Xi Jinping, Almanya liderleriyle görüştü

2017-07-06 11:34:26 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Berlin'de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ayrı ayrı görüştü.


Xi Jinping görüşmelerde, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 45 yıl içinde kaydedilen gelişmelerin “başarılı bir hikaye” olarak, iki ülkeye ve halklarına somut yararlar getirdiğini hatırlattı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün önce Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'le, daha sonra Başbakan Angela Merkel'le görüşme yaptı ve görüşmelerden sonra basın toplantısına katıldı.


2014 yılında Almanya'ya yaptığı ziyaretinde iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin belirlendiğini anımsatan Xi Jinping, geçen 3 yıl içinde ikili ilişkilerde kaydedilen gelişmelerin “başarılı bir hikaye” olduğuna işaret etti. Xi şöyle konuştu:

 

“Çin ile Almanya arasındaki ilişkilerin hem siyasi, hem ekonomik hem de kültürel bakımdan gelişmesi başarılı bir hikaye. Bugün, Çin-Almanya ilişkileri tekrar yeni bir başlangıç yapıyor. Son Almanya ziyaretimin, Çin-Almanya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin bundan sonraki gelişimi için yeni planlar ve yeni hedefler belirlemek gibi bir amacı bulunuyor.”


Xi, uluslararası arenada büyük değişimlerin meydana geldiği bir dönemde belirsizliklerin de arttığına dikkat çekti. Bu durum karşısında, dünyada birçok kutbun oluşmasının ve ekonominin küresel çapta gelişmesinin kaçınılmaz eğiliminden yola çıkılarak, dünya halkının barış ve kalkınmaya yönelik ortak arzusunun göz önünde bulundurulduğu bir düzende, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yolda devam edilmesi gerektiğini vurguladı.


Çin Cumhurbaşkanı, Çin ve Almanya'nın dünyanın ikinci ve dördüncü büyük ekonomisi olmasının yanı sıra, Avrasya'daki iki önemli istikrar sağlayıcı güç olduğunu dile getirerek, ikili işbirliğini güçlendirmesinin iki ülkenin temel hak ve çıkarlarına uyduğunu ve Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişimine yardımcı olduğunu belirtti.


Çin ile Almanya arasındaki ilişkilerin gelecekteki gelişimine de değinen Xi Jinping, şunları söyledi:

 

“İki tarafın dışa açık, inovasyon ve ortak kazanca dayalı yola devam ederek, ekonomi ve ticaret, finans ve yatırım gibi alanlardaki işbirliği sonuçlarını genişletmesi gerekiyor. Ayrıca, terörle mücadele ve yasaların uygulanması gibi siyasi güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendirmesi, havacılık ve uzay, yapay zeka, sanayi interneti gibi ileri teknoloji alanındaki işbirliğini de derinleştirmesi gerekiyor. Çin ve Almanya, Kuşak ve Yol inşasını hızlandırarak ve üçüncü taraf piyasayı genişleterek, Avrasya'da gerçekleştirilen bağlantının yarattığı büyük fırsatlardan beraber faydalanacak.”


Angela Merkel ise, Almanya hükümetinin tek Çin politikasına yüzde 100 destek verdiğini, Çin ile Kuşak ve Yol çerçevesinde ekonomi, ticaret, eğitim, kültür, futbol, gençlik, kardeş şehirler gibi alanlardaki değişimi güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti. Merkel şöyle konuştu:


“Çin ile Almanya arasında birçok işbirliği fırsatı var. Almanya, Kuşak ve Yol inisiyatifini etkin bir şekilde destekleyerek, daha fazla ilgili projeye katılmaya hazır.”


Görüşmenin ardından iki lider, havacılık, akıllı imalat, sanayi interneti, dijitalleşme, üçüncü piyasa, panda araştırmaları gibi alanlarda ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


İki lider ayrıca birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor