Çin'de “imalat-internet yakınsaması” ilerletiliyor

2017-07-12 11:03:59 CRI

2017 Çin İnternet Konferansı dün başkent Beijing'de yapıldı. Çin Sanayi ve Bilişim Bakanı Miao Wei toplantıda, gelecekte imalat ve internetin yakınsayacağını, dolayısıyla yeni tip imalat tarzı ve sektörlerin gelişmesini güvence altına almak için internet altyapısının inşasının güçleneceğini söyledi.

Teması “bağlanırlığın genişlemesi, canlılığın artırılması ve imalat-internet yakınsaması” olarak belirlenen toplantı, üç gün sürecek.

Bakan Miao, Çin'de internetin gelişmesine geç başlanmasına rağmen bu alanda çok hızlı ilerlemeler kaydedildiğine vurgu yaptı.

Çin'de 20 yıl süren arayış ve uygulamalardan sonra birçok ülkeye kıyasla altyapı, kullanıcı sayısı ve uygulamalar bakımından büyük avantajlara sahip yeni bir sektör oluşturulduğunu kaydeden Miao, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, dünya çapında en geniş alanı kapsayan geniş bantlı internete, en çok sayıda kullanıcıya ve en hızlı artan bilgi paylaşımı ve uygulama piyasasına sahibiz. Çin'de dünyaca tanınmış internet şirketleri bulunuyor. İnternet sayesinde yeni model ve tarzlarda imalat şirketleri oluşturuldu. Bunun yanı sıra, internet yönetimi de sürekli güçlendirilerek sektörün durumu belirgin şekilde düzeltildi.”

Yeni teknolojiler farklı alanlarda kullanılacak

Bakan Miao, internetin Çin'de en fazla inovasyon yapan, en geniş alana yayılan ve en derin etkiye sahip sektör hâline geldiğine dikkat çekti.

Miao, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi yeni teknolojiler ve yeni sektörlerin internet sektörünü yeni bir gelişme aşamasına taşıdığını dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde imalat ve internetin yakınsamasının ilerletilmesi için çalışılarak yeni tip imalat tarzlarının ve sektörlerinin gelişmesi için elverişli koşullar yaratılacağını kaydeden Çinli bakan, böylece yeni ekonomik büyüme alanlarının genişletilebileceğini söyledi.

“İmalat sektörlerinde yapay zekânın geniş şekilde kullanılması gerekiyor. Yapay zekâya sahip fabrika, dijital atölyeler ve akıllı sanayi bölgelerinin inşasına hız verilmeli. Yapay zekâ kullanılan pilot imalat bölgeleri oluşturulmalı. İnternete dayalı girişimcilik ve inovasyon platformları kurulmalı.”

Alınan bilgilere göre, gelecekte Çin'de tam optik ağların inşasına, 5G teknolojisinin gelişmesine ve standardizasyona hız verilerek bu teknolojilerin yaygın olarak kullanılması planlanıyor. Ayrıca, yeni nesil internet kullanımına dair düzenlemeler ve yapısal değişikliklere gidilmesi, internet sanayisine ilişkin gelişme stratejileri hazırlanması da ülkenin gündeminde.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor