Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu'nda çağdaş sulama geliştiriliyor

2017-08-11 10:03:34

 Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu'nda örtü altı damla sulama teknolojisiyle yetiştiricilik hızla gelişti, su tasarrufu avantajına sahip bu teknolojinin yaygınlaştırılmasıyla Yapılandırma Ordusu'nda çağdaş sulama sistemi temel olarak kuruldu.

Örtü altı damla sulama teknolojisi, Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu'na bağlı Tianye Grubu tarafından geliştirildi. Bu teknolojiyle su, ince boru hattıyla tarımsal bitkilerin köküne doğrudan ulaştırılıyor. Böylece büyük ölçüde su tasarrufu elde ediliyor. Tianye Grubu Tarım Araştırma Uzmanı Chen Yifeng bu konuda şunları kaydetti:

“Örtü altı damla sulama teknolojisinin en büyük avantajı, suyu tasarruf etmesidir. Geleneksel sulama teknolojisiyle kullanılan suyun yüzde 60'ı tasarruf edildi. Bu teknolojinin ikinci avantajı, tarla maliyetini azaltmak. Bu teknoloji sayesinde tarlalarda sulama kanalına ihtiyaç duyulmuyor artık, böylece tarla topraklarının yüzde 10'u tasarruf edildi. Öte yandan, tohum ekiminin makineleştirilmesi gerçekleştirildi, bu sayede emek gücü büyük ölçüde tasarruf edildi. ”

Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu, Xinjiang genelinde 170'den fazla çiftliğe sahip. Bu çiftliklerin çoğunun toprağı verimsiz ve susuz olan Gobi çölünün yakınında yer alıyor. Dolayısıyla Yapılandırma Ordusu'nun gelişimin tarihi, su tasarrufu tarihidir.

Yapılandırma Ordusu'nun desteğiyle Tianye Grubu yabancı teknolojilerden faydalanarak, Çin'e özgü yüksek verimli su tasarrufu sağlayan damla sulama sistemini geliştirdi. Bu sistemin yaygınlaştırılmasıyla birlikte, Yapılandırma Ordusu'na bağlı 1 milyon 250 bin hektar alanın sürdürülebilir gelişmesi sağlandı. Tianye Grubu Genel Yönetici Yardımcısı Zhou Jun şöyle konuştu:

“Geçen yüzyılın 80'li ve 90'lı yıllarında, şirket olarak su tasarrufu sağlayan sulama teknolojilerinde denemeler yaptık. Özellikle bu teknolojilerin tarlalarda yaygınlaştırılması için adımlar attık. Harcanan yoğun çabalar sayesinde dönüşümlü olarak kullanılabilen örtü altı damla sulama teknolojisini elde ettik. Böylece Yapılandırma Ordusu'nda çağdaş tarım sisteminin geliştirilmesi için katkı sağladık.”

Yapılandırma Ordusu'nun tarımsal üretim endeksleri hızla arttı

     Örtü altı damla sulama teknolojisine dayalı çağdaş sulama teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte, Yapılandırma Ordusu her yıl 1 milyar metreküp su tasarrufu edebildi. Böylece ekoloji iyileştirildi. Yapılandırma Ordusu'nun çok sayıdaki tarımsal üretim endeksleri de dünyanın ilk sıralarında yer aldı. Örneğin, buğdayın hektar başına üretimi 5 bin 100 kilodan 8 bin 700 kiloya yükseltildi. Pamuk, soya gibi çeşitli tarımsal ürünlerin üretiminde gözle görülür artış oldu. Yapılandırma Ordusu çiftçilerinden biri olan Liu Bingyong, bu teknolojiyi yüksek takdirle değerlendirdi:

“Örtü altı damla sulama teknolojisiyle emek gücü tasarruf edilirken, tarlada kullanılması gereken su miktarı büyük ölçüde azaltıldı. Şimdi 7 hektar gibi bir alanı, tek bir kadın emekçi bile kolaylıkla işleyebiliyor artık. Üretim ve gelirimiz de eskiye göre bir kat arttı. ”

Kuşak ve Yol inisiyatifi önemli fırsatlar getirdi

 Günümüzde Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu, Çin'de su tasarrufu sağlayan sulama için örnek bölge konumunda. Örtü altı damla sulama teknolojisi de Çin'in 29 eyaletinde 4 milyon 700 bin hektarda ve 17 yabancı ülkeye bağlı 10 bin hektarda kullanıldı. Tianye Grubu Genel Yönetici Yardımcısı Zhou Jun bu konuda şunları kaydetti:

“Kuşak ve Yol inşasının hızlandırılmasıyla birlikte, Xinjiang'ın coğrafi konumunun avantajı belirgin hale geldi. Orta Asya ülkeleri genel olarak susuz ve kurak. Bu nedenle şirketimizin çok sayıda Orta Asya ülkesiyle işbirlikleri verimli geçti. Başka bir deyişle Kuşak ve Yol inşası şirketimize önemli fırsatlar getirdi.”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor