Çin, Filistin halkının meşru davasını desteklemeye devam edecek

2017-07-19 11:37:48 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin'i ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas dün Beijing'de bir araya geldi.

Xi, Filistin sorununun çözümü için 4 maddelik öneri ortaya koyarak, Çin'in bu konuda yapıcı rol oynamaya devam edeceğini söyledi. Xi, Filistin sorununun siyasi çözümü için uluslararası toplumun harcadığı tüm çabaları destekleyeceklerini de yineledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Çin'in önerisini takdirle değerlendirdi. İki devlet başkanı, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin ileri taşınacağını belirttiler.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nın doğu kapısı önündeki meydanda Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı törenle karşıladı. Törenin ardından iki lider görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping sözlerinin başında Çin ile Filistin arasındaki dostluğu takdirle değerlendirdi.

“Çin'de bir deyim var ‘Eski dost gerçek altın gibidir, bin kez eritsen bile rengi değişmez.' Çin, Filistin halkının milli direniş hareketini destekleyen, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Filistin devletini tanıyan ilk ülkelerden biri. 50'den fazla yıldır iki halk birbirini anlayışla karşılıyor, karşılıklı güven besliyor, destek sağlıyor. İki halk gerçek anlamda iyi dost, ortak ve kardeştir.”

Cumhurbaşkanı Xi, Filistin'le karşılıklı siyasi desteği sürdüreceklerini ve eşgüdümü güçlendireceklerini belirterek, üst düzey temaslar korunarak tüm alanlarda işbirliğinin daha yüksek düzeye taşınmasına hazır olduklarını dile getirdi.

Xi ayrıca Kuşak ve Yol girişiminde Filistin'le birlikte çalışmaktan memnun olduklarını ifade ederek, sanayi parkı, yetenekli personel yetiştirilmesi ve güneş enerjisi gibi alanlarda da işbirliğini geliştirebileceklerini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da görüşmede yaptığı konuşmada Xi'nin görüşlerine iştirak ettiğini belirterek iki ülke arasındaki geleneksel dostluğa vurgu yaptı:

“Görüşme için Cumhurbaşkanı Xi'ye teşekkür ediyorum. Bu ziyaretim, Filistin devlet başkanı olarak Çin'e yaptığı 4. resmi ziyaret, ayrıca aramızdaki ikinci görüşme oldu. Ülkemde Çin'den gelen çok sayıda heyeti kabul ettim. Bu karşılıklı ziyaretler, ülkelerimiz arasındaki geleneksel dostluğu daha da sağlamlaştırdı.”

Çin, Filistin sorununun çözümü konusunda öteden beri iki devletli çözümü savunuyor. Bu temelde ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik yaklaşımında ısrar edilmesi, uluslararası toplumda eşgüdümün artırılması ve barış için çok yönlü politikaların uygulanması Çin'in argümanları arasında yer alıyor. Xi, Abbas'la yaptığı görüşmede ülkesinin bu tutumunu yineledi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in önerisinin ayrıntılarını açıkladı:

“Çin, iki devletli çözümü, 1967 yılında belirlenen sınır temelinde başkenti Doğu Kudüs olan, tam egemenliğe sahip bağımsız Filistin devletinin kurulmasını kararlılıkla destekliyor. Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı kararı hayata geçirilerek, işgal altında bulunan topraklardaki yerleşim merkezi inşalarının durdurulması, sivilleri hedef alan şiddet eylemlerinin önlenmesi ve bir an önce müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunuyor. Uluslararası toplum eşgüdüm içinde barışı ilerletme tedbirlerini saptamalı, siyasi müzakereleri ilerletme sürecinde Filistin ile İsrail arasında işbirliğinin geliştirilmesini sağlamalı. Filistin ve İsrail'i Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan önemli ortak olarak gören Çin, barışı ilerletme anlayışıyla iki tarafla karşılıklı işbirliğine dayalı işbirliği geliştirmeye hazır. Çin, iki tarafla üçlü diyalog mekanizmasının başlatılması önerisinde de bulundu.”

Görüşmenin ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin'in meşru davasına Çin'in verdiği desteğe minnettar olduklarını belirterek Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e saygısını ifade etmek için Xi'ye Filistin Yüksek Madalyası takdim etti. Xi de Abbas'a teşekkür etti:

“Bu sadece şahsıma layık görülen bir onur değil, Çin'in yıllardır Filistin sorununda izlediği adil tutuma bir övgü, Filistin tarafının ikili ilişkilere verdiği önem ve Filistin halkının Çin halkına olan dostluğunun simgesidir. Uluslararası arenada ne gibi değişiklikler olursa olsun, Çin tarihte olduğu gibi ileride de Filistin halkının yasal haklarına kavuşma mücadelesini desteklemeye devam edecek, ikili ilişkiler ve Ortadoğu barış sürecinin ilerlemesi için çabayı sürdürecek.”

İki devlet başkanının nezaretinde aynı gün dışişleri, ekonomi ve kültür gibi alanlarda çok sayıda işbirliği anlaşması imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor