Çin, BMGK'da yapıcı rol oynuyor

2017-08-01 11:55:43 CRI

Çin, BMGK'da yapıcı rol oynuyor

Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) çalışmalarını ilerletme ve bölgesel önemli sorunları çözme konularında yapıcı rol oynuyor.

Çin, 1 Temmuz'da Güvenlik Konseyi'nin Temmuz Dönem Başkanlığını üstlenmişti. Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, dün düzenlenen basın toplantısında Güvenlik Konseyi'nin temmuz ayındaki çalışmalarını değerlendirdi.

Liu Jieyi, Çin'in, dönem başkanlığı süresince küresel yönetişimi güçlendirmek, müşterek güvenliği korumak, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir yeni güvenlik konseptini ilerletmek için çaba gösterdiğini ifade etti. Çin temsilcisi, ülkesinin, Konsey'in uluslararası barış ve güvenlik işlerindeki otoritesini ve rolünü korumaya ve bölgedeki önemli sorunların çözülmesinde tarafsız, adil ve yapıcı bir rol oynamaya çalıştığını belirtti.

Çin'den Afrika'da barışın güçlendirilmesi için öneriler

Liu Jieyi, BMGK'nın temmuz çalışmalarında gündem maddelerinden birinin de Afrika'da barış ve güvenliğin güçlendirilmesi olduğunu söyledi. Bu konudaki detayları aktaran Liu, Çin'in çağrısıyla 19 Temmuz gününde Afrika'nın barış ve güvenlik kabiliyetinin güçlendirilmesiyle ilgili açık oturum düzenlendiğini hatırlattı.

Çin, oturumda, Afrika'da barış ve güvenlik inşası için 4 öneride bulundu. Birincisi, BM'nin Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerle işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin iyileştirilmesi; çatışmaların önlenmesi, kriz yönetimi ve çatışma sonrası yeniden inşa gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi. İkincisi, Afrika Birliği'nin kendi gücüne dayanarak barışçı girişimlerde bulunmasının teşvik edilmesi. Üçüncüsü, Afrika'daki çatışmaların kökten çözümüne destek verilerek bölgenin kalkınmasına katkı sağlanması ve son olarak da BM'nin Afrika'da barışın korunması için gösterdiği çabaları güçlendirmesi.

Liu, oturumun, uluslararası toplumun Afrika'ya desteğini arttırmasına, Afrikalı ülkelerin kalkınması ve bölgede barış ve istikrarın korunmasına büyük katkıda bulunduğunu vurguladı.

Filistin-İsrail gerginliğinin azaltılması için yoğun çaba harcandı

Liu Jieyi, açıklamalarının devamında Çin'in Filistin ile İsrail arasındaki gerginliğinin azaltılmasında da yapıcı rol oynadığını kaydetti.

Çin'in çağrısıyla Güvenlik Konseyi'nde 25 Temmuz'da Filistin-İsrail sorununun görüşüldüğü bir açık oturum gerçekleştirildi. Çin'in Filistin sorununun çözümü için harcadığı çabalar, Konsey üyeleri tarafından olumlu karşılandı. Oturuma katılanlardan yaklaşık 50 ülke veya örgütün temsilcileri konuşmalarında, Filistin-İsrail gerginliğinin azaltılması yönündeki arzularını dile getirdiler. Oturumda birçok ülkeden de “iki devletli çözüm” sürecine destek geldi.

Bununla birlikte, Liu, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Filistin sorununa ilişkin olarak ileri sürdüğü 4 maddelik öneriyi sıraladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor