“BRICS Ülke Yönetimi Semineri” başladı

2017-08-18 12:04:06 CRI

“BRICS Ülke Yönetimi Semineri” dün Çin'in Quanzhou şehrinde başladı. BRICS ülkeleri (Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika) ile Tanzanya, Şili ve Meksika gibi ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen seminer, ortak kalkınmanın ilerletilmesi, kültürel refahın geliştirilmesi ve küresel yönetişim gibi konulara odaklanıyor.


Söz konusu yönetim seminerinin ana teması “açıklık, kapsayıcılık, ortak yarar ve kazanç ile insanlığın kader ortaklığının ortaklaşa inşası” olarak belirlendi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Propaganda Bölümü Başkan Yardımcısı Huang Kunming toplantıda yaptığı konuşmada, idare ve yönetim alanındaki iletişimin güçlendirilmesinin BRICS Zirvesi'nde sağlanan önemli bir fikir birliği olduğunu hatırlattı.


Huang Kunming seminerin, hem fikir birliğini yerine getiren bir somut uygulama niteliği taşıdığını, hem de Xiamen şehrinin ev sahipliğinde düzenlenecek BRICS Zirvesi'nin önemli parçası olduğunu belirtti.


 

“On yıllık büyük çabaların sonucunda BRICS işbirliğinden çok büyük sonuçlar elde edildi. BRICS Zirvesi'nin yönlendirdiği ve çeşitli alanlarla düzeyleri kapsayan işbirliği mekanizması oluşturuldu. BRICS'in beş ülkesi, çıkarları birbirine daha sıkı bağlanan ve el ele ilerleyen ortak çıkar birliği olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. BRICS ülkeleri kendi durumuna uyan idare ve yönetim sistemini uyguluyor ve politikalar ortaya koyuyor. BRICS, kendi gelişme yolunu geliştirdi ve çok değerli tecrübeler kazandı.”


Çin, kalkınma ve güçlenmesiyle birlikte, idare ve yönetim tecrübesi açısından dünya çapında giderek daha fazla ilgi görüyor. ABD'de Çin uzmanı olarak tanınan ABD Kuhn Fonu Başkanı Robert Lawrence Kuhn, Çin'in yeni dönemdeki idare ve yönetim stratejik planlarına Batılı ülkelerin gözüyle açıklama getirdi. Robert Lawrence Kuhn, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü idare ve yönetim formatının, BRICS ülkeleri ve diğer ülkeler için örnek olabileceğini ifade etti.

 

 

“Xi Jinping'in Çin'in küresel yönetişime daha aktif katılımı ve dünyanın barışı ile refahına katkısı yönündeki taahhütleri çok büyük önem taşıyor. Küresel yönetişim sisteminde değişiklikler yapılmasının düşünüldüğü şu dönemde, Çin'in tecrübesi çok değerli bir katkı olabilir.”


Xiamen şehrinin ev sahipliğinde yapılacak BRICS Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen seminerde, BRICS'in geleceği için de fikir ve öneriler sunuldu.


Hindistan ve Çin Parlamento Grubu Başkanı Tarun Vijay, BRICS ülkelerinin yalnız bir topluluk olmakla kalmadığını; bir aile de olduğunu vurguladı.


BRICS ekonomisinin, dünya ekonomisinin yüzde 22,5'lik kısmını ve küresel ticaret hacminin de yüzde 17,2'sini oluştruduğuna dikkat çeken Tarun Vijay, BRICS ülkelerinin dünya ekonomisiyle derinlemesine birleştiğini dile getirdi.


Tarun Vijay, BRICS ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2006-2015 yıllarında yüzde 163'lük bir artışla, 93 milyar ABD dolarından, 244 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı.


Vijay, BRICS ülkelerinin farklı kalkınma yolu tercih etmesine rağmen, beş ülkenin de kendi farklı kaynak avantajlarından yararlanarak büyük bir ortak güç oluşturduğunu ifade etti. Tarun Vijay bir Çin deyimiyle sözlerine devam etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor