Xi Jinping: Spor çalışmaları halk merkezli olmalı

2017-08-28 12:44:34

Xi Jinping: Spor çalışmaları halk merkezli olmalı

13. Çin Ulusal Spor Oyunları Tianjin kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Tianjin'de spor çevresinden önemli kişilerle bir araya geldi.

Xi konuşmasında, Çin'i güçlü bir spor devleti haline getireceklerine işaret ederek, spor çalışmalarının halk merkezli yürütülmesi, böylece halkın beden sağlığının etkin şekilde geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Tianjin'de Çin spor çevresinden 750'den fazla topluluk ve önemli kişiyle bir araya geldi.

Xi burada yaptığı konuşmada, sporun milli refah ve kalkınma rüyasını yansıttığına işaret ederek, spor çalışmalarının devletin önceliklerinden biri haline getirilmesi, spor çalışmalarında yeni sayfa açılması ve Çin'in dünyada güçlü bir spor devleti olması gerektiğini vurguladı. Xi şunları kaydetti:

“Sporda güçlü olursak, Çin de güçlü olacaktır. Çin güçlü olursa, spor çalışmaları verimli olacak. Bu nedenle güçlü bir spor devleti olma yolunda hızla ilerlemeliyiz. Güçlü bir spor devleti rüyasını, Çin milletinin canlanmasını hedefleyen Çin Rüyası'yla birleştirmeliyiz. Spor çalışmaları, 'çifte yüzyıl' hedeflerimize dâhil edilmeli. Spor reformu güçlendirilmeli, spor geliştirme konseptinde inovasyon yaratılmalı, halk sporu, rekabetçi spor ve spor sektörü arasında gelişme koordinasyonu pekiştirilmeli.”

Halk sporları oyunlara eklendi

13. Çin Ulusal Spor Oyunları'nda geleneksel unsurlar dikkat çekiyor. Meydan dansı, ejder kayığı yarışması ve kaykay gibi 19 halk sporu, ulusal oyunlara ilk kez dâhil edildi.

Ulusal oyunların genel çizgisi de madalya odaklı olmaktan çıkarak, halkın beden sağlığını yükseltmeye odaklandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping spor çalışmalarındaki bu yeni gelişmeyi takdirle değerlendirerek, güçlü bir spor devleti yapılandırırken halk merkezli düşünceden hareket edilmesi çağrısı yaptı. Xi şöyle konuştu:

“Halk, spor çalışmalarını geliştirmenin ana yapısı. Halkın beden sağlığını geliştirme gereksinimleri etkin şekilde karşılanmalı. Spor çalışmalarımız halka hizmet etmeli. Halkın kapsamlı kapasitesi, sağlık seviyesi yükseltilmeli. Bu sene birçok halk spor dalı, ulusal oyunlara dâhil edildi. Bu olumlu bir gelişmedir, yediden yetmişe herkes spora aktif şekilde katılıyor. Böylece ulusal oyunların ana rolü etkin şekilde hayata geçirilmiş oldu demektir. ”

“Sporcunun manevi dünyası da önemli”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, güçlü bir spor devleti kurulurken Çin'in seçkin milli spor gelenekleriyle spor ahlak kurallarının etkin şekilde yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı:

“Güçlü bir spor devleti oluşturmanın temel bir sembolü, sadece rekabetçi kapasite değildir, aynı zamanda sporcuların manevi dünyası da önemlidir. Kendi ahlaki değerlerimiz, milli spor ruhumuz gösterilmelidir. Ünlü yazar Lu Xun'un bahsettiği gibi, geride kalmak utanç değil. Yani, bazı sporcular yarışmada geride kalabilirler, ancak yarışmadan vazgeçmezler ve yarışın sonuna kadar devam ederler. Bu ruha saygı gösterilmeli. Buna Çin milletinin belkemiği diyebiliriz. Bu ruh yaygınlaştırılmalı, zorluklara boyun eğmemeliyiz, böylece rakiplerimizi değil, aslında kendimizi geçmeliyiz.”

Xi Jinping konuşmasında, sporun kapsamlı kapasitesinin yükseltmesi ve toplumun gelişmesine dinamizm katılması gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca 13. Ulusal Spor Oyunları'nın verimli geçmesi için etkin çaba harcayacaklarına işaret ederek, böylece Çin Komünist Partisi'nin 19. Genel Kongresi'nin düzenlenmesi için elverişli bir ortam oluşturulması gerektiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor