Güvenlik Konseyi'nde Afrika oturumu

2017-07-20 11:54:04 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu ayki dönem başkanlığını üstlenen Çin'in çağrısıyla dün Afrika'nın barış ve güvenlik kabiliyetinin güçlendirilmesiyle ilgili açık oturum düzenlendi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres oturumda konuşma yaptı.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun Afrika'ya ilgisinin artması için Güvenlik Konseyi'nin katkı sağlaması gerektiğini belirterek, bunun sadece Afrika ülkelerinin barış ve güvenlik kabiliyetini güçlendirmekle kalmayıp, küresel barış, istikrar ve gelişmeye hız kazandıracağını kaydetti:

“Dünya ülkelerinin barışı ve istikrarı birbirine bağlantılıdır. Afrika'da barış ve güvenlik kabiliyetinin güçlendirilmesi, uluslararası toplumun ortak çıkarı, özellikle Güvenlik Konseyi'nin önemli bir görevidir.”

“Yeni bir işbirliği sayfası açmak istiyoruz”

BM Genel Sekreteri Guterres, yaptığı konuşmada, öncelikle Çin'e ilgili oturumun düzenlenmesi çağrısı nedeniyle teşekkür etti.

BM'nin Afrika'da barış, güvenlik ve gelişmeye hep büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken Guterres, Afrika Birliği'yle yeni bir işbirliği sayfası açılarak, özellikle çatışmaların önlenmesi arzusunu dile getirdi:

“Uluslararası toplum Afrika'ya karşı önyargısını değiştirerek Afrika kıtasının ekonomik gelişmedeki potansiyelini kabul etmeli, bunun temelinde daha yüksek seviyeli bir işbirliği platformu olmalı. Güvenlik alanında, çatışmaların tırmanmadan önce ortadan kaldırılması, aynı zamanda çatışmaya müdahale kabiliyetinin yükseltilmesi gerekiyor.”

Guterres, 19 Nisan'da imzalanan “BM-Afrika Birliği barış ve güvenlik ortaklığının güçlendirilmesiyle ilgili çerçeve anlaşma” hakkında da bilgi verdi.

Anlaşmaya göre, iki taraf, Afrika'da çatışmanın önlenmesi, çatışmaya müdahale ve çatışmanın kaynağının çözülmesi gibi konularda işbirliğini güçlendirecek.

Çinli temsilciden 4 öneri

Çinli temsilci Liu Jieyi, oturumda Afrika'da barış ve güvenlik inşası için 4 öneride bulundu:

Birincisi, BM'nin Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerle işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin iyileştirilmesi; çatışmanın önlenmesi, kriz yönetimi ve çatışma sonrası yeniden inşa gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi.

İkincisi, Afrika Birliği'nin kendi gücüne dayanarak barışçıl eylemler düzenlemesine destek verilmesi.

Üçüncüsü, Afrika'daki çatışmaların kaynağından çözülmesine destek verilmesi, Afrika'nın gelişmesine katkı sağlanması.

Dördüncüsü, BM'nin Afrika'da barışın korunması için gösterdiği çabaların güçlendirilmesi.

Liu Jieyi, Çin'in Afrika'da barış, güvenlik ve gelişmeye yardım ve destek sağlayan çeşitli çalışmalara aktif şekilde katıldığını kaydetti:

“Çin Afrika ülkelerinin kendi yöntemleriyle sorunları çözmelerine hep kararlılıkla destek veriyor. Çin, BM'nin Afrika'da barış koruma hareketine aktif şekilde katılıyor. Şu an 2 bin 600'den fazla barış koruma personeli Afrika'da görev yapıyor. Çin filosu ayrıca Somali deniz korsanlarına darbe indirme ve Somali açıklarında deniz ulaşımını koruma görevlerine katıldı. Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi Afrika'da gelişmeye ve çatışmanın kaynağının çözülmesine yardımcı oldu. Çin, “Ortak tartışma, ortak inşa ve paylaşma” ruhuyla, Kuşak ve Yol çerçevesinde Afrika ülkeleriyle işbirliğini yoğunlaştıracak, Afrika'da barış ve güvenlik kabiliyeti inşasına yardım ve destek sağlamaya devam edecek. Bölgedeki sıcak konuların bir an önce çözüme kavuşturulması, Afrika kıstasında barış, istikrar ve gelişmenin bir an önce gerçekleştirilmesi için çaba göstereceğiz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor