İkinci altın dönemde BRICS işbirliği

2017-09-05 10:53:44 CRI

9. BRICS Liderler Görüşmesi Çin'in Xiamen kentinde düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Görüşmede onaylanan Xiamen Deklarasyonu dünya medyasında ilgi odağı oldu.

Uzmanlar, Ccumhurbaşkanı Xi'nin BRICS işbirliğinde "ikinci altın döneme" geçilmesi için orta koyduğu somut öneriyi, ekonomik işbirliğinde potansiyel keşfedilerek daha fazla somut işbirliği neticesine ulaşmak ve küresel yönetişime aktif bir şekilde katılmak olarak açıklıyor.

Çin Uluslararası Meseleler Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Guo Xiangang, ekonomideki somut işbirliğinin BRICS ülkelerinin ilk 10 yılında hızla gelişmelerinin önemli bir unsuru olduğunu ifade etti.

Xi konuşmasında, “BRICS mekanizmasının gelişmesi, tüm ülkelerin kendi özgün koşulları doğrultusunda karşılıklı saygı temelinde hareket etmelerine bağlıdır” dedi. Guo Xiangang'ın bu konuda görüşleri şöyle: (ses fonu1)

“BRICS işbirliğinin ilk 10 yılında elde edilen deneyimler, BRICS ülkelerinin önümüzdeki 10 yılı için son derece önemli. Bana göre sözü edilen somut işbirliği, BRICS işbirliğinde karşılaşılan değişimler uyarınca ekonomik yapıda reform yapılması ve inovasyona geçilmesi anlamına geliyor.”

Somut işbirliği kavramı Xiamen Deklarasyonu'nda geniş yer buldu.

“BRICS potansiyeli henüz keşfedilmedi”

Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Araştırma Enstitüsü Başkanı Wang Wen, deklarasyonda belirtildiği gibi ticaret ve yatırım işbirliğinin, BRICS ülkelerine ekonomik potansiyeli keşfetme olanağı sağlayabileceğini ve böylece BRICS ülkelerinin daha ileri hedeflere ulaşabileceğini söyledi ve şunları ekledi: (ses fonu2)

“BRICS potansiyeli henüz tamamen keşfedilemedi. Özellikle ticaret ve yatırımdaki potansiyel. BRICS ülkeleri arasında karşılıklı yatırım hacmi hâlâ çok düşük. Sadece yüzde 6 oranında yatırım bu beş ülke arasında gerçekleştirildi. Öte yandan dünya ülkeleri arasındaki dış ticaretten sadece altıda biri bu beş ülke arasında gerçekleştirildi. Bu oran, 5 BRICS ülkesinin dünya ekonomik hacminin yüzde 25'ini oluşturması ve dünya nüfusunun yarısını oluşturmasına hiç uygun değil.”

Cumhurbaşkanı Xi, dünkü konferansta, ortak çıkarlarının korunması amacıyla 5 ülkenin önemli ve acil küresel sorunların çözümüne katılması gerektiğine işaret etti.

Çin Uluslararası Meseleler Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Guo Xiangang, stratejik kenetlenmenin, BRICS ülkeleri için gelecekte karşılaşılacak acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Guo'ya göre stratejik kenetlenme, BRICS ülkelerinin uluslararası toplumdaki etkisini artıracak. Ayrıca stratejik kenetlenme, Xiamen Deklarasyonu'nda sözü edilen BRICS ülkelerinin küresel yönetişime aktif bir şekilde katılmasıyla sık bağlantılı.

BRICS işbirliğinin ilk 10 yılında esas olarak ekonomide işbirliğinin gerçekleştirildiğine değinen Guo Xiangang, BRICS mekanizmasının yeni bir aşamaya girdiği dönemde, daha yüksek seviyeli bir barış ve güvenlik düzenine ihtiyaç duyulduğunu, güvenlik ortamına büyük önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Guo Xiangang, BRICS'in ikinci altın döneminde, Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu güvenlik alanında işbirliğinin son derece” olduğu görüşünde.

Cumhurbaşkanı Xi, yaptığı konuşmada, kültürel ve halklar arası temasın artırılması önerisini de ortaya koydu. Bu alandaki işbirliği, BRICS'in ekonomi ve siyaset alanlarındaki işbirliğinin önemli bir destek noktası.

Çin Renmin Üniversitesi'nden Chongyang Finansal Araştırma Enstitüsü Başkanı Wang Wen, Xi'nin konuşması ve Xiamen Deklarasyonu'nun BRICS işbirliği mekanizmasının önemli bir aşamaya girmesini simgelediğini belirtti: (ses fonu5)

“Xiamen zirvesi, BRICS'in önümüzdeki 10 yılına yön verdi. İnanıyorum ki, ikinci 10 yılda daha büyük başarılar elde edilecek. BRICS'in geleceğine güvenle bakıyoruz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor