Dünyanın ilk internet mahkemesi Hangzhou'da

2017-08-22 11:45:47 CRI

Dünyanın ilk internet mahkemesi Hangzhou'da

Dünyadaki ilk internet mahkemesi, Çin'in Hangzhou kentinde açıldı. Mahkeme, tüm yargı sürecinin internet üzerinden tamamlanmasını sağlıyor.

Mahkemede görülen ilk dava, internetteki telif hakkı ihlalleriyle ilgili oldu.

Karar açıklanırken ne davacı ne de davalı mahkeme salonunda boy gösterdi. Taraflardan biri Hangzhou'dayken, diğeri ise yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktaki başkent Beijing'de bulunuyordu.

Davanın hâkimi Wang Jiangqiao, mahkeme binasındaki bilgisayarıyla internet üzerinden taraflarla iletişime geçti. Hâkim, sadece 20 dakika sonra tokmağını vurdu, kararı açıkladı ve duruşmayı sona erdirdi.

Bu “hızlı ve pratik” internet mahkemesi, internetin süratli gelişiminin Çin'de adalet alanına da uyarlandığını gösteren yaratıcı bir girişimcilik örneği.

Maliyet ve yargı süresi açılarından tasarruf

Çin İnternet Bilişim Merkezi'nden verilen istatistiklere göre, Haziran 2017 itibarıyla ülkedeki internet kullanıcılarının sayısı 751 milyonu bulurken, internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı ise 514 milyona ulaştı.

Bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, beraberinde internetle ilgili şikâyetlerin artmasını da getirdi.

Çevrimiçi ticarette dolandırıcılık, çevrimiçi küçük borçlar ve internetteki telif hakkı ihlalleri gibi bu sorunlar, geleneksel yargı uygulamalarına göre ele alındığında, yüksek maliyet ve uzun süre gerektiriyor.

Hangzhou İnternet Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Jiangqiao, internet aracılığıyla şikâyetten, davanın görülmesi, kanıt sunulması, duruşma yapılması ve hüküm verilmesine kadar tüm işlemlerin sanal ortamda yapıldığını belirtti.

Wang, böylelikle davacı, davalı ve mahkeme olmak üzere tüm tarafların maliyet ve yargı süresi açılarından büyük tasarruf sağladığını söyledi.

“Daha önce olayın yaşandığı yerde yargılamanın yapılması gerekiyordu. İnternet aracılığıyla yargılamada ise zaman ve mekân unsurlarını düşünmemiz gerekmiyor. Bazı işlemler, geleneksel yöntemlerle yapılırsa çok uzun zamana ihtiyaç duyuluyor. Şimdi ise zamandan tasarruf edebiliyoruz.”

İnternetle ilişkili davalar görülüyor

Alınan bilgilere göre, İnternet Mahkemesi deneme çalışmalarına Nisan 2015'te başladı. Mahkemede, 15 Ağustos gününe kadar toplam 2 bin 605 olay görülürken, bin 444 vaka hakkında hükme varıldı. Ortalama duruşma süresi ise sadece 25 dakika olarak kaydedildi.

Çiçeği burnunda internet mahkemesi, biçim açısından “internet+mahkeme” modelini hayata geçirirken, içerik açısından ise özel olarak sadece internetle ilişkili davaları ele alıyor. Böylece, ülkedeki internet yönetiminin de daha standart hâle getirilmesi hedefleniyor.

Hangzhou İnternet Mahkemesi, daha çok asliye hukuk mahkemesi niteliği taşıyor. Esas olarak da Hangzhou kenti kapsamındaki internet ile ilgili olayları çözüme bağlamaya odaklanıyor.

Zhejiang Eyaleti Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Zhu Shenyuan, İnternet Mahkemesi'nin genel itibarıyla şu konuları ele aldığını dile getirdi:

“İnternet Mahkemesi, çevrimiçi ticaret dolandırıcılıkları, çevrimiçi küçük borçlar ve internetteki telif hakları ihlalleri gibi konuları ele alıyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor