Çinli jeofizikçi fedakârlığıyla hatırlanıyor

2017-07-13 11:34:48

Çinli jeofizikçi fedakârlığıyla hatırlanıyor

Çinli jeofizik profesörü Huang Danian, ülkesine yaptığı katkılar ve gösterdiği fedakârlıklarla ölümünün ardından özlem ve minnetle hatırlanıyor.

1958 yılında dünyaya gelen Huang Danian, 18 yıl boyunca İngiltere'de derin yer keşfi teknolojisi alanında bilimsel çalışmalar yürüttü. 2009 yılında Çin'e dönen Huang, kendi liderliğindeki 400'den fazla bilim adamı ile birlikte çok sayıda ilke imza attı, ülkesini bu alandaki liderler arasına taşıdı.

Huang, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 8 Ocak 2017'de 58 yaşındayken hayatını kaybetti. Meslektaşlarınca "teknoloji delisi" olarak hatırlanan Huang Danian, kendinden sonraki nesillere de örnek olmayı sürdürecek.

Yurt dışındaki fırsatları elinin tersiyle itti

Çin'in kuzeydoğu bölgesindeki tanınmış Changchun Jeoloji Enstitüsü'nden mezun olan Huang Danian, doktora eğitimini İngiltere'de aldıktan sonra bu ülkede kalarak Cambridge Üniversitesi'ne bağlı ARkex Jeofizik şirketinde araştırma bölümü başkanı olarak çalıştı.

Huang, uzun yıllar yurt dışında yaşamasının ardından ülkesine dönme kararı aldı. Peki Çinli profesör, neden yurt dışındaki rahat ortamından ve yüksek gelirinden tereddüt etmeksizin vazgeçti.

Huang'ın eski dostu Jilin Üniversitesi'nin eski rektör yardımcısı Han Xiaofeng, onun bu tercihinin ardında yatan nedeni çok iyi biliyor...

“O daha yurt dışına gitmeden ‘Muhakkak bir gün ülkeme döneceğim' diye karar vermişti. Öğrencilerine de sık sık ‘mutlaka yurt dışına gitmeli, ama sonra ülkenize dönmelisiniz' derdi. Bu düşüncesi ise sadece ‘ailesine ve ülkesine' olan sevgisinden kaynaklanıyor. Bu, çok kıymetli bir düşünce.”

Gece gündüz demeden çalıştı

2009 yılında Çin'e döner dönmez çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Huang Danian'ın Jilin Üniversitesi'ndeki odasında asılı tahtada bir yıllık çalışma planı yazılı olurdu. Tahta, farklı plan ve projelerle olduğu gibi, hocanın seyahat edeceği farklı kentlerin isimleriyle doluydu: Changchun, Beijing, Nanning, Chengdu ve Londra…

Mesai arkadaşları, odasının lambasının sıklıkla sabah saatlerine dek yandığını hatırlıyor. Sekreteri Wang Yuhan, “Lambasının bir gün yanmadığını görürsek, anlardık ki Huang Hoca kesinlikle iş seyahatine çıktı” diyor.

Sekreteri, ayrıca Huang Danian'ın yılın üçte birini evinden uzakta, iş seyahatlerinde geçirdiğini ifade ediyor.

Huang Danian, meslektaşlarınca "teknoloji delisi" olarak hatırlanıyor. Ülkeye döndükten sonra yetiştirdiği ilk grup doktora öğrencilerinden biri olan Ma Guoqing, hocasına neden bu ismin takıldığını şöyle anlatıyor:

“İlk önce bilimsel araştırmalara nasıl yaklaştığını anlayamamıştım. Başkaları, ona ‘teknoloji delisi' adını vermişti, gerçekten de deli gibiydi. Sık sık iş seyahatine giderdi. Bana sık sık ‘Zamanının çoğunu bilimsel araştırmalara ayırmalısın; kendini düşünmemeli, ülkemizin çalışmalarını ilerletmelisin' derdi.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor