ve Tayland olmak üzere çeşitli bölgelerden gelişmekte olan ülkelerin liderleri arasında diyalog yapıldı.

Çinli uzmanlar, BRICS ülkelerinin kendi aralarındaki işbirliğini güçlendirmesinin yanı sıra, diğer gelişmekte olan ülkelerle de diyalog yaparak, yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler için daha güçlü bir ses çıkarması gerektiği görüşünde. Uzmanlara göre, “BRICS+” modeli, gelişmekte olan ülkeler arasında işbirliğinin derinleşmesini sağlayabilir.

BRICS işbirliği mekanizması açık

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Akademisi Uluslararası Piyasa Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Bai Ming, BRICS Xiamen Zirvesi'nin önemli bir parçası olan Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyaloğunun, BRICS ülkeleri ile diğer ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi durumunda daha güçlü bir anlam kazanılabileceğine dikkat çekiyor:

“BRICS işbirliği mekanizması açıktır. Bir yandan BRICS bünyesinde beş ülke, işbirliğiyle müşterek bir sesle gelişmiş ülkelerle “satranç oyununda” hamle kazanmaya çalışmalı, daha önemlisi BRICS ülkeleri, gelişmekte olan ülkelerin kendilerini daha güçlü ifade etmelerini sağlamalı. Bana göre BRICS ülkelerinin kalkınmasının iki anlamı var. Birincisi BRICS çevresinin uygun bir boyutta genişletilmesi. İkincisi gelişmekte olan ülkelerle diyalogun güçlenmesi.”

BRICS işbirliği genişletilecek

Beijing Normal Üniversitesi BRICS İşbirliği Merkezi Başkanı Wang Lei, BRICS işbirliği mekanizmasının yeni kalkınan ülke ve gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını temsil ettiğini, “BRICS+” işbirliği modelinin BRICS mekanizmasının gelişiminin kesin sonucu olduğunu kaydetti.

“BRICS+” modelinin, BRICS ülkelerinin küresel ortaklık ilişkisini geliştirmesinde önemli rol oynayacağına dikkat çeken Wang Lei, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BRICS ülkeleri, gelişme sürecinde işbirliği ortakları aramalı. Yeni Kalkınan Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyaloğu, “BRICS+” modelinin somut bir uygulamasıdır. BRICS bünyesinde şu an beş üye ülke bulunuyor. Nicelik açısından genişleme imkânı var. Böyle bir modelle, daha fazla olgun, yeni tip büyük ülkenin BRICS işbirliğine katılması bekleniyor. Böylece BRICS ülkeleri de, kendi çok taraflı mekanizma inşasını daha da düzelterek küresel etkisini arttırabilecek.”

BRICS ülkeleri Kuşak ve Yol girişimine güç katacak

Bai Ming, Kuşak ve Yol girişiminin yerine getirilmesi için BRICS ülkelerinin daha büyük rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Bai, Kuşak ve Yol girişimi kapsamındaki ülkelerin çoğunluğunun gelişmekte olan ülkeler olduğunu kaydetti.

Bai, BRICS ülkeleri öncülüğünde Kuşak ve Yol girişiminin BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'yle kaynaşmasının sağlanabileceğini, tüm dünyada gelişmekte olan ülkelerin bu işbirliği mekanizmasından faydalanabileceğini vurguladı:

“Kuşak ve Yol, Çin'in tek taraflı bir girişimi değil. Çin'in çağrısıyla bu inisiyatif birçok ülke tarafından olumlu karşılandı. Bu süreçte BRICS ülkelerinin Kuşak ve Yol inisiyatifinde daha önemli rol oynaması bekleniyor. Bu kapsamdaki işbirliğiyle küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelere daha fazla gelişme fırsatı yaratılabilecek. Gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki ilişkiler, daha adil yöne ilerleyebilecek.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor