Çin, kaya gazı üretiminde 3. sıraya yükseldi

2017-08-17 15:45:18 CRI

Çin, küresel enerji yapısına ciddi etkisi bulunan kaya gazı alanında ABD ve Kanada gibi büyük üretici ülkelerden biri oldu. Çin'in, üretim kapasitesi 2016'da dünyanın 3. sırasında yer aldı.


Çin Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı Jeoloji Araştırma Dairesi Başkanı Yu Haifeng önceki gün düzenlenen basın toplantısında, Çin'de kaya gazı alanında yaşanan gelişmeleri aktardı.


Yu Haifeng, Çin'in, teknoloji ithalatı ve öz geliştirmenin sonucunda, artık jeofizik, kuyu tamamlama ve çatlatma yöntemleri gibi teknolojilere kavuşarak, 3 bin 500 metre derinlikte sondaj ve çatlatma yapma yeteneğine sahip olduğunu belirtti. Yu, Çin'in kendi jeolojik koşullarına uyan kaya gazı çıkarma teknolojisi sistemini oluşturduğunu da ekledi.


Çinli yetkili, Çin'de 2016 yılında kaya gazı üretiminin 7 milyar 882 milyon metrekübe ulaşarak, ABD ve Kanada'nın ardından dünyanın üçüncü sırasına yükseldiğine dikkat çekti.


Yu Haifeng, birkaç yıllık inceleme ve geliştirme çalışmalarının ardından kaya gazı aramada ciddi ilerlemeler kaydettiklerine ve ticari aşamaya hızlı adımlarla yaklaştıklarına işaret etti.


“Çin'in Sichuan havzasında büyük bir kaya gazı rezervi keşfedildi. Chongqing şehrinin Fuling ilçesindeki kaya gazı rezervinde, 600 milyar 800 milyon metreküp kapasiteli rezerv tespit edilerek, Kuzey Amerika'nın dışında yapılan en büyük keşfe imza atıldı. Şu an bölgenin yıllık üretim kapasitesi arttırılıyor.”


Kaya gazı, temiz ve verimli enerji türlerden biri olarak kabul ediliyor. ABD'de 1980'li yıllarda kaya gazı çıkartılmaya başlandı. Yeni yüzyıla girildiğinde ise, ilgili madeni çıkarma teknolojisinin olgunlaştığı ABD'de, kaya gazı reformu gerçekleştirildi ve enerjinin talebi öz üretimle başarıya ulaştı. Kaya gazı, Çin Devlet Konseyi'nde 2011 yılında 172. maden türü olarak kabul edildi. Çin Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı'nda kaya gazı için özel bir yönetim organı kurularak, kaya gazı çıkarma ve geliştirme hakkında bir dizi destek politikaları ortaya koyuldu.


Yu Haifeng, petrol ve doğalgaz gibi geleneksel enerji türleri üzerinde de durdu. Yu Haifeng, geçen 5 yılda ülkede 100 milyon ton kapasiteli 10 tane petrol sahası ve 100 milyar ton kapasiteli 13 tane doğalgaz sahasının keşfedildiğini söyledi. Ayrıca, ülkenin orta ve batı kesimi ile deniz bölgelerinde de petrol rezervlerinde büyük artışın görüldüğünü kaydetti.


Yu Haifeng, önümüzdeki dönemde petrol ile doğalgaz arama ve üretim sistemini daha sağlıklı hale getireceklerine dikkat çekti. Yu, bu konuda keşif hakkı için daha ciddi giriş ve çıkış kuralları uygulanacağını, ayrıca gerekli şartlara uyan özel kurumların geleneksel enerjinin keşfi projelerinde yetkilendirileceğini dile getirdi.


 

“Şu an Bakanlığımızın yetkilendirdiği Guizhou Belediyesi, Zheng'an bölgesinde kaya gazı arama ve üretim hakkını satma işlemleri yürütüyor. Çin'de maden arama hakkı için ilk ihale 18 Ağustos'ta eyaletin merkezi Guiyang'da yapılacak.”


Çin Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı Petrol ve Doğal Gaz Kaynakları Araştırma Enstitüsü Başkanı Xie Chengxiang ise, Çin'de petrol ile doğal keşif ve arama çalışmalarının ekolojik çevreyi korumaya daha büyük önem verdiğine işaret etti. Xie, Temmuz ayında açıklanan “Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Maden Hakları Düzenlemesi Planı”na göre, koruma bölgelerindeki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının gözden geçirildiğini ve 6 bin 586 kilometrekarelik alanda 22 keşif ve arama çalışmasına son verildiğini ifade etti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor