Wang Yi: BRICS Zirvesi'nden verimli sonuçlar bekleniyor

2017-08-31 14:43:20 CRI

Wang Yi: BRICS Zirvesi'nden verimli sonuçlar bekleniyor

Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing'de düzenlenen brifingde BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi ile ilgili hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Wang Yi, bir yıl süren hazırlık çalışmalarında, BRICS ülkelerinin ekonomi, siyasi güvenlik ve kültürel alandaki iletişim ve işbirliğinde çeşitli yeni gelişmeler edindiğini kaydetti.

Zirveden verimli sonuçların beklendiğine dikkat çeken Wang Yi, sonuçların BRICS ülkeleri arasında ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi ve BRICS işbirliğinin ikinci altın döneminin açılmasına temel atacağını kaydetti.

BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi, 3 Eylül'de Xiamen kentinde başlayacak. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dünkü brifingde, 3-4 Eylül günlerinde Çin'in, şu ana kadar yapılacak en büyük çaptaki, BRICS Ülkeleri Sanayi ve Ticaret Forumu'nu organize edeceğini açıkladı.

Wang Yi, forumun açılışına başkanlık edecek Çin Cumhurbaşkanı'nın bir demeç vererek, BRICS ülkelerinin 10 yıllık geçmişini gözden geçireceğini, BRICS işbirliğini deneyimleri ve gelecekte gelişme perspektifini özetleyeceğini kaydetti. 9. BRICS Zirvesi ise 4 Eylül'de yapılacak. Xi Jinping zirve kapsamındaki çeşitli toplantıları yönetecek. Wang Yi konuyla ilgili şöyle konuştu: (ses fonu2)

“Küçük çaptaki toplantıların başlıca gündemlerinde dünyanın ekonomik durumu ve yönetişimi, uluslararası ve bölgesel sıcak konular, devlet güvenliği ve kalkınması gibi konular yer alacak. Büyük çaptaki toplantılarda ise başlıca olarak BRICS işbirliğinin derinleştirilmesi, kültürel temasların gerçekleştirilmesi, BRICS mekanizması inşasının hızlandırılması gibi konular ele alınacak. BRICS liderleri, zirve bitiminde yayınlanacak Xiamen Bildirisi aracılığıyla, önemli fikir birliklerini yansıtarak, ekonomideki somut işbirliğinin güçlendirilmesi, küresel ekonomik yönetişimin iyileştirilmesi, uluslararası barış ve istikrarın korunması, kültürel temasın derinleştirilmesi için olumlu mesajlar verecekler.”

Alınan bilgilere göre, Xi ayrıca 5 Eylül'de yapılacak Yeni Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkeler Diyalogunu yönetecek. 5 BRICS üyesi ülke, diyaloga davet edilen Mısır, Meksika, Tacikistan, Gine ve Tayland dahil beş ülkenin liderleriyle “sürdürülebir kalkınma gündeminin yerine getirilmesi” ve “geniş kapsamlı kalkınma ortağı ilişkisinin oluşturulması” gibi gündemleri ele alacak. Diyalog ardından Xi Jinping'in yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlaması, Xiamen zirvesinin başarıları hakkında bilgi vermesi planlanıyor.

BRICS dünyanın gelişmesine katkı sağlamaya devam edecek

Dışişleri Bakanı Wang, 10 yıllık gelişmelerle birlikte, BRICS ülkelerinin dünya ekonomisinin büyümesi ve küresel düzenin değiştirilmesini hızlandıran, uluslararası barış ve istikrarı koruyan kritik bir güç haline geldiğini kaydetti. Wang Yi açıklamasına şu sözlerle devam etti: (ses fonu3)

“2017 yılında, BRICS işbirliğinin ikinci altın dönemine adım atmaya başladık. Bu önemli aşamada, Çin, BRICS'in dönem başkanlığını üstlenmektedir. Günümüzde dünya karışık durum ve değişikliklerle karşı karşıyadır. BRICS ülkeleri, yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin temsilcisi olarak, dünyadaki çeşitli meydan okumalarını ele almak için yapıcı rol oynama yeteneğine sahiptir. Çin, diğer üye ülkelerle birlikte, BRICS mekanizmasının etki gücünü artırarak BRICS üyesi ülkelerin halklarına yarar getirmeye, hatta tüm dünyanın gelişmesine katkı sağlamaya hazırdır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor