Xiamen Zirvesi, BRICS mekanizmasının 2. altın dönemini açacak

2017-08-29 15:38:43 CRI

Xiamen Zirvesi, BRICS mekanizmasının 2. altın dönemini açacak

BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi Eylül ayında Xiamen kentinde düzenlenecek. Çin Devlet Konseyi'nin basın ofisinde dün düzenlenen brifingde, Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi ve Çin Ticaret Bakanlığı'ndan uzmanlar, BRICS ülkeleri liderlerinin Xiamen'deki görüşmesinin BRICS mekanizmasının ikinci altın dönemini açacağına işaret ettiler.

BRICS mekanizmasının kurulmasından bu yana on yıl geçti. Rakamlara göre, 5 BRICS ülkesi ekonomisinin küresel ekonomide oluşturduğu pay on yıl önceki yüzde 12'lik seviyeden yüzde 23'e yükseldi.

BRICS ülkelerinin uluslararası ticaretinin dünya ticaretindeki oranı ise yüzde 11'den 16'ya yükseldi. Dış yatırımların oranı ise yüzde 7'den yüzde 12'ye yükseldi. 5 BRICS ülkesinin küresel ekonomik büyümeye katkısı da yüzde 50 oranını buldu.

Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi'nin baş araştırmacısı Zhang Yansheng, önümüzdeki 10 yılda, BRICS ülkelerindeki ekonomik rakamların daha istikrarlı bir şekilde artacağını belirtti.

Xiamen Zirvesi'nin BRICS mekanizmasının 2. altın dönemini açacağını vurgulayan Zhang, bu defaki görüşmenin “BRICS ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi, daha parlak bir geleceğin açılması” ana konusu çerçevesinde gerçekleştirileceğini kaydetti. Zhang, zirve içeriklerini her yönüyle açıkladı: (ses fonu1)

“Birincisi, BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesiyle ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesi. İkincisi, küresel yönetişimin güçlendirilmesi, meydan okumalarının ortaklaşa ele alınması. Üçüncüsü, kültürel temasın gerçekleştirilerek, kamuoyu temelinin sağlamlaştırılması. Dördüncüsü, BRICS mekanizması inşasının artırılmasıyla daha geniş kapsamlı ortaklık ilişkilerinin oluşturulması.”

Alınan bilgilere göre, ekonomi ve ticaret bakımından, Ağustos ayında düzenlenen BRICS Ülkeleri Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı'nda, BRICS ülkeleri pilot e-liman şebekesi inşası, BRICS ülkelerinin hizmet sektöründeki işbirliğiyle ilgili yol haritası, BRICS ülkeleri e-ticaret işbirliği çağrısı, BRICS ülkelerinde yatırımların kolaylaştırılmasıyla ilgili işbirliği yönetmeliği gibi 8 konuyu içeren belgeler onaylandı.

BRICS'in yatırımları dikkat çekiyor

BRICS ülkeleri, önümüzdeki yılda Çin'de düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na umutla bakıyor. Ticaret Bakanlığından Uluslararası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Araştırma Enstitüsü Akademi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Jianping, bu sene BRICS liderleri görüşmesinin, eskisi gibi belli bir somut alanda müzakere yapılmasından farklı olarak daha geniş alanları kapsamakta olduğunu, ayrıca yatırımların son derece dikkat çekici olduğunu dile getirdi: (ses fonu2)

“Bu seneki ana tema, daha yoğun işbirliğiyle ortaklık ilişkilerinin oluşturulmasıdır. Bu kapsamda barışçıl ortaklık ilişkileriyle kalkınmayı hızlandıran, küresel yönetişimi ilerleten, ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştiren ortak ilişkiler inşa edilecek. Bu seneki zirve son derece geniş kapsamlı bir zirve, özellikle yatırım alanında. Şu an BRICS ülkelerinin birbirine yatırım oranları nispeten düşüktür. Yatırımların kolaylaştırılması için, BRICS ülkeleri aralarındaki ekonomik temas daha yoğunlaştırılacak, böylece BRICS ülkeleri daha güçlü hale gelecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor