Çin'den BMGK'nin yeni terörle mücadele kararına destek

2017-08-03 11:15:42 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), uluslararası toplumun işbirliğini güçlendirerek terör örgütlerinin silah temin ettikleri kaynak ve kanalların kesilmesini öngören kararı onayladı.

BMGK'da, terör örgütlerinin silah tedarikinin önlenmesi konusunda dün bir oturum düzenlendi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, oturumda yaptığı konuşmada, ülkesinin, Konseyin yeni kararını desteklediğini ve oturumun sonuçlarına dayanarak terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği için yeni bir düzenin oluşturulmasını beklediğini belirtti.

Oturuma katılan BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi Başkanı Yuri Fedotov da yaptığı konuşmada, teröristlerin silah tedarik kanallarının tıkanmasının, terörle mücadelede ilerleme kaydedilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Güvenlik Konseyi şunun bilincindedir; teröristlerin klasik silahlar ve kitle imha silahları almalarının önlenmesi terörle mücadele bakımından son derece önem taşımaktadır. Teröristler, dünyanın dört bir köşesinden çeşitli kanallar aracılığıyla silah temin etmeye çalışıyor. Bu kanallardan biri de iyi idare edilmeyen depolardan yasa dışı olarak silah kaçırılması. Ayrıca sınır yönetimindeki zayıf noktalar yakalanarak internet aracılığıyla yasa dışı silah satışı yapılmaktadır. Bu tür girişimler, genelde sınır ötesi organize suçlarla da alakalı ve dünya barışı ve güvenliği için büyük tehlike oluşturmaktadır.”

Oturumda konuşan BM Terörle Mücadele Komitesi İcra Direktör Vekili Chen Weixiong, teröristlerin silah tedarikini önleme çalışmalarında halen ciddi sınamalarla karşı karşıya kalındığını kaydederek, taraflardan bu konuda daha büyük çaba harcamalarını istedi. Chen, sözlerine şöyle devam etti:

“Terör örgütlerinin silah kaynaklarının kurutulmasında gözle görülür ilerleme kaydedildi. Fakat şu konularda daha fazla gayret gösterilmeli: Teröristlere silah sağlayan taraflarla mücadeleyi amaçlayan ulusal yasama çalışmaları yoğunlaştırılmalı. Silah bulundurma, kullanma ve nakliyatına yönelik kontroller güçlendirilmeli. Ulusal savunma ve güvenlik güçlerinin sahip olduğu silah depolarının idaresi iyileştirilerek bu silahların çatışma bölgelerine ya da çatışmalardan etkilenen bölgelere girmesi önlenmeli. Güvenlik Konseyi'nin silah ambargo kararları izlenmeli.”

“Terörle mücadelede birleşik standartlar izlenmeli”

Çin temsilcisi Liu Jieyi, dünkü oturumda yaptığı konuşmada, uluslararası topluma seslenerek, terörle mücadelede birleşik standartların izlenmesi suretiyle terör örgütlerinin silah kaynaklarının kesilmesini istedi. Liu, görüşünü şöyle aktardı:

“Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları oldukça açıktır, herhangi bir ülke terör örgütlerine başta silah olmak üzere herhangi bir biçimde destek vermemelidir. Tüm ülkeler bu kararlara uyarak, silah ambargosu ve denetimlerle ilgili kuralları yerine getirmeli. Güvenlik Konseyi'nin belirlediği birleşik standartların izlenmesi ve kapsamlı, etkili ve somut önlemlerin alınması durumunda, terör örgütlerinin silah tedariki ve transferi önlenebilecek. Böylece terör faaliyetleri de durdurulabilecek.”

Ülkelerin, terör örgütlerinin silah tedarikiyle mücadele konusunda kazandığı deneyimleri de paylaşması gerektiğine dikkat çeken Liu Jieyi,  BM bünyesindeki terörle mücadele kuruluşlarının yeni terör eğilimleri hakkındaki araştırmalarını yoğunlaştırmalarını talep etti.

Çok taraflı terörle mücadele mekanizmasının geliştirmesinin önemine vurgu yapan Liu, siber terörle mücadele alanında da uluslararası ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Liu, Çin'in uzun zamandan beri BM, Shanghai İşbirliği Örgütü ve küresel terörle mücadele forumları gibi çok taraflı işbirliği mekanizmalarına aktif olarak katıldığını, eskiden olduğu gibi gelecekte de ilgili ülkelerle birlikte terörle mücadelede bölgesel ve uluslararası işbirliğini pekiştirmeyi sürdüreceğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor