Çin-ABD ilişkilerinde olumlu hava sürüyor

2017-07-21 11:31:50 CRI

Çin-ABD ilişkilerinde olumlu hava sürüyor

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun ilki önceki gün ABD'nin başkenti Washington'da düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, dün yaptığı konuşmada, diyalogun inovasyona dayalı, somut ve yapıcı bir diyalog olduğuna işaret ederek, iki tarafın vardığı fikir birlikleri ve edinilen sonuçların, gelecek dönemdeki Çin-ABD işbirliğine sağlam zemin hazırladığını kaydetti.

Uzmanlar, diyalogun ilk turunun iki ülkenin fikir ayrılıklarını yönetmesine fayda sağlamakla kalmayıp, global ekonomik gelişmelere olumlu etki yaratacağı görüşünde.

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun oluşturulması, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başbakanı Donald Trump'ın Nisan ayındaki görüşmesinde kararlaştırılmıştı, bu aynı zamanda iki liderin Çin-ABD ilişkilerinin gidişatına göre verdiği önemli bir karar olarak değerlendiriliyor.

Diyalog toplantısına Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, ABD Maliye Bakanı Steven Temer Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross başkanlık etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, dün Beijing'de yaptığı konuşmada, diyalog sırasında, iki tarafın ticaret, yatırım ve ekonomi işbirliği için 100 Gün Eylem Programı, küresel ekonomi ve yönetişimi, makroekonomik politikalar, finans ve tarım gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi: (ses fonu1)

“İki taraf, bu toplantının inovasyona dayalı, somut ve yapıcı bir diyalog olarak Çin-ABD ekonomik işbirliğine doğru bir istikamet verdiği görüşünde. İşbirliği ve ortak kazancın ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için temel ilke olarak belirlenmesi, diyalog ve müzakerenin fikir ayrılıklarının çözülmesi için temel yöntem olarak görülmesi, önemli ekonomik politikalarla ilgili temasın diyalog ve işbirliğinin temel yolu olarak görülmesi, Çin ve ABD'nin gelecekteki işbirliğine sağlam zemin oluşturdu.”

Diyalog toplantısında iki taraf, ticaret açığının azaltılması için yapıcı işbirliği yapmayı kararlaştırdı. Buna göre hizmet sektöründe işbirliği alanlarının genişletilmesi; iki taraf arasındaki karşılıklı yatırımın artırılması, daha dışa açık, adil, şeffaf ve kolay yatırım ortamının yaratılması; yüksek teknolojiye dayalı ürün ticaretinde daha büyük çaba gösterilmesi; endüstriyel işbirliği seviyesinin yükseltilerek, imalat sektöründe karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin hızlandırılması çalışmalarına hız verilecek.

Diyaloga katılan Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, şu bilgileri verdi: (ses fonu2)

“Çin ve ABD arasında ticaret dengesizliğinin çözülmesi, ABD'nin Çin'den ithalatı durdurması veya azaltması anlamına gelmiyor. Aksine, ABD, Çin'e ihracatı artırmak yoluyla ticareti daha dengeli hale getirmeli. Çin ise ABD'nin Çin'e yönelik sivil amaçlı yüksek teknoloji ürünler ihracatını artırması isteğinde bulundu.”

Peking Üniversitesi ulusal kalkınma araştırma enstitüsünden Profesör Lu Feng, diyalogun Çin ve ABD'nin diyalog ve müzakere yoluyla ikili ilişkilerde mevcut sorunları çözerek ilişkileri geliştirmesi arzusunu yansıttığını kaydetti: (ses fonu3)

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor