İç Moğolistan'ın 70. kuruluş yıldönümü

2017-08-09 11:18:18

Çin'in kuzey sınırında yer alan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin 70. kuruluş yıldönümü dün görkemli bir törenle kutlandı. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin kuruluşunun Çin'de bölgesel etnik özerklik sisteminin uygulanması için başarılı bir örnek olduğunu belirtti.

Yu Zhengsheng önümüzdeki günlerde çeşitli etnik gruplar arasındaki etkileşimle kaynaşmayı güçlendireceklerini, böylece Çin'in kuzey sınırlarında ekonomik büyüme, ekolojik medeniyet ve halka refah konularında yeni bir sayfa açacaklarını kaydetti.

  Milli marşın çalınmasıyla birlikte, kutlama töreni, İç Moğolistan Milliyet Kültür ve Spor Merkezi'nde resmen başlatıldı. Törene İç Moğolistan'da çeşitli çevrelerden 12 binden fazla vatandaş katıldı. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, törende partinin kutlama mesajını okuyarak, İç Moğolistan'ın geçen 70 yıl içinde kaydettiği başarıları anlattı:

“70 yıl içinde özellikle dışa açılma ve reform politikasının uygulanmasından bu yana geçen süre içinde İç Moğolistan, yepyeni bir çehre kazandı. Bölgesel etnik özerklik sistemi gittikçe mükemmelleştirildi. Milli dayanışma güçlendirildi. Kapsamlı kapasite artırıldı. Halkın yaşam seviyesi yükseltildi. Ekolojik ortam etkin şekilde korundu. Vatanın kuzey sınırında güvenlik garantisi ve ekolojik kalkan rolü hayata geçirildi. Bugün İç Moğolistan'da yaşayan çeşitli etnik gruplar, barışçı ve dayanışma içinde el ele vererek, ülkede orta halli refah toplumunun oluşturulması için önemli katkı sağlamakta.”

İç Moğolistan 55 etnik grupla birlikte kalkınmada bir başarı öyküsü

1947 yılında İç Moğolistan Özerk Bölgesi kuruldu ve Çin'in bölgesel etnik özerklik sistemini uygulayan ilk eyalet düzeyindeki idari bölgesi oldu. 1 milyon 183 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan İç Moğolistan, ülkenin toplam yüzölçümünün yüzde 12,3'ünü oluşturdu. Bu topraklarda Moğol, Han, Hui gibi 55 etnik grup yaşamakta.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng dünkü kutlama töreninde yaptığı konuşmada, bölgesel etnik özerklik sisteminin Çin'deki temel siyasi sistemlerden biri olduğuna işaret ederek, etnik sorununun çözülmesi için Çin'e özgü doğru bir yol olduğunu vurguladı. Yu, İç Moğolistan yerel hükümetinin bu sistemi etkin şekilde uygulayarak, çeşitli etnik grupların temel çıkarlarını koruması gerektiğini söyledi. Yu Zhengsheng bu konuda şunları kaydetti:

“İç Moğolistan'da etnik özerklik sistemi doğru şekilde kararlılıkla uygulanmalı, böylece bu sistemin ulusal birlik, toprak bütünlüğü, milli dayanışma ve bölgesel kalkınma konularındaki rolü daha etkin şekilde korunmalı.”

Çin'in kuzeye açılan kapısı İç Moğolistan

2016 yılında İç Moğolistan'ın gayri safi bölge içi hasılası 1,86 trilyon yuana ulaştı. Kişi başına milli gelir ise 74 bin yuan oldu. İç Moğolistan bu konuda ülke sıralamasında 6. sırada yer aldı. Yu Zhengsheng, İç Moğolistan'ın önümüzdeki günlerde kendi avantajlarından faydalanarak, çok taraflı gelişmeyi hızlandırması, çağdaş endüstriyel sistemi oluşturması, köy-kent dengeli gelişmesini sürdürmesi, böylece orta halli refah toplumunun oluşturulması için katkı sağlaması çağrısı yaptı. Yu Zhengsheng şöyle konuştu:

“İç Moğolistan'da ekolojik gelişmede ısrarlı olunmalı, kaynak tasarrufu, dönüşümlü ekonomi geliştirilmeli, çölleşme ile mücadele, ekilebilir tarlaların ormana dönüştürülmesi sürdürülmeli, elverişli ekolojik ortam oluşturulmalı, böylece vatanın kuzey sınırında hem güvenlik, hem ekolojik açıdan bir kalkınma elde edilebilir. Aynı zamanda İç Moğolistan, Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılmalı, Beijing-Tianjin-Hebei gelişme koordinasyonuna katkı sağlanmalı, böylece ülkenin kuzeye yönelik dışa açılma kapısı haline gelinmeli.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor