Endüstride olumlu eğilim devam ediyor

2017-07-26 12:06:09 CRI

Çin'in sanayi ekonomisinde bu yılın ilk yarısında istikrarlı gelişme eğiliminin korunduğu bildirildi.


Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Sözcüsü Zhang Feng dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in sanayi ekonomisinde bu yılın ilk yarısında kaydedilen gelişmeler hakkında bilgi verdi.


Çin'de, yıllık geliri 20 milyon yuanı aşan sanayi işletmelerinde bu yılın ilk yarısında gerçekleştirilen katma değer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 arttı. Yine aynı işletmelerde bu yılın ilk beş ayında elde edilen kâr ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,7 yükseldi. Sanayi ekonomisindeki yapısal reform ve büyüme tarzının değiştirilmesi daha verimli sonuçlar vermeye başladı.


Edinilen bilgilere göre, bu yılın ilk beş ayında Çin'in 41 büyük sanayi sektöründen 38'inin elde ettiği kâr toplamı geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydetti. Çin yapımı büyük uçak gibi ileri imalat sektöründe büyük atılım yaşandı. Geleneksel sektörlerde büyüme tarzının değişme adımları hızlandırılarak, yeni teknoloji, yeni ürün ve yeni modeller ortaya çıktı.


Bu yılın ilk yarısında yüksek teknolojine dayalı imalat sektöründe gerçekleştirilen katma değer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artarak, sanayi katma değerini 6,2 puan geride bıraktı.


Öte yandan, farklı bölgelerde daha dengeli gelişmeler kaydedilirken, eskiden durumu iyi olmayan kuzeydoğu ve batı bölgelerinde olumlu gelişme eğilimi görülmeye başladı. Bu yılın ilk yarsında Ningxia, Yunnan ve Qinghai gibi bölgelerdeki sanayinin büyüme hızı ülkenin ortalama seviyesini aştı.


Ayrca bazı alanlarda yaşanan gelişimler de dikkat çekiyor. Bilgi ve haberleşme alanında elde edilen verilere göre, Çin'de mobil internet kullanıcı sayısı ülke nüfusunun yüzde 77,4'üne ulaşmış durumda. 4G abone sayısı ise, 120 milyonluk bir artışla 890 milyona ulaşarak, bütün mobil abonelerinin yüzde 65'ini oluşturdu.


Bu yılın ilk yarısında Çin'in telekomünikasyon sektöründe elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 yükseldi. İnternet ve ilgili hizmet sektörlerindeki gelirlerin toplamı ise, yüzde 19,8 oranında artış kaydetti.


Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Sözcüsü Zhang Feng'in verdiği bilgilere göre, internet hızının yükseltilmesi ve masrafının düşürülmesi, Çin'in dijital ekonomisinin büyümesine de yardımcı oldu.


Çin'de dijital ekonomi değeri, geçen sene 22,6 trilyon yuanla bir önceki yıla göre yüzde 18,9 arttı ve GSYH'nin yüzde 30,3'ünü oluşturdu. Büyüme hızı da aynı yılın gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) büyüme hızını aştı. Dijital ekonomi, son yıllarda Çin ekonomisindeki büyümenin çekirdek itici gücü haline geldi ve GSYH'ye katkıları da sürekli artıyor.


Genel bakımdan arz yanlı yapısal reformun derinleşmesiyle Çin'in sanayisinde istikrarlı gelişme eğilimi devam ediyor. Bunun yanı sıra, geleneksel sektörlerdeki büyüme tarzının değiştirilmesi de ekonomik gelişimi ilerleten önemli bir güç haline geliyor.


Diğer yandan ekonomik gelişimde yapısal çelişkiler yine göze çarpıyor. Çin merkezi hükümetinin reel ekonomiye yönelik destek politikalarının yerine getirilmesiyle, endüstriyel gelişmelerdeki zorlukların da çözülmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor