Xi Jinping, BRICS'in ilk konuğuyla bir araya geldi

2017-09-01 10:28:31

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e resmi ziyaret yapmak ve yeni yükselen piyasalar-gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyaloga katılmak için Beijing'e gelen Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya geldi. İki lider, Çin-Tacikistan kapsamlı stratejik ortaklığının kurulması, böylece ikili ilişkilerin yeni düzeye taşınması konularında görüş birliğine vardılar.

Xi Jinping görüşmede Rahman'ın Çin'e gelişini sıcaklıkla karşıladıklarına işaret ederek, iki ülke arasında işbirliğinin pekiştirilmesini temenni ettiklerini açıkladı. Xi şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanı Rahman, eski dostum. Siz ve beraberinizdeki heyetin Çin'e resmi ziyaret yapmanızı ve yeni yükselen piyasalar-gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyaloga  katılmanızı sıcaklıkla karşılıyoruz. Daha Haziran ayında Shanghai İşbirliği Örgütü Astana Toplantısı'nda verimli görüşmeler yaptık. 3 ay geçti, yeniden bir araya geldik. Bu, ikili ilişkilerimizin yüksek seviyesini gösterdi. Tacikistan ile el ele vererek, diplomatik ilişkilerimizin 25. kuruluş yıl dönümünden doğan fırsatlardan faydalanıp, komşuluk ve dostluğumuzu geliştireceğiz. Stratejik işbirliğini genişleteceğiz. İkili ilişkilerimizi yeni düzeye taşıyacağız.”

Çin ve Tacikistan arasında stratejik ortaklığın kurulduğu 2013 yılından bu yana geçen süre içinde, üst düzey temaslar, karşılıklı siyasi güven, gerçekçi işbirliği yüksek seviyeye çıktı. Çin-Tacikistan ilişkileri, komşu ülkeler için örnek teşkil etti. Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman bu ikili ilişkileri şöyle değerlendirdi:

“Çin, bizim iyi dostumuz ve komşumuz. Diplomatik ilişkilerimizin kuruluşundan bu yana geçen 25 yıl içinde iki tarafın ortak çabaları sayesinde, stratejik ortaklık kuruldu. Siyaset, güvenlik ve kültür alanlarında verimli işbirliği yapıldı. Dolayısıyla Çin, Tacikistan'ın önemli işbirliği ortağı konumundadır.”

Terörle mücadelede sırt sırta veren iki ülke

İki ülkenin en önemli işbirliği alanı terörle mücadele oldu. Her iki ülke de terörizm mağduru. Tacikistan'da faaliyet gösteren teröristlerin önemli bir bölümü, “Doğu Türkistan İslam Hareketi”nden geldi. Bu teröristlere karşı, Çin ve Tacikistan 1993 yılından itibaren terörle mücadele ve askeri işbirliği başlattı. 2016 yılının başında ise Çin, Tacikistan, Pakistan ve Afganistan arasında ortak terörle mücadele mekanizması kuruldu. Xi Jinping ve Rahman arasında dünkü görüşmede terörle mücadele işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda görüş birliklerine varıldı.

İki lider, aşırı dincilik, bölücülük ve terörizmden oluşan üç kötü güce ağır darbe indirmek için ortak çaba harcamayı, Birleşmiş Milletler ve özellikle Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesinde işbirliğini yoğunlaştırmayı onayladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor