BRICS ülkeleri ticari kolaylıkları artırmak için çalışıyor

2017-08-23 11:19:09 CRI

BRICS ülkeleri ticari kolaylıkları artırmak için çalışıyor

BRICS 7. Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı'nda BRICS Ülkeleri Yatırımları Kolaylaştırmaya Dair İşbirliği Programı onaylandı. Bu ayın başında düzenlenen toplantıda atılan bu adım, ticari faaliyetlerinden gelişmesi açısından önem taşıyor.

Küresel yatırımları kolaylaştırmaya yönelik ilk belge olarak görülen söz konusu programın, BRICS ülkeleri arasındaki yatırım ve işbirliğinin güçlendirilmesi açısından olumlu etkilerinin olması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı Dünya Ticaret Örgütü Departmanı'nda müzakere direktörü yardımcılığı görevini yürüten Hu Yingzhi, işbirliği programı hakkında şu bilgileri verdi:

“BRICS ülkelerinin, yatırım kolaylığı alanındaki bazı somut adımları ve önlemlerinin gözden geçirildiği program, yatırımlarla ilgili siyasi çerçevenin şeffaflığı ile idari prosedürlerin verimliliğinin artırılmasını, ilgili hizmetlerin ve işbirliğinin seviyesinin yükseltilmesini öngörüyor.”

Farklı alanlarda tedbirler gerekiyor

Programda, yatırımlara dair siyasi çerçevenin şeffaflığının artırılması için ülkelerin ilgili yasa, kural veya değişikliklere dair zamanında bilgi paylaşımında bulunması öngörülüyor. Ayrıca, danışma noktaları kurularak şirketlere siyasi danışmanlık hizmeti sağlanması ve ilgili ülkelere yatırım politikalarını değerlendirme fırsatları yaratılması gerekiyor.

Program, idari prosedürlerin verimliliğinin artırılması konusunda ise “tek durak” (one-stop) hizmeti yoluyla yatırımların onay işlemlerinin kolaylaştırılarak şirketlerin yükünün azaltılmasını da öneriyor.

Ayrıca, BRICS ülkeleri arasındaki işbirliği seviyesinin yükseltilmesi için şirketler arası diyalog mekanizması oluşturulması, hükümet, iş çevreleri ve akademik çevreler arasındaki iletişimin güçlendirilmesinin yanı sıra, teknoloji eğitimleri gibi işbirliği faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekliliği de programda vurgulanan noktalardan.

Ekonomik işbirliği mekanizması için somut adım

Programın taşıdığı anlamı değerlendiren Hu Yingzhi, bu girişimin BRICS ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin bir mekanizma hâlini alması, sistematikleşmesi ve somutlaşması için atılan somut bir adım olduğunu söyledi.

Böylelikle, ülkeler arasındaki yatırım ve işbirliğinin yeni bir seviyeye taşınacağına dikkat çeken Hu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni kalkınan ekonomilerin temsilcileri olarak BRICS ülkeleri, dünyada dış yatırım yapan ve yabancı sermaye çeken önemli bir güç. Bunun yanı sıra, BRICS ülkeleri arasındaki yatırım ve işbirliğinin genişleme potansiyeli de son derece büyük. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın istatistiklerine göre, BRICS ülkelerinin toplam dış yatırım hacmi içinde karşılıklı yatırımların oranı sadece yüzde 6 civarında. Dolayısıyla program, BRICS ülkeleri arasındaki karşılıklı yatırım potansiyelinin geliştirilerek, yatırım ve işbirliğinin daha üst seviyelere taşınmasına yardım edecek.”

Uluslararası toplumdan olumlu değerlendirme

Çinli yetkili Hu Yingzhi, hem BRICS ülkelerinin hem de uluslararası örgütlerin söz konusu programı övgüyle karşıladığına işaret etti.

Hu, bu konuda şunları söyledi:

“BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, yatırımların kolaylaştırılmasına odaklanan programın, farklı ülkelerin yatırım politikalarına dair koordinasyonunun güçlenmesine, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma modellerinin değişmesine ve sürdürülebilir kalkınma sağlanmasına yardımcı olacağını kaydetti. BM Endüstriyel Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri Li Yong da yatırım kolaylığının Afrikalı ülkeler ile en az gelişmiş ülkelerin endüstriyel kalkınmalarında önemli rol oynadığı, programın bu süreç için iyi bir çözüm ve mekanizma sağladığı değerlendirmesinde bulundu.”

9. BRICS Liderler Zirvesi, eylül ayında Çin'in Xiamen kentinde düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor