“Asya Finansal İşbirliği Derneği” Beijing'de kuruldu

2017-07-25 11:17:43 CRI

“Asya Finansal İşbirliği Derneği” dün Beijing'de kuruldu. Derneğin şu anda, 27 ülkeden 107 finans kuruluşu üyesi bulunuyor.


Ticari olmayan bir bölgesel sivil toplum örgütü olarak Asya Finansal İşbirliği Derneği, Asya'daki finans kuruluşları arasında bir iletişim ve işbirliği platformu kurarak, tüm üyelerin derneğin hizmetleri ve gelişme sonuçlarından faydalanmasını sağlamayı amaçlıyor.


Açılış töreninde konuşma yapan Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai, Asya Finansal İşbirliği Derneği'nin kurulmasının, hem Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında düzenlenen Bo'ao Asya Formu Yıllık Toplantısı'nda ileri sürdüğü inisiyatifin somut bir sonucu, hem de Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın ardından Çin'in inisiyatifiyle kurulan yeni bir bölgesel finans örgütü olduğunu, bu nedenle büyük anlam taşıdığını söyledi.


Asya Finansal İşbirliği Derneği'nin ilk dönem konsey başkanlığını yürüten Bank of China Yönetim Kurulu Başkanı Tian Guoli, Asya Finansal İşbirliği Derneği'nin, Asya finans krizinden ders alarak kurulduğuna işaret etti. Tian konuşmasına şöyle devam etti:

 

Ses fonu 1

“Aslında Asya, tarihte birkaç büyük finans krizi yaşadı ve hiçbir krizden kaçamadı. Bu da ciddi bir sorunu ortaya koydu. 'Asya büyük finans krizlerinden kaçabilecek bir yol bulabilir mi?' Bu nedenle Asya'daki finans kuruluşlarındaki uzmanlar, birbiriyle bağlantı kurabilmek için böyle bir örgütün kurulmasını istiyor.”


Asya şu an, dünya ekonomisinin büyümesinin önemli bir motoru haline gelmesine rağmen, birçok tehditle karşı karşıya bulunuyor. Mesela Asya ekonomilerinin çoğunluğu gelişmekte olan ülkeler ve yeni kalkınan ekonomiler. Ekonomik inşaat ve sosyal gelişimde büyük sermaye eksikliği var. Asya Bankası'nın tahminlerine göre, Asya'da önümüzdeki 8-10 sene içinde gerçekleştirilecek altyapı tesisleri inşasının 730 milyar dolarlık sermayeye ihtiyacı var. Ancak Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası'nın Asya'daki altyapı tesisleri inşasına yönelik yatırımları her sene ancak 30 milyar dolar civarında.


Asya Finansal İşbirliği Derneği, Asya ülke ve bölgelerindeki finans kuruluşları, finans örgütleri ile finans alanında çalışan uzmanlardan oluşan, ticari olmayan bir bölgesel kuruluş.


Dernek Genel Sekreteri Yang Zaiping, derneğin amacının “bağlantı kurarak işbirliği yapmak ve beraber yöneterek faydaları paylaşmak” olduğunu vurguladı. Yang şunları söyledi:

 

Ses fonu 3

“Bağlantı kurarak işbirliği yaparak, Asya bölgesindeki finans kuruluşları arasında iletişim ve işbirliğini sağlayan bir platform kurmayı, finansal kaynakları birleştirmeyi, bölgesel finans istikrarını beraber korumayı, büyük çaplı bölgesel krizin tekrarlanmasını önlemeyi ve reel ekonomilerin gelişmesine güçlü destek sağlamayı amaçlıyoruz. Asya Finansal İşbirliği Derneği'nin çekirdeğinde işbirliği yatıyor. Beraber yöneterek faydaları paylaşmak ise, bir dizi sistemli çalışmayla üyelerin derneği beraber yönetmesini ve derneğin faydalarını paylaşmasını hedefliyor.”


AAYB Başkanı Jin Liqun ise, AAYB'nin gelecekte Asya Finansal İşbirliği Derneği dahil Asya'nın kuvvetli finans ortaklarıyla işbirliğini güçlendireceğini belirtti.


Asya Finansal İşbirliği Derneği ayrıca, “Kuşak ve Yol” güzergahında bulunan ilgili ülkelere de destek sağlayacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor