Geçit töreni, Çin'in ordu reformunun başarısını gösteriyor

2017-07-31 12:08:36

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kuruluşunun 90. yıldönümü nedeniyle dün İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yer alan Zhurihe askeri eğitim merkezinde askeri geçit töreni yapıldı. Geçit töreni, Çin ordusunda 2015'in sonundan bu yana uygulanan reform sayesinde elde edilen başarıları gösteriyor.

Kara kuvvetlerinde asker sayısı azalıyor

Geçit töreni sırasında hızlı ve keskin harekat kabiliyeti taşıyan, "kanatlara sahip kara kuvveti" olarak adlandırılan hava piyadeleri ilk defa sahaya çıktı. Birkaç ay önce kurulan ve kısa süre içinde savaş eğitimi alabilen bu sınıfın olası savaşlarda önemli görev üstlenmesi bekleniyor. Kara Kuvvetleri 83. Birliği'nden eğitmen Liao Xinggang, reform sonucunda Çin birliklerinin harekât kavramında büyük değişiklik olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Geleneksel piyadelerin özelliği, düşmanla yüz yüze savaşmaları. Şimdi ise, en yüksek hızla düşman sahasına girme ve önemli noktaları vurma yetkinlikleri var. Eskiden beri savaş taktiklerine önem veriliyordu, şu anda bunun yanında kişisel yeteneklere de ağırlık veriliyor. Bazen bir görev için sadece birkaç savaş uçağı gönderiliyor. Savaş tarzı daha esnek, tempo daha hızlı."

Hava piyade birliklerinin ortaya çıkması, sadece kara kuvvetleri reformunun bir parçası. Bu reform sonucunda kara kuvvetlerinin asker sayısının, ordudaki payı ilk defa yüzde 50'nin altına düşürülecek. Çin'in kara kuvvetlerinin, bölgesel savunmadan küresel savaş modeline dönüşümü de hızlandırılıyor.

İleri teknolojiler, ordu reformuna güç kattı

Hava piyadeleri dışında geçit töreninde ilk defa boy gösteren diğer bir sınıf da 31 Aralık 2015'te kurulan Stratejik Destek Gücü. Stratejik Destek Gücü'ne bağlı Uzay Mühendisliği Üniversitesi'nden Profesör Zheng Tieliang, 1984'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35. yıldönümü nedeniyle düzenlenen askeri geçit törenine katılmıştı. Eski bir asker olarak Zheng, İç Moğolistan'da yapılan askeri geçitte yeni silah ve mühimmatları görünce heyecanına hâkim olamayarak şöyle konuştu:

"Ülkenin güçlenmesi ve ekonominin büyümesiyle birlikte, savunma kapasitesi inşasında asker ile silahlar en iyi şekilde bir araya getirilmiştir. Son yıllarda ileri teknolojilerin hızla gelişmesi, silah ve mühimmatların geliştirilmesi orduya nitel bir değişim getirmiştir. Bu değişim, sadece bu geçit töreninde değil, ordunun günlük talimlerinde de görülüyor.

Çin ordusu, dünya barışını koruyan önemli bir güç

Bununla birlikte, Çin ordusundaki reform derinleştirilmeye devam ediyor. Askeri geçidin başkomutanı Han Weiguo, törende Çin'in savunma reformunda kazanılan başarıların gözler önüne serildiğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

"Tören, Halk Kurtuluş Ordusu'nun reform sürecinde elde ettiği yeni başarılarını, yeni sistemini ve yeni düzenini gösteriyor. Ek olarak, ordunun yeni harekât tarzı, modeli ve dünyanın birinci sınıf askeri güçlerinden olma yolundaki yeni kapasiteleri de ortaya kondu. Geçit töreni; Çin ordusunun gücünü ve kapasitesini dünyaya gösterdi, daha güçlü birliklerin inşasında ordunun kararlılığını kuvvetlendirdi, birliklerin moralini yükseltmenin yanı sıra Çin medeniyetinin canlandırılması rüyasının gerçekleştirilmesi konusunda tüm ulusa ilham verdi. Tören, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun dünya barışını koruyan önemli bir güç olduğunu yansıtıyor."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor