Yılın ikinci yarısının ekonomik öncelikleri belirlendi

2017-08-30 11:24:45

 Çin, yılın ikinci yarısında ekonomideki çalışmaların önceliğinin önemli alanlarda risk kontrolünü yoğunlaştırmak olduğunu açıkladı. Bu öncelik, Çin Kalkınma ve Reform Komitesi ve Çin Maliye Bakanlığı tarafından Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'ne sunulan raporlara yansıdı. Her iki kuruluş raporlarda, yılın ikinci yarısında sistematik finans riskinin kontrol altına almaya odaklanacaklarını bildirdi.

   Nitekim Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu'nun 25 Nisan'daki toplantısında, “sistematik finans riskini kontrol etmeye” de vurgu yapıldı. Toplantıdan bir ay önce düzenlenen ulusal finansman toplantısında da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de finans güvenliğine değindi.

“Finansal riskler kontrol altında”

Ekonomide istikrarlı ilerlemenin önemine işaret eden Xi, finans çalışmalarının hukuk temelinde yürütülmesi, reel ekonomiye hizmet edilmesi, risklerin kontrol altına alınması, finansal reformun derinleştirilmesi ve böylece ekonomi ve finansmanın sağlıklı ve olumlu gelişmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Çin Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı He Lifeng bu konuda basına verdiği demeçte şunları kaydetti:

“Finansal riskler genel olarak kontrol altında bulunuyor. Bankacılık sisteminde likidite rasyonel seviyede, reel ekonomiye verilen kredilerle toplumsal finansman boyutu nispeten hızla artmakta. Buna paralel olarak finansal denetim güçlendirildi. Finans kuruluşlarında olumsuz kredi oranı düştü. Borsalarda finansman sistemi aşamalı olarak daha standart hale getirildi. Sigortacılık alanında tazminat ödeme kapasitesi iyi durumda. Rasyonel olmayan dış yatırımın etkin şekilde önü alındı.”

Temiz finansman kampanyası aralıksız sürüyor

Hiç kuşkusuz, Çin Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı He Lifeng'in bahsettiği başarılar, son yıllarda giderek sıkılaşan finansal denetimle sıkıca bağlantılı. Çin Sigortacılık Denetim ve Yönetim Kurulu Başkanı Xiang Junbo'ya karşı rüşvet soruşturması başlatıldı. Çin Borsa Denetim ve Yönetim Kurulu da yasa dışı olaylara ağır darbe indirdi. Temiz finansman kampanyası aralıksız şekilde sürdürülmekte. Ancak finans alanında hâlâ bazı potansiyel riskler göz ardı edilemez durumda. Çin Maliye Bakanı Xiao Jie şöyle konuştu:

“Finans ve maliye alanında yasa dışı olaylara ağır darbeyi sürdüreceğiz. Yerel yönetimlerin borç alması da daha standart hale getirilecek. Aynı zamanda yerel yönetimlerin gerçek gereksinimlerine göre borç alma sınırı belirlenecek. Sorumluluk mekanizması belirlenecek ve böylece finansman ve maliye denetimi etkin şekilde sürdürülecek. ”

2015 yılında borsalarda hisse değerinin aşırı şekilde düşmesine ilişkin bazı olaylar yaşandı. İnsandan insana (P2P) modeline dayalı internet finansmanında bazı sorunlar meydana geldi. Yaşanan sorunlar finans denetiminin yetersizliğinden kaynaklandı.

Bu duruma karşı Çin merkez bankası olan Halk Bankası, Çin Sigortacılık Denetim ve Yönetim Kurulu, Çin Borsa Denetim ve Yönetim Kurulu ile Çin Bankacılık Denetim ve Yönetim Kurulu arasındaki ortak çalışma mekanizması etkin şekilde hayata geçirildi, böylece temiz finans kampanyasından verimli sonuçlar alınacak. Çin Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı He Lifeng şöyle konuştu:

“Önemli alanlarda potansiyel riskler kontrol altına alınacak. Ulusal Finansman Çalışmaları'nda alınan kararlar titizlikle yerine getirilecek. Finansman denetimi ve koordinasyonu güçlendirilecek. Kredi risklerine müdahale mekanizması güçlendirilecek. Yerel yönetimlerin borç sorunu etkin şekilde çözülecek. Emlak piyasası istikrarı sağlanacak. Politika devamlılığı ve istikrarı korunacak, böylece uzun vadeli mekanizma kurulacak.”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor