Çinli temsilci: Suriye barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildi

2017-07-14 11:13:23 CRI

Çinli temsilci: Suriye barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildi

Çin'in Suriye Sorunu Özel Elçisi Xie Xiaoyan, Cenevre'de devam eden Suriye barış görüşmelerinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini dile getirdi.

Xie Xiaoyan, dün Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya geldi.

Görüşmede, Suriye'de siyasi çözüm süreci ve Cenevre görüşmeleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Çinli basın mensuplarına konuşan ikili, Cenevre görüşmelerine dair olumlu mesajlar verdi.

Çin hükümetinin Suriye sorunu özel elçisi olmasının ardından Cenevre'deki barış görüşmelerine dördüncü kez katılan Xie Xiaoyan, son ziyareti sırasında, Suriye hükümeti ve muhaliflerin temsilcilerinin yanı sıra, Rus ve ABD'li temsilcilerle de bir araya gelecek.

Yeni tur Cenevre barış görüşmelerinde kaydedilen başarıların öneminin altını çizen Çinli temsilci, şunları söyledi:

“BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Suriyeli muhaliflerin temsilcileriyle yaptığım görüşmeler, bana önemli ilerlemeler kaydedildiğini hissettirdi. Görüşmeler doğru istikamette ilerlerken, daha fazla fikir birliği de sağlandı.”

Çin'in üç beklentisi

BM'nin öncülüğünde yürütülen Cenevre barış görüşmelerinin, Suriye sorununun siyasi çözüm sürecindeki en önemli adımlardan biri olduğuna dikkat çeken Xie Xiaoyan, Çin'in son görüşmelere dair üç beklentisini de açıkladı.

Çin'in ilk olarak, barış görüşmelerinin devam ettirilebilmesi ve hızlandırılmasının sağlanmasını istediğini belirten temsilci, bu yüzden, taraflar arasında büyük anlaşmazlıklar bulunan ana sorunlara değil, üzerinde kolayca uzlaşılabilecek sorunlardan yola çıkarak siyasi güvenin artırılmasına odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Xie Xiaoyan, ikinci olarak, siyasi çözüm yolunda kararlılığın önemine vurgu yaptı. Mevcut ateşkes durumunun siyasi süreçle pekiştirilmesi gerekliliğine işaret eden Xie, barış görüşmelerinde aşamalı olarak varılacak neticeler sayesinde hem tarafların hem de uluslararası toplumun güveninin kazanılacağını dile getirdi.

Xie Xiaoyan, Çin'in sürece dair üçüncü beklentisinin ise sorunun Suriye halkının iradesi doğrultusunda çözülmesi olduğunu ifade etti. Suriye'nin kaderinin Suriyelilerce tayin edilmesi gerektiğinin altını çizen Çinli temsilci, “Uluslararası toplum, Şam yönetimi ile muhalifler arasındaki görüşmelerle ülkenin uzun vadeli ve esas çıkarlarına uyacak kararların alınması için çaba harcamalı” dedi.

Bunun yanında, Çin'in BM'nin arabuluculuğunu desteklemeye, Cenevre'den somut neticeler çıkması için çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Xie, görüşlerini şöyle aktardı:

“Barış görüşmeleri ve diyaloglar yapılmalı. Siyasi yollarla çözüm bulunmalı. Tüm taraflarca kabul edilebilecek, uygulanabilir, sürdürülebilir ve kalıcı bir çözüm bulunmalı. Çin, daha önce olduğu gibi, şu an ve gelecekte de bu yönde çalışmaya devam edecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor