Çin-ASEAN stratejik ortaklığı geliştiriliyor

2017-08-07 11:21:48

Çin-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Filipinler'in başkenti Manila'da başladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ASEAN ülkeleriyle ilişkilerin geliştirmesinin Çin'in dış politikasındaki önceliklerinden biri olduğuna işaret ederek, Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki stratejik ortaklığın yeni düzeye taşınması gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda iki taraf arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi için kapsamlı görüş alışverişinde bulunulduğunu ve geniş görüş birliklerine varıldığını, dolayısıyla Kasım ayında Çin-ASEAN Zirvesi'nin yapılması için elverişli bir ortam oluşturulduğunu bildirdi. Wang Yi bu konuda şunları kaydetti: (SES-1)

“ASEAN'in kuruluşunun 50. yıldönümü bu yıl, Çin-ASEAN stratejik ortaklığının kuruluşunun 15. yıldönümü gelecek yıl kutlanacak. Bunlar, Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki dostluğun pekiştirilmesi için önemli fırsatlar. Aslında Çin ve ASEAN ülkeleri, stratejik ortaklığının yeni düzeye taşınması ve ortak kader topluluğunun oluşturulması için aynı fikirdeler.”


Wang Yi: Çin-ASEAN arası inovasyona dayalı büyüme geliştirilmeli

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ASEAN ülkelerinin de Kuşak ve Yol inisiyatifinin gerçekleştirilmesinde büyük önem taşıdıklarını ifade etti. Wang Yi, Çin'in ASEAN'nin bölgesel işbirliğindeki merkezi konumunu desteklediğine işaret ederek, ASEAN'nin uluslararası işlerde daha büyük rol oynamasını olumlu karşıladıklarını söyledi. Wang Yi, önümüzdeki günlerde Çin-ASEAN ilişkilerini geliştirmek için 7 maddelik öneride bulunduklarını belirtti. Wang Yi bu konuda şunları kaydetti: (SES-2)

“Çin-ASEAN ikili ilişkilerinin gelecekteki gidişatını belirlemek için Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığı Perspektifi hazırlanmalı. Kuşak ve Yol inisiyatifi ve ASEAN'daki kalkınma politikası arasındaki kaynaşma yoğunlaştırılmalı, işbirliği boyutu genişletilmeli. 2018 yılı, Çin-ASEAN inovasyon yılı olarak belirlenmeli, böylece iki taraf arasındaki inovasyona dayalı büyüme geliştirilmeli ve mevcut stratejik ortaklık yoğunlaştırılmalı.”

Öte yandan, Çin hükümeti, Çin-ASEAN serbest ticaret bölgesinin yenilenmesi, Çin-ASEAN endüstriyel işbirliğinin güçlendirilmesi, Çin-ASEAN turizm işbirliği yılı etkinliğinin başarıyla düzenlenmesi, bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık sözleşmesine ilişkin görüşmelerin hızlandırılması konularında önerilerde bulundu, böylece bölgesel entegrasyon sürecini hızlandırdı.

Güney Çin Denizi'nde siyasi istikrar artıyor

Ancak bazı siyasi güçler de Çin ve ASEAN arasındaki bu olumlu gelişmeleri görmek istemedi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu konuda şu yorumu yaptı: (SES-3)

“Tabii, Çin ve ASEAN arasındaki olumlu gelişmelere karşı çıkan seslerin de var olduğunu biliyoruz. Bu konuda yorumum yok. Ancak son toplantıda ASEAN ülkelerinden 10 dışişleri bakanının Çin'e karşı olumlu pozisyonda bulunduklarına tanıklık ettim. 10 bakan, Güney Çin Denizi sorununun çözülmesi için geçen bir yıl içinde harcanan çabaları takdirle karşıladılar ve mevcut olumlu eğilimin korunması gerektiğini savundular. Güney Çin Denizi'nin şimdiki siyasi durumunda, geçen yılki ASEAN dışişleri bakanları Vientiane toplantısına göre, gerçekten gözle görülür olumlu gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz. ” 

Edinilen bilgilere göre, Çin-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Güney Çin Denizi Eylem Kuralları çerçevesi konusunda görüş birliklerine varıldı.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor