Çin-Arnavutluk ekonomik ve ticari işbirliğinin meyveleri

2017-08-14 12:08:16

Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki "16+1 İşbirliği”, son yıllarda bu bölgelerle çeşitli alanlardaki işbirliğine, özellikle de ekonomik işbirliğine hız kazandırıyor.

Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ve Akdeniz bölgesinin önemli bir limanı olan Arnavutluk'a Çinli işletmelerin ilgisi her geçen gün artıyor.

Çin-Arnavutluk ekonomik işbirliği, altyapı tesisleri inşasından, enerji kaynağı ve madenciliğe; telekomünikasyondan dış kaynaklı hizmetlere kadar, Çinli işletmelerin yurt dışındaki çalışmalarının genişletilmesine yarar sağlamanın yanı sıra, yerel istihdam ile vergileri destekleyerek, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri de canlandırıyor.

Çin'in Arnavutluk Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Lian Gang, Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği özel röportajda, Çinli işletmelerin Arnavutluk'taki yatırım çalışmalarının, tamamen Kuşak ve Yol inisiyatifinde belirlenen “eşit müzakere”, “karşılıklı yarar ve ortak kazanç”, “piyasalaşma”, “uyum ve kapsayıcılık” ile “dengeli ve südürülebilir gelişme” ilkelerine göre gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Lian Gang'a göre, bu tür yatırım yöntemi, iki tarafın kaynak dağıtımını iyileştirerek, endüstriyel kapasitenin kenetlenmesini gerçekleştirdi ve yerel istihdamın ve iş gücünün profesyonellik seviyesini arttırdı.

Lian Gang, derin geleneksel dostluk ve sağlam bir siyasi güvene sahip Çin ve Arnavutluk'un, bir çok alanda birbirini tamamladığını ve büyük bir işbirliği potansiyeline sahip olduğunu hatırlattı.

Lian, şu an Çinli işletmelerin Arnavutluk'taki yatırımlarının esas olarak petrol, ulaşım altyapısı tesisleri, madencilik, enerji kaynağı, telekomünikasyon ve hizmet gibi alanlarda yoğunlaşmakta olduğunu ifade etti.

Geo-Jade Petrol Şirketi'nin geçen yıl Bankers Petrol Sahası'nı ve Çinli Everbright Şirketi'nin ise Tiran Uluslararası Havaalanı'nı satın alması dahil olmak üzere, Çin ve Arnavutluk'un büyük projelerdeki işbirliğinde önemli başarılar elde edildi.

Lian Gang, Çin sermayeli işletmelerin Arnavutluk'taki yatırımının bir dizi önemli amaçlarının olduğunu söyledi.

Liang bu hedefleri, başta Çinli işletmelerin Arnavutluk pazarına ve gelecekteki gelişmelere güvenle bakmasının sağlanması ve büyük projelerdeki işbirliğinin diğer işletmelere örnek olması olarak ifade etti.

Ayrıca, Çin-Arnavutluk kaynak dağıtımının iyileştirilmesi de diğer hedefler arasında yer alıyor. Tiran Uluslararası Havaalanı'nın satın alınmasının ardından, Çin'den sermaye, yolcu ve yük gibi kaynakların, Arnavutluk'un hizmet kaynağı ve Almanya'dan gelen yönetim kaynağı ile birleştirilmesiyle havaalanının yolcu sayısındaki artış, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla iki haneli rakamlara ulaştı.

Çinli işletmelerin Arnavutluk'a yönelik bir diğer hedefi ise, ekonomik işleyişi gerçekleştirirken, toplumsal sorumlulukları yerine getirerek, yerel istihdam, vergi ve personel eğitimi gibi konulara da katkıda bulunmak olarak belirtiliyor.

Çin-Arnavutluk ekonomik ve ticari işbirliğinin gelecekteki pontansiyeline değinen Lian Gang, şu an mevcut petrol, madencilik, altyapı ve elektrik santrali inşası gibi alanların dışında, Arnavutluk'ta imalat ve turizm sektörlerinin geliştirilmesinin de büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor