Çin'den Suriye'de çatışmazlık bölgelerine destek

2017-07-24 11:45:42 CRI

Çin'in Suriye Sorunu Özel Elçisi Xie Xiaoyan, 20-23 Temmuz tarihlerinde İran'a resmi bir ziyaret düzenledi. Xie ziyaretinde, Suriye'de yaşanan son gelişmeler hakkında İranlı yetkililerle fikir alışverişinde bulundu.


Xie Xiaoyan, Çin'in İran Büyükelçiliği'nde 22 Temmuz'da düzenlenen basın toplantısında ülkedeki temasları hakkında bilgi verdi.


Xie, İran'ın çok önemli bir ülke olarak, Suriye sorununda özel ve önemli bir etkiye sahip olduğunu ve büyük bir rol oynadığını belirtti.


Çinli elçi, İran'ın, Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesini hızlandırmak için birçok alanda çalışmalarını sürdürdüğünü, böylece son zamanlarda ateşkesi koruma, Suriye'deki terör örgütlerine darbe indirme gibi konularda harcadığı çabalardan verimli sonuç aldığını ve Çin'in bunu takdirle karşıladığını ifade etti.

Toplantıda, Çin hükümetinin tutumunu yineleyen Xie Xiaoyan, Çin'in Suriye sorununda hiçbir çıkarı bulunmadığına ve Suriye sorununun siyasi yolla çözümünü en erken ve her zaman destekleyen ülkelerden biri olduğuna vurgu yaptı. Ülkesinin Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunmada ısrar etme tutumunu hiç değiştirmediğine işaret etti.


Çin'in Birleşmiş Milletler'in (BM) ilgili kararları çerçevesinde, Suriye'nin kaderine Suriye halkının karar vermesinde ısrar edeceğini belirten Xie, ülkesinin BM'nin ana arabuluculuk rolünü her zaman desteklediğinin altını çizdi.


Xie, Çin'in Suriyeliler önderliğinde yürütülen siyasi süreçte, ateşkes, siyasi diyalog, insani yardım ve terörle ortaklaşa mücadele dahil dört alanda, Suriye'nin somut durumuna ve ilgili tarafların çıkarlarına uygun uygulanabilir çözümü bulmaya çalışacağını kaydetti. Xie ayrıca, Çin'in, İran dahil uluslararası toplumla el ele vererek, Suriye sorunu çözümünü hızlandıracağını vurguladı.


Bu yılın Mayıs ayında Astana'da düzenlenen Suriye sorunu barış görüşmelerinin 4. turunda, Rusya, Türkiye ve İran arasında Suriye'de “çatışmasızlık bölgeleri”nin oluşturulmasını amaçlayan bir memorandum imzalandı. Xie, çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasının doğru yolda atılan olumlu bir adım olarak, Suriye hükümeti ve muhalif gruplar ile İran, Ürdün, İsrail gibi bölge ülkeleri ile Rusya ve ABD gibi bölge dışındaki büyük ülkeler dahil ilgili taraflarca olumlu karşılandığına işaret etti.


Xie, çatışmazlık bölgelerin oluşturulmasının nihai çözümün bulunmasına yardımcı olacağını ifade etti.


Xie, çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasının, ateşkesin korunmasına ve ilgili tarafların barış diyaloğunu hızlandırma çabalarına yardımcı olmanın yanı sıra, barış diyaloğuyla da bütün tarafların kabul edebileceği ve uygulanabilir bir nihai çözümün bulunmasına yararlı olabileceğini umduğunu söyledi.


Xie, ilgili tarafların böyle doğru bir yolda çaba gösterebileceğine inandığını dile getirdi.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad durumuna da değinen Xie, bir ülkenin iç meselelerinin bu ülkenin halkı tarafından çözülmesi ve dış güçlerin müdahale etmemesi gerektiğini vurguladı.


Xie Xiaoyan ziyareti sırasında,  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Dış Politika Başdanışmanı Ali Ekber Velayati ve İran Dışişleri Bakanlığı Orta, Doğu ve Kuzey Asya İşleri Genel Müdürü gibi İranlı yetkililerle de görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor