Xi'nin BRICS konuşması takdirle karşılandı

2017-09-04 11:28:05 CRI

Xi'nin BRICS konuşması takdirle karşılandı

2017 BRICS İş Forumu dün Xiamen kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, forumun açılışında BRICS İşbirliğinin 2. Altın Dönemini Ortaklaşa Yaratmak” temalı bir konuşma yaptı.

Xi'nin konuşması, foruma katılan Çinli ve yabancı temsilciler tarafından takdirle değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Xi, “Xiamen kentinin başarısı, 1 milyar 300 milyonluk Çin halkının kendi öz gücüne dayanarak devamlı çaba gösterme öyküsünü yansıtıyor” ifadesini kullandı.

“Amacımız dünyayı güzelleştirmek”

Zhuhai kentinden GERE Elektrikli Ev Aletleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dong Mingzhu, yaptığı konuşmada, Çinli bir işadamı olarak daha büyük sorumluluk hissettiğini kaydetti: (ses fonu1)

“Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşması, dev bir ülke olan Çin'in uyumlu vasfını yansıttı. Konuşmasının başlangıcında devamlı çaba göstermeden söz edilirken, aslında Çinli işletmelerden daha yüksek seviyede taleplerde bulunulmaktadır. Biz sadece Çinli halkını günlük yaşam açısından daha güzel bir geleceğe kavuşturmakla yetinmeyip, BRICS ülkeleri ve “BRICS+” mekanizmasının da bundan faydalanmasını sağlayacağız. Dünyayı daha da güzelleştirmeye çalışacağız.”

Xi konuşmasında, BRICS ülkeleri işbirliğinin derinleştirilmesi ve beş ülkenin ekonomik büyüme motorunun ilerletilmesine değindi. Bu bağlamda yeni sanayi devriminden doğan fırsatlar değerlendirilerek inovasyonla büyüme ve ekonomik tarzın dönüştürülmesinin hızlandırılması gerekiyor. Bu bağlamda işletmeler, akıllı üretim, internet+, dijital ekonomi ve paylaşım ekonomisi gibi inovasyon çalışmalarına aktif bir şekilde katılmalı.

Çin'de önde gelen bulut bilişim ve büyük veri hizmet sağlayıcısı İnspur Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sun Pishu'un bu konuda görüşleri şöyle:

“Çin işletmeleri, güçlü bilişim teknolojisine sahip. Güçlü bir internet ülkesi olan Çin'in, sahip olduğu bu internet teknolojilerini BRICS ülkeleriyle verimli işbirliği nde kullanılmasını arzu ediyoruz. Dolaysıyla, Çin'in teknolojik kapasitesi ve deneyimleri, BRICS ve ‘BRICS+' mekanizmalarına fayda sağlayabilir.”

Xi Jinping konuşmasında, Çin işletmelerinin diğer ülkelerde ve diğer ülkelerin işletmelerininse Çin'de yatırım ve iş yapmalarını teşvik edeceklerini söyledi.

Dünyadaki en büyük demir filizi üreticisi ve ihracatçısı olan Brezilya Vale Madencilik Şirketi'nin Çin'de temsilcisi Joao M. De Faria, Xi'nin konuşmasının, şirket olarak Çin'de yatırım özgüvenlerini arttırdığını ifade etti: (ses fonu3)

“Xi'nin konuşması çok teşvik edici, Çin'de yatırım yapan yabancı işletmelere yön veren bir konuşma oldu. Çin'in kalkınmasına güvenle bakıyoruz. Çin ekonomisinin büyüme hızında yavaşlama görülmesine rağmen, ekonomi hâlâ istikrarlı bir şekilde büyüyor. Eskiden olduğu gibi Çin piyasasına güvenle bakıyoruz.”

“BRICS için gelecek 10 yıl daha güzel olacak”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor