BRICS'i ikinci altın 10 yıl bekliyor

2017-09-05 18:32:54

BRICS'nin yeni dönem liderler toplantısı bugün Çin'in güneydoğusundaki sahil kenti Xiamen'de sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, son zirvede, BRICS'in dışa açık, hoşgörü, işbirliği ve çifte kazanca dayalı BRICS ruhunun bir kez daha teyit edildiğini kaydetti.

Xi, zirvenin çeşitli alanlardaki ortaklık ve gerçekçi işbirliğinin pekiştirilmesine ilham verdiğini ifade etti. BRICS'in Xiamen zirvesini işbirliğinin yeni başlangıcı olarak gördüğüne değinen Xi, daha kapsamlı ve yoğun bir stratejik ortaklığın kurulacağını bildirdi.

BRICS'in son dönem zirvesinin ana şiarı, “ortaklığı derinleştirelim, daha parlak geleceği kucaklayalım” olarak belirlendi.

BRICS liderleri, zirve vesilesiyle işbirliğinin pekiştirilmesi, kültür temaslarının yoğunlaştırılması, mekanizma yapılandırmasının sağlamlaştırılması ve küresel ekonomik yönetime katılımının yoğunlaştırılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, liderlerin bahsi geçen konularda geniş görüş birliklerine vardıklarına işaret ederek, Xiamen Bildirisi'nin yayımlanmasını onayladıklarını bildirdi. Xi bu konuda şunları kaydetti:

“Xiamen zirvesinde Xiamen Bildirisi yayımlandı, dışa açık, hoşgörü, işbirliği ve çifte kazanca dayalı BRICS'in ruhu yeniden teyit edildi. Buna paralel olarak BRICS'in geçen 10 yıllık deneyimleri özetlendi. Mevcut ortaklık ve gerçekçi işbirliğinin pekiştirilmesi için yol haritası çizildi. Liderler, Xiamen Zirvesi'nden yola çıkarak, gayelerini daimi yürekte taşımayı, ortak çaba harcamayı, daha sıkı daha yakın stratejik ortaklık kurmayı, böylece BRICS'in ikinci parlak 10 yılını açmayı onayladılar.”

BRICS halkları arasındaki bağlantıyı yoğunlaştırmak önemli

Bugün, küresel siyasi ve ekonomik durumlar karmaşık, belirsizlik korunuyor. BRICS ülkelerinin kalkınmasının önünde meydan okumaların yanı sıra, fırsatlar bulunuyor. Bu durum altında BRICS işbirliğinin pekiştirilmesine ihtiyaç duyuluyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS ülkelerinin önemli konularda koordinasyonu güçlendirmeleri, uluslararası kuralları korumaları, çeşitli küresel meydan okumaların üstesinden gelinmesi için ortak çaba harcamaları ve küresel ekonomik yönetim reformunu derinleştirmelerini arzu ettiğini dile getirdi. Xi, ayrıca siyaset, güvenlik işbirliği ve karşılıklı stratejik güvenin pekiştirilmesi, kültürel değişimin arttırılmasıyla BRICS halkları arasındaki bağlantıyı yoğunlaştırmaları gerektiğini vurguladı.

Xi, BRICS işbirliği ve koordinasyon mekanizması yapılandırılmasının güçlendirilmesi çağrısı yaptı. BRICS ülkeleri ulusal güvenlik temsilcileri toplantısı ve ilk dışişleri bakanları toplantısı sırayla yapıldı. Ayrıca, BRICS ülkelerinin BM'deki daimi temsilcileri arasındaki düzenli görüşme mekanizması kuruldu. Xi bu konuda şöyle konuştu:

“Biz, BRICS ülkeleri arasındaki koordinasyonun pekiştirilmesini destekliyoruz. Elde edilen sonuçlar düzenli özetlenmeli, böylece BRICS işbirliğinde inovasyon ve bağlantı artırılmalı. Buna paralel olarak BRICS ülkelerinin dışişleri bakanları ile BM'deki daimi temsilcileri düzenli şekilde bir araya gelmekte. Tabii, e-sınır kapısı, e-ticaret çalışma ekibi müzeler birliği, güzel sanatlar müzesi birliği, kütüphaneler birliğinin kurulması kesinleştirildi. Tüm bunlar, BRICS'in siyaset, kültür ve ekonomi alanlarındaki işbirliğinin pekiştirilmesine güç katacaktır. ”

Yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler ile diyalog, BRICS'in iyi bir geleneği. Bu kez Xiamen kentinde Yeni Yükselen Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ülkeler Arası Diyalog Toplantısı başarıyla yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, son diyalogla tüm dünyaya Güney-Güney işbirliği ve küresel gelişme yönündeki güçlü işbirliği mesajları ilettiklerini kaydetti. Xi şöyle konuştu:

“Son diyalog toplantısına katılan liderler, 2030 sürdürülebilir gelişme gündemi, küresel ekonomi yönetimi gibi konularda yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin büyük rol oynamasını istediler. Bu gelişmenin etkisiyle Güney-Güney işbirliği derinleştirilecek, BRICS işbirliği ve ortaklığı yoğunlaştırılacak, çok taraflı gelişme ağı oluşturulacak, inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve ortak paylaşım ilkelerine dayalı sürdürülebilir gelişme yolunda dünya ekonomisinin kalkınmasına güç katılacak. ”

Bir sonraki BRICS zirvesinin, 2018 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapılacağı bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor