Xi'nin küresel kalkınma fikirlerinin Afrika'ya etkisi büyük

2017-08-21 11:05:07 CRI

Xi'nin küresel kalkınma fikirlerinin Afrika'ya etkisi büyük

5. BRICS Zirvesi, 2013 yılında Güney Afrika'nın Durban kentinde yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in katıldığı ilk BRICS Zirvesi olan bu buluşmanın üzerinden dört yıl geçti.

Ancak, zirvenin içeriği gözden geçirildiğinde, Cumhurbaşkanı Xi'nin yaptığı konuşmanın güncel anlamını bugün de görmek mümkün.

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üçüncü büyük kenti. Dünyanın tanınmış turistik noktalarından olan kent, aynı zamanda da önemli toplantılara evsahipliği yapıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında barış, kalkınma, işbirliği ve ortak kazanç sağlanmasının, BRICS ülkelerin ortak arzusu ve sorumluluğu olduğunu vurgulamıştı.

BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmenin, daima Çin'in dış politikasındaki önceliklerinden olduğuna işaret eden Xi Jinping, üye ülkelerin büyüme güçlerini artırması, işbirliği çerçevesinin iyileşmesi ve işbirliği verimliliğinin zenginleşmesi için işbirliğini ilerleteceklerini belirtmişti.

Xi, konuşmasında ayrıca BRICS ülkelerinin halklarına somut yararlar getirmek, dünya barışı ve kalkınmasına daha büyük katkılarda bulunmak üzere üye ülkelerle ortak çaba göstereceklerini de kaydetmişti.

“Ortaklığın içeriği zenginleştirilebilir”

Güney Afrika Küresel Diyalog Araştırma Ensitüsü'nden üst düzey araştırmacı Francis Kornegay, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında vurguladığı “küresel kalkınmada ortaklık ilişkilerinin ilerletilerek, dünya ülkelerinin ortak refaha kavuşturulması gerektiği” görüşüne tamamen katıldığını belirtti.

Bu ortaklık ilişkilerinin içeriğinin daha da zenginleştirilebileceği kanısında olduğunu söyleyen Kornegay, görüşlerini şöyle aktardı:

“Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında işaret ettiği küresel kalkınmada işbirliği, bence birçok şey yapabileceğimiz bir alan. BRICS mekanizması altında küresel kalkınmada ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesi için genel bir strateji çıkartılmalı. Örneğin, BRICS-Küresel Kalkınma Ortaklık Forumu'nun kurulması hâlinde kalkınmaya önem veren tüm ülkelerin bu konuda BRICS ülkeleriyle işbirliği yapması sağlanabilir. Böylece, ortaklığın içeriği de zenginleşir.”

“Xi, Afrika'nın önemini hemen anladı”

Güney Afrika Beşeri Bilimler Araştırma Komitesi BRICS Araştırmaları Merkezi Başkanı Jaya Josie de 2013 yılında düzenlenen zirvenin, Cumhurbaşkanı Xi'ye, göreve başladığı ilk dönemde, Afrika'nın önemini anlama şansı sağladığına dikkat çekti.

Xi'nin küresel kalkınma fikirlerinin Afrika'ya etkisi büyük

Josie, bunun sonraki dönemde Çin-Afrika işbirliğinin de temelini attığını söyledi.

“Bana göre bu BRICS Zirvesi, Cumhurbaşkanı Xi'nin yeni kalkınan ülkeler için Afrika'nın ne kadar önemli olduğunu anlamasına imkân sağladı. Aynı zamanda, Xi'nin Afrika'nın dünyadaki hızlı büyüyen ekonomilere sahip olduğunu görmesi için de fırsat tanıdı. Bu nedenle Çin'in ‘Kuşak ve Yol' inisiyatifi ile Afrika arasında bağ kurulduğunu da gördük.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor