Xi Jinping: Çin rüyası için çabalamalıyız

2017-07-28 12:03:00 CRI

ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi bu yılın ikinci yarısında Beijing'de düzenlenecek. Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri Xi Jinping, 26-27 Temmuz'da Beijing'de ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nden önce, eyalet düzeyindeki yetkililerin katıldığı bir seminerde önemli bir konuşma yaptı.


Xi Jinping, yakınlarda düzenlenecek 19. Ulusal Kongre'nin ÇKP ve devletin çalışmaları, Çin'e özgü sosyalizmin geleceği ve Çin halkının temel çıkarlarıyla ilgili olduğunu vurguladı.


Xi, ÇKP'nin Çin'e özgü sosyalizm bayrağını tutarak, partinin temel yol haritasını izleyip ekonomik gelişimi ilerletmeye devam ederken, Çin toplumunda ortaya çıkan çeşitli sorunları uygun şekilde çözerek, Çin'e özgü sosyalizmi daha iyi şekilde geliştirmesi gerektiğini belirtti.


Xi, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana, Çin'e özgü sosyalizmin yeni bir gelişme aşamasına girdiğini vurguladı. Xi, bütün partinin Çin'in sosyalizmin ilk döneminde bulunması gerçeğinden hareket ederek, partinin temel yol haritasını izlemesi, ekonomik büyümeyi ilerletmeye devam etmesi ve Çin toplumunda ortaya çıkan çeşitli sorunları uygun şekilde çözerek, Çin'e özgü sosyalizmi daha iyi bir şekilde geliştirmesi gerektiğini belirtti.


ÇKP Merkezi Komitesi Parti Okulu'ndan Profesör Dai Yanjun, ÇKP'nin her bir ulusal kongresinden önce, kongrede ne gibi düzenlemeler yapılacağı hakkında bütün partiden ve toplumun çeşitli çevrelerinden fikir alındığına işaret etti. Dai, ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping'in söz konusu konuşmayı yapmasının aynı zamanda toplumdan geri bildirim alıp, daha kapsamlı bir raporun oluşturulmasını amaçladığını söyledi.


Profesör Dai, Xi Jinping'in konuşmasının ÇKP'nin daha önceki çalışmaların temelinde Çin'e özgü sosyalizmi inovasyona dayanarak ilerletmeye devam edeceğini gösterdiğini dile getirdi.


Dai, Çin'e özgü sosyalizmin gelişme sürecinde yeni sorunların ortaya çıkabileceğini, dolayısıyla gelişmelerde sürekli yeni çözüm arayışlarının yapılması gerektiğini belirtti.


Xi Jinping konuşmasında ayrıca, orta halli refah toplumunun 2020 yılına kadar kapsamlı bir şekilde inşa edilerek, ilk yüz yıllık hedefe ulaşılmasının ÇKP'nin Çin halkına ve tarihe verdiği önemli bir taahhüt olduğunu vurguladı.


Xi, Çin'de orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde inşa edilmesinden sonra, bütün parti ve bütün etnik grupların ikinci yüz yıllık hedefe ulaşmak için çaba harcamasını teşvik edeceklerini ifade etti. Dai, Xi'nin bu açıklamasının ÇKP'nin lider kadrosunun uzun vadeli planlarına yönelik olduğuna işaret etti.


Xi Jinping konuşmasında, Çin'e özgü sosyalizmi geliştirmede ÇKP'nin liderliğinde ısrar edilmesi ve partinin daha güçlü şekilde inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Dai, çalışmaları daha iyi yapabilmek amacıyla, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana parti inşasında elde edilen deneyimlerin özetlenmesi gerektiğini belirtti.


Dai, ÇKP'nin tarihi sorumluluklarını daha iyi şekilde yerine getirebilmesi için partinin daha bilimsel ve verimli şekilde yönetilerek, parti inşasındaki mevcut çeşitli sorunların çözülmesinin önemine de vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor