A'ershan'da ekolojiye dayalı turizmden verimli sonuçlar

2017-08-10 11:58:48 CRI

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki A'ershan şehri, Büyük Xing'an Dağları'nın güneyinde yer alıyor. Burası eskiden Çin'in kereste üreten önemli bir ormanıydı. Orman bölgesindeki personel, yerel nüfusun çoğunluğunu oluşturuyordu. Ormancılık kaynağının gittikçe tükenmesiyle, bölge kaynak ve ekonomi kriziyle karşı karşıya kaldı. Ancak 1996 yılında bölgenin şehir haline getirilmesinden sonra A'ershan şehri, ekolojik turizmin gelişmesiyle refahı, ekolojinin korunmasıyla halkın yaşam kalitesini arttırarak, çifte kazancı gerçekleştirdi.

A'ershan Devlet Orman Parkı'nda bulunan ve ailesiyle birlikte burada seyahat eden Deng Shirong adlı bir turist şu değerlendirmeleri yaptı:

“Buradaki manzara çok güzel. Orijinal volkanik patlamadan sonra ortaya çıkan bu manzara, insanlara otantik ve gerçekçi bir duygu veriyor. Dağlarda daha fazla zaman geçirmek istiyoruz.”

Büyük Xing'an Dağları içinde yer alan A'ershan şehri, kuzeyindeki Moğolistan Cumhuriyeti'yle sınır komşusu. Şehir içindeki A'ershan Devlet Orman Parkı'nda yüzölçümü 200 kilometrekareyi aşan, Asya'daki en büyük volkanik arazi şekli bulunuyor. Burası coğrafi yapısı, toprak çeşitliliği, bitki örtüsü ve hayvan türü bakımından orijinal halini koruyor. Zengin orman kaynağına sahip A'ershan, tarihte Çin'in önemli bir ormancılık merkeziydi.

Geleneksel ormancılıktan ekolojik inşaya giden yol

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan geçen yüzyılın 1980'li yıllarına kadar, devletin inşası nedeniyle, buradaki kereste üretimi çok büyük boyutlardaydı. Ancak 1990'li yıllara kadar aşırı kereste üretimi, bölgeyi sıkıntaya soktu. A'ershan Ormancılık Müdürü Jiang Tianchun, şu bilgileri verdi:

“Kereste üretiminin doruk noktasındayken, A'ershan Ormancılık Müdürlüğü, görevi tamamlamak amacıyla 200 bin metreküplük kerestelik ağaç kesti. Ve sonunda kesilebilecek ağaç kalmadı.”

1990'li yılların sonunda ormancılık müdürlüğü, çalışanlarının maaşlarını ödeyememesi nedeniyle, ormandaki çalışanlar zor yaşam koşullarında yaşamak zorunda kaldılar.

A'ershan şehrinin kurulduğu 1996 yılında büyük bir dönüşüm ortaya çıktı. Ekolojik inşa, şehirin en temel görevi haline getirilmeye başlandı. A'ershan kenti, kendi avantajlarına göre, gelişme stratejilerini oluşturmaya çalıştı. A'ershan Turizm Müdürü Bai Feng, şöyle konuştu:  

“Şehrimizde nüfusun yüzde 80'i eskiden ormancılıkla uğraşanlar ve ailelerinden oluşuyordu. Geleneksel ormancılığın günümüzde geçersiz hale gelmesinden dolayı, mevcut orman ve turizm kaynaklarına yönelerek turizmi geliştirmek yeni bir çıkış yolu haline geldi.”

20 yılı aşkın zaman içinde elde edilen gelişmelere bakıldığında, günümüzde turizm kenti olan A'ershan'da şehir planlaması iyileştirildi, ulaşım ve altyapı inşası güçlendirildi, turist ağırlama kapasitesi arttırıldı, özellikle ekolojik kaynakların korunmasına önem verildi. Sonuçta ormanlık alan oranı ise 1996 yılındaki yüzde 69'dan 2016 yılındaki yüzde 81,2'e yükseltildi.

İç Moğolistan Büyük Xing'an Dağları A'ershan Turizm Geliştirme Şirketi'nden yetkili Yan Tonglin şu yorumu yaptı:

“1950'li yılların sonundan itibaren, A'ershan Ormancılık Müdürlüğü, ağaç dikmeye başladı. Günümüze kadar dikilen ağaçlardan oluşan ormanın canlı kalma yüzölçümü 80 bin hektara ulaşarak ekolojiye yarar sağlamaya devam ediyor. Bu orman, gelecek nesillere kalan aziz bir varlıktır.”

A'ershan'nın en büyük özelliği haline gelen elverişli ekoloji turistleri büyülüyor. Daha fazla turistin gelmesi, orman çalışanlarının gelirini yükselterek, istihdamı da artırdı. A'ershan Devlet Orman Parkı'nda çalışan 24 yaşındaki Xie Jingyu, eskiden ormancılıkla uğraşan bir aileden geliyor. Liseden mezun olan Xie, burada 5 yıl çalışmıştı.

2013 yılında A'ershan, “ekolojik turizmin örnek bölgeleri” listesine alındı. 2016 yılında A'ershan, ülkedeki ilk gruptaki “küresel turizmin örnek bölgeleri” listesine alındı. Aynı yıl nüfusu 70 bini bulmayan bu küçük şehri 3 milyondan fazla turist ziyaret etti. Ekoloji temelli turizmin geliştirilmesi, turizmin gelişmesiyle devlet ormanlarında çalışanların yapısal dönüşümünün hızlandırılması, A'ershan'daki yeşil gelişme ve yeşil yaşam yolunu gittikçe büyütüyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor