İç Moğolistan'ın kırsal kesimlerinde e-ticaret modası

2017-07-17 11:31:12 CRI

İç Moğolistan Özerk Bölgesi 1 Mayıs 1947'de kuruldu. 70 yıldır bölgede yaşayan çeşitli milliyetlere mensup vatandaşlar Çin Komünist Partisi'nin etnik gruplar politikası rehberliğinde büyük ilerlemeler kaydetti.

İç Moğolistan'ın Bayannur bölgesi, zengin toprak kaynakları, uygun güneş ışığı ve su kaynakları sebebiyle bereketli bir yer ve “tahıl ambarı” olarak kabul ediliyor. Bugün burada tahıl ürünlerinin satışı artık internet üzerinden de gerçekleşiyor.

Canlı yayınla buğday tarlalarında buğday unu, seralarda kavun gibi meyveler satılıyor. Bayannur'da tarım artık “internet+” çağına girmiş durumda.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabiri kısa süre önce Bayannur'un Wuyuan ilçesindeki bir e-ticaret parkına gidip “internet+tarım” modelinin uygulanmasına tanıklık etti. Ses 1

“Şimdi hamur yoğurma işini göstereceğim. Kullandığım bu un türü, Jiaozi ve makarna yapımına uygun. Bu unu yoğururken su dışında hiçbir madde ilave etmiyorum.”

CRI muhabiri Wuyuan ilçesindeki Hetao E-Ticaret Parkı'na girdiğinde Shi Daiqi adlı genç bir anne, canlı yayın platformundan un satıyor. Parkın yetkilisi Xin Yibin, Shi gibi çok sayıda işletmecinin parkta faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Ses 2

“Canlı yayın sadece parkta değil, daha çok tarlalarda yapılıyor. Örneğin un satmak isteyen buğday tarlasında, meyve satan ise bir serada canlı yayın yapıyor. Böylece insanlar ürünün menşei hakkında daha detaylı şekilde bilgi edinir, ürüne daha yüksek derecede güven duyar. Ürünün tadı zaten güzel, menşeinin kabulü olunca satışı mutlaka iyi olur.”

Canlı yayınla pazarlama yeni bir şey değil. Bazı markalar “yıldız+canlı yayın” modeli sayesinde rekor satışlar gerçekleştirdi.

Bayannur'da mobil canlı yayın tarım ürünlerinin satışı sırasında köylüler ile tüketiciler arasındaki doğrudan iletişimi sağlayan yeni bir pazarlama modeli. Bir e-ticaret şirketinin yetkilisi Wang Jupu, buğday tarlasında 1 saat canlı yayın yaptıktan sonra un satışı 145 bin yuana ulaştı. Wang deneyimini muhabirimizle paylaştı. Ses 3

“Biz buğday tarlasında canlı yayın yaparken, olası müşterilerimiz buğdayın büyüme eğilimi, mavi gökten dolayı yeterince fotosentez, gece ve gündüz arasında büyük sıcaklık farkı, bu unsurların organik maddelerin meyvelerde birikmesine yararlı olması hakkında doğrudan bilgi edinir. Ürün ve menşeiyle ilgili hikayeler anlatılınca gençlerin alma hevesi artıyor.”

Pratiklerde arayışlar ve arayışlarda yenilik yapmak, Bayannurluların bir uygulaması. Yetkili Xin, satış kanalının genişletilmesiyle işletmecilerin satış becerisinin arttığını belirtiyor.

Wuyuan Hetao E-Ticaret Parkı'nın kurulduğu ilk dönemde ürün çeşitleri azdı, sadece un ve ayçiçek çekirdeği satılıyordu. İnternet bilgisinin artmasıyla park ürün yelpazesini genişletti, meyveler de satılmaya başlandı. İki yılın birikimiyle müşteri sayısı sürekli çoğaldı, tekrar sipariş verenlerin sayısı da arttı.

2015 yılında kurulan Wuyuan Hetao E-Ticaret Parkı, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde ilk ilçe düzeyindeki e-ticaret parkı niteliğinde.

E-ticaret, ilçenin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunurken, çok sayıda ailenin fakirlikten kurtulmasını sağladı. E-ticaret parkına şimdiye kadar 220 şirket ve 94 girişimci yerleşmiştir, dolaylı şekilde 2 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlandı.

Wuyuan İlçe Kaymakamı Zhang Guangming bu konuda daha ayrıntılı bilgi veriyor: Ses 5

“İlk 6 ayda 30 milyon yuan değerinde ürün satıldı. Bu rakam 2016 yılında 130 milyon yuana ulaştı. Bu yılın satışının 300 milyon yuana ulaşmasını öngörmüştük. Ancak mevcut duruma göre satışın 500 milyon yuana ulaşabileceğini düşünüyoruz. E-ticaret platformunun, yerlilerin zenginleşmesinde ve az gelirli ailelerin yoksulluktan kurtulmasında daha büyük rol oynamasını bekliyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor