Çin'in paylaşım bisikletleri Floransa ve Milan'a gidiyor

2017-07-27 11:41:30 CRI

İtalya'nın Floransa kentinin merkezindeki meydanda 24 Temmuz'da ortaya çıkan onlarca turuncu bisiklet, kent sakinlerinin ve turistlerin dikkatini çekti. Floransa Belediye Başkanı aynı gün, 2 Ağustos itibariyle ilk grup Mobike bisikletlerin Floransa'da hizmete gireceğini açıkladı. Öte yandan Milan'da da Ekim itibariyle paylaşım bisikletinin hizmete girmesi bekleniyor.


Floransa, bisiklet kullanma alışkanlığına sahip bir kent. Floransa Belediyesi, trafik sıkışıklığını azaltmak ve ekolojik ortamı korumak amacıyla son yıllarda bisiklet kullanmayı teşvik eden bir dizi önlem aldı.


Kullandıktan sonra park yerlerindeki bölmelere kilitlenmesi zorunlu olan eski tarz kent bisikletlerine karşı, sadece telefonla kare kodu taranarak kullanılan Çinli paylaşım bisikletleri Floransa Belediyesi'nin yoğun ilgisini çekti.


Floransa Belediyesi plana göre, 8 bin paylaşım bisikletini iki grup halinde ithal edecek ve ilk gruptaki 500 bisikletin 2 Ağustos'ta hizmete girmesi öngörülüyor.


Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, bir dijital sistem aracılığıyla kare kodu taranarak kilidi açılabilen bu bisikletlerin büyük kolaylık sağladığını belirtti. Dario Nardella, kullanıcıların bisikletleri istedikleri herhangi bir park yerine bırakabileceklerini ifade etti.


Floransa dışında Milan da Çin'in paylaşım bisikletlerini kentin ulaşım sistemine dahil edeceğini ilan etti. Milan'da şu an 215 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu bulunuyor ve geleneksel kent bisikletlerinin günlük en fazla kullanım sayısı 24 bine ulaşmış durumda.


Milan Belediye Başkanı Giuseppe Sala, paylaşım bisikletlerinin daha fazla serbestliğe sahip olduğunu ve Ekim itibariyle Milan'da kent sakinleri ile turistlere daha rahat bir bisiklet hizmeti vereceklerini söyledi.


Mobike'nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hu Weiwei, Floransa ve Milan sakinleri ile dünyanın çeşitli yerlerinden bu kentlere gelen turistlerin, paylaşım bisikletleriyle bu kentlerin güzelliğinden daha çok zevk alacaklarını düşündüğünü söyledi.


Hu, Milan ile Floransa'yı uzun geçmişleri, derin kültürleri ve güzel atmosferleri dışında, ayrıca yaratıcılık ruhuna da sahip oldukları için seçtiklerini söyledi.


Hu, Mobike bisikletlerinin iki kentin halkına da daha güzel bir hayat getirmesini umduğunu ifade etti.


Yüzlerce Mobike bisiklet Floransa'da bu hafta itibariyle deneme amaçlı hizmete girecek. Bisikletlerin kullanım bedeli deneme süresince yarım saatine 0,3 avro olarak belirlendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor