Kuşak ve Yol, Çin ile AB arasındaki turizmi canlandıracak

2017-07-11 11:20:20 CRI

Kuşak ve Yol projelerinin uygulanmasıyla birlikte, Çin ile AB ülkeleri arasında turizm alanındaki gelişmeler de hız kazanıyor.

Bu kapsamdaki önemli adımlardan biri olan “Kuşak ve Yol Çin-AB Bölgesel Tanıtım Forumu” dün Brüksel'de yapıldı. Çin'den ve AB ülkelerinden gelen temsilciler, forumda dış tanıtım ile turizm arasındaki ilişkileri ele aldı.

AB ülkelerinde sürdürülen 2017 Çin'i Tanıyalım-Guangdong Kültürü etkinliğinin de önemli bir kısmını oluşturan forum, aynı zamanda, 2018 Çin-AB Turizm Yılı'na hazırlık niteliği taşıyor.

Forumda söz alan Çin'in AB Misyon Şefi Yang Yanyi, konuşmasında şunları ifade etti:

“Çin'de reform ve dışa açılma siyasetini ilk uygulamaya başlayan ve bugün ülkenin en gelişmiş eyaletlerinden biri olan Guangdong'un başarılarının altındaki en büyük neden, ülkenin diğer bölgelerine ve dünyaya açılma siyasetini uygulamış olmasıdır. Dolayısıyla bugünkü etkinlik, sadece farklı kültürler arasında iletişim kurmayı değil; daha da önemlisi, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde Çin ile AB ülkeleri arasında işbirliğinin yapılmasına büyük fırsat ve olanaklar sağlamayı amaçlıyor.”

Guangdong ekonomisi 28 yıldır ilk sırada

Guangdong Eyaleti Tanıtım Bürosu Başkanı Shen Haixiong, forumda Deniz İpek Yolu'nun başlangıç noktalarından biri olan Guangdong ile Avrupa arasındaki ticaretin tarihi hakkında bilgi verdi.

Shen, Çin'in dışa açılma uygulamalarının öncüsü olan Guangdong eyaletinin, ekonomik büyüklük bakımından üst üste 28 yıldır ülkede ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.

Huawei, CITIC ve Tencent gibi dünyaca tanınmış şirketlerin merkezlerine evsahipliği yapan Guangdong'un, Çin kültürünün dünyaya tanıtılmasında ve diğer kültürlerle iletişiminde kilit bir rol üstlendiğine işaret eden Shen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kültür ve turizm alanlarındaki iletişim etkinlikleri, işbirliğinin güçlenmesi, karşılıklı güvenin tesis edilmesi ve ortak görüşlerin genişletilmesi için önemli bir köprü rolü oynuyor. Guangdong ve AB ülkeleri, inovasyon ilkesi doğrultusunda ekonomi, ticaret ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirme arzusunu paylaşıyor. Bu amaçla da ortak çaba harcayacaklar. Sizleri Guangdong'a bekliyoruz.”

“Çin ve AB ülkeleri turizmde potansiyeli artırmalı”

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesi Başkan Yardımcısı Istvan Ujhelyi, forumda yaptığı konuşmada, Çin üzerine yapılan siyasi, ekonomik ve kültürel araştırmalara büyük ilgi gösterdiğini, geçtiğimiz yıllarda Çin hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını yakaladığını söyledi.

Avrupa-Çin Kuşak ve Yol Kültür ve Turizm Geliştirme Komitesi'nin başkanlığını da yürüten Ujhelyi, Shenzhen'in Çin'de en beğendiği kentlerden biri olduğunu hatırlattı. Ujhelyi, kentin son 30 yılda kalkınma alanında kaydettiği büyük başarıların, ülkenin dışa açılma modelindeki tipik bir örnek olduğuna işaret etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin, bu başarılı yolun takip edilme iradesini güçlendirdiğini ifade eden Ujhelyi, turizmin, 21. yüzyılın barışçıl bir projesi olarak personel, sermaye, anlayış ve deneyimlerin dolaşımını da temsil ettiğini dile getirdi.

AB yetkilisi, Çin ve AB ülkelerinin turizm alanındaki potansiyeli mümkün olduğunca artırarak turizmin toplumsal ve ekonomik ilerleme için kilit bir itici güç hâline gelmesini sağlamasını da istedi.

Çin-AB Turizm Yılı için hazırlık sürüyor

2018 Çin-AB Turizm Yılı'ndan sorumlu özel müsteşar Eric Philippart, AB'nin turizm yılı için hazırlık planlarını anlattı:

“Çin-AB Turizm Yılı, tabii ki daha çok turist çekebilir. Daha çok Avrupalının Çin'e gitmesini, aynı zamanda daha çok Çinlinin Avrupa'ya gelmesini sağlayabilir. Dolayısıyla bu tür etkinlikler, sadece ekonomik işbirliği anlamına gelmiyor; aynı zamanda taraflar arasında köprü kuruyor. Bu tür etkinlikler, AB Komisyonu ve Çin hükümetinin var güçleriyle hızlandırdığı insanlar arasındaki iletişimi temsil ediyor.”

Philippart'ın verdiği bilgiye göre, Çin-AB Turizm Yılı'nın açılış töreni 19 Ocak 2018'de yapılacak. Bunun yanı sıra, turizm yılı kapsamında farklı etkinlik ve festivaller düzenlenmesi planlanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor