Saihanba'nın hikayesi 3: ormanı koruyan “gözler”

2017-08-08 14:41:50 CRI

Herhangi bir orman için, yangının önlenmesi son derece önemli. Hebei eyaletindeki Saihanba Makineli Ormanı Çiftliği'nde şu an kızılötesi yangın radarı ve görsel denetim sistemi gibi yüksek teknolojilerin kullanılmasına rağmen, yangın gözetleme kulesi yangınla mücadelede hâlâ önemli rol oynamakta. Yangını gözetleyen görevliler, ormanı koruyan “gözler” olarak görülmekte.

46 yaşındaki Liu Jun, Saihanba Makineli Ormanı Çiftliği'ne bağlı bir yangın gözcüsü. Ormandaki yer isimlerini net ve akıcı bir şekilde sıralayabilen Liu Jun, hatta yangının izlerini hızla keşfedebilir.

Saihanba'nın yangın gözetleme kulelerinde çalışan yangın gözcülerinden bahsedilirken, onlara herkes övgüyle bakıyor. Çünkü bu görev bir taraftan son derece önemli, diğer taraftan da her yangın kulesinin genellikle insanlardan uzak ve yüksek yerlerde inşa edilmesinden dolayı yangın gözcülerinin uzun yıllar her insanın dayanamadığı yalnızlığa dayanıklı biri olmasından kaynaklanıyor. Saihanba ormanında toplam 9 yangın kulesi bulunuyor, bunlardan 8'inde evli çiftler birlikte çalışıyor. Böylelikle yalnızlık duygusu biraz iyileştirilebilir. Buna rağmen yangın kulesinde çalışmak isteyenlerin sayısı çok azdır.

Nesilden nesile yangınla mücadele

2006 yılında, orman korucusu olan Liu Jun, eşi Qi Shuyan'la birlikte ormanın en yüksek noktasında yer alan yangın kulesinde çalışmaya başladı. Liu Jun'nin annesi ve babası da burada çalışmıştı:

“Annemden duyduğuma göre, 5 yaşından önce annem ve babam buradaydılar. O zamanlarda gecekondu içinde yaşıyorlardı. Yollar henüz inşa edilmemişti.”

Liu Jun'un eşiyle birlikte çalışmasına rağmen, yalnızlık ve tek düzeyli hayat buradaki en büyük sorun. Şu ana kadar, Liu Jun ve eşi, yangın kulesinde 11 yıldır çalışmakta. Her yıl 6 aylık yangınla mücadele periyodunda, gündüz her 15 dakikada bir rapor düzenlemeleri gerekiyor. Yangın riskinin yüksek olduğu dönemlerde ise akşamları da her saatte bir rapor yazmak zorundalar. Karı koca, tek düzeyli ve gergin çalışmalarda grup ruhunu göstermekteler.

Her gün ormanda birlikte kalan Liu Jun ve eşi Qi Shuyan, ilçe merkezindeki evine döndüklerinde buradaki yaşama alışamadılar: Bu karı kocanın en son ilçe merkezine, Haziran ayında oğlu Liu Zhigang'ın düğününe katılmak için döndüler. Liu Jun ve Qi Shuyan, oğullarına karşı büyük suçluluk duymaktalar. Ormanda çalışan çoğu aileler gibi, onların oğlu Liu Zhigang da, ilkokuldayken tek başına ilçe merkezinde yaşamaya başladı. Anne ve babasının yokluğunu hisseden Liu Zhigang, küçükken anne ve babasının ormanda çalışma kararını anlayamadı:

“O zamanlarda sadece annem ve babamdan değil, ormandan da nefret ediyordum. Çünkü onların benim yanında olamamasının nedenini orman olarak düşünüyordum”.

İyi ki, büyüyünce Liu Zhigang, anne ve babasının çalışmalarına anlayışla bakmaya başladı. Saihanba ormanı ise Liu Zhigang'ın düşmanı olmaktan onun yakın akrabası haline gelir:

“Aslında çok duygulandırıcı bir durum. Annem ve babam ormana ilk geldiklerinde, yangın kulesi çevresindeki ağaçlar benden daha kısaydı. Her yıl tatilde buraya geliyordum. Günden güne büyüyen ağaçlar, şimdi benden daha uzun hale geldiler.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor