IMF: Çin ekonomisi 6,7 oranında büyüyecek

2017-08-16 12:39:52 CRI

IMF: Çin ekonomisi 6,7 oranında büyüyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,7 oranında büyümesinin beklendiğini açıkladı.


IMF, Çin ekonomisinin sürdürülebilir büyüme yolunda dönüşmeye devam ettiğini, reformların geniş alanda ilerleme kaydettiğini ve Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,7 oranında büyümesinin öngörüldüğünü bildirdi.


IMF'nin son raporunda, Çin ekonomisinin hizmet ve tüketim niteliğine dönüştürülmesi ve ekonominin tekrar dengelenmesinde büyük ilerlemeler yaşandığı, ayrıca ekonominin güçlü artışının küresel büyümeye büyük destek verdiği ifade edildi.  


IMF, Çin ile “4. madde müzakeresini” tamamlamasının ardından, 15 Ağustos'ta araştırma raporu yayımladı. Raporda, Çin ekonomisinin yüzde 6,7'lik oranda güçlü halde büyüyeceği beklentisine yer verildi. Ayrıca, Çin ekonomisinin 2018-2020 döneminde büyüme hızına dair beklenti de yüzde 6'dan, yüzde 6,4'e yükseltildi.


IMF Asya Pasifik Dairesi Çin Projesi Sorumlusu James Daniel, Çin ekonomisinde görülen güçlü artışın, ilgili politikaların desteğine ve yurtiçinde uygulanan reformlara borçlu olduğunu belirtti.


“Reformun çok geniş alanda uygulandığına, özellikle aşırı üretim kapasitesinin azaltıldığına ve yerel belediyelerin kredi almasında şeffaflığın artırıldığına dikkat çektik. Öte yandan, son zamanlarda politika düzenleyiciler de finans krizini önlemek için tedbirler almaya başladı.”


Ekonominin hızlı büyümesine dayanılarak, reformların hızlandırılması gerektiği kaydedilen raporda, bu konuda 5 maddelik bir öneri de sunuldu. IMF'nin önerileri şu şekilde:


-Tüketim teşvik edilerek sosyal harcamanın artırılması ve vergilendirmenin aşamalı ilerleyişinin güçlendirilmesi;

-Kamusal işletmelerdeki reformlar hızlandırılarak aşırı üretim kapasitesini azaltma kapsamının arttırılması ve işletmelerin pazarın yönlendirme gücüne bırakılması;

-Denetimin güçlendirilmesi;

-Miktar yerine kaliteye ilgi gösterilmesi;

-Ekonominin orta vadede büyümesi ve istikrarının korunması için siyasi çerçevenin daha sağlıklı hale getirilmesi.


IMF'nin son raporunda, Çin'de uygulanmakta olan denetim tedbirlerine ve finans organlarındaki kriz önleme çabalarına da dikkat çekildi.


IMF Asya Pasifik Dairesi Başkan Yardımcısı Markus Rodlauer ise, Çin'in finans istikrarını koruma alanında iyi bir başlangıç yaptığını ve bu eğilime devam etmesi gerektiğini vurguladı.


“Çin'in geçen yılki performansı bir kez daha şaşırttı. Hem ekonomideki artış başarıyla sürdürüldü, hem de ekonomi uluslararası ödeme dengesinde meydana gelen sorun ve baskıdan kurtarıldı. Özellikle ülkenin en üst düzeydeki yetkilileri finans sektöründe reform kararı aldı. Çin'de son 30 yılda yaşanlara bakıldığında, ekonomiyi 'temkinli iyimserlik' şeklinde değerlendirmemizin bir sebebi var.”


Raporda ayrıca, Çin ekonomisinde kısa vadede güçlü artış görülmesine rağmen, borçların orta vadede dalgalanmaya yol açabileceği riskine önem verilmesi gerektiğine işaret edildi.


ABD'nin “1974 Ticaret Yasası”na göre Çin'e tek taraflı soruşturma başlatması planına da değinen Markus Rodlauer, ticarette yaşanan anlaşmazlığın çözümünde çok taraflı çerçeve mekanizmasına saygı gösterilmesinin önemine vurgu yaptı.


 “Anlaşmazlıkların çok taraflı çerçeve altında çözülmesine önem veriyoruz. Çok taraflı ticaret anlaşması ve ilgili çözüm mekanizmalarının, bütün ekonomi topluluklarını ilgilendiren ekonomik refaha yararlı olacağına inanıyoruz.”


IMF Ana Sözleşmesi'nin 4. maddesi'ne göre, IMF her yıl üye ülkelere araştırma ekibi gönderiyor. Araştırma sonucunu üyelerle görüşmesinin ardından da kurumun icra genel kuruluna sunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor